Zdolność kredytowa studenta – jak ją poprawić?

8 min. czytania

Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na decyzję kredytową banku wobec studenta? Jednym z kluczowych elementów jest zdolność kredytowa. Bez niej student może zapomnieć nie tylko o kredytach bankowych, ale i pożyczkach z firm pozabankowych. Z tego względu, zanim zaczniemy ubiegać się o pożyczkę, musimy zbudować zdolność kredytową. Jest na to kilka sposobów, w zależności od naszej sytuacji życiowej. W dzisiejszym artykule co to jest zdolność kredytowa studenta i jak ją poprawić.

Na czym polega zdolność kredytowa?

Ubieganie się o kredyt w banku wiąże się z kilkoma nieuniknionymi formalnościami. Przede wszystkim będziemy musieli dostarczyć kredytodawcy szereg dokumentów, które pozwolą mu ocenić naszą wiarygodność. Na ich podstawie bank przeanalizuje, czy będziemy w stanie terminowo spłacić zaciągnięty kredyt. Na ostateczną decyzję banku wpływają nie tylko nasze finanse, ale i cechy osobowe.

To właśnie od nich bank uzależnia kwotę pożyczki, jaką możemy otrzymać oraz termin jej spłaty. Z tego względu warto mierzyć siły na zamiary, czyli składać wniosek o kredyt, który nie będzie zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu. Zastanówmy się teraz, co wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Czy forma zatrudnienia wpływa na zdolność kredytową studenta?

Na naszą zdolność kredytową w znacznym stopniu wpływają dochody, jakie co miesiąc trafiają na nasze konto. Innymi słowy, bank ocenia, czy zapłaceniu opłat, pozostanie nam odpowiednia kwota na spłatę raty kredytu. Jeśli kredytodawca uzna, że nasze zarobki są niewystarczające, może odrzucić nasz wniosek o kredyt lub pożyczyć nam mniejszą kwotę, niż ta, o którą wnioskowaliśmy.

Na to, jak prezentuje się nasza zdolność kredytowa, poza wysokością naszej pensji, wpływa także forma zatrudnienia. To również jedno z ważniejszych kryteriów, jakie bank bierze pod uwagę, podejmując decyzję o przyznaniu nam kredytu. Wynika to z tego, że bank chce mieć pewność, że w trakcie całego okresu kredytowania będziemy dysonowali wystarczającymi środkami, aby terminowo spłacać każdą z rat.

Z tego względu w o wiele lepszej sytuacji są studenci zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Z kolei studentom pracującym na podstawie umowę cywilnoprawną trudniej będzie uzyskać kredyt, szczególnie w przypadku kilkuletniego okresu spłaty.

Jednym z rozwiązań w takim przypadku jest korzystanie z bankowych ofert kredytowych stworzonych z myślą o młodych osobach, które znajdują się właśnie w takiej sytuacji. Bank łagodniej spojrzy na naszą formę zatrudnienia, o ile będziemy starać się o niższą kwotę kredytu.

Czy źródło dochodów wpływa na zdolność kredytową studenta?

Nasza zdolność kredytowa zależy od wysokości naszych dochodów oraz ich źródeł. Czy może być nim stypendium, na które mogą liczyć studenci lub stałe wpływy na rachunek bankowy? W przypadku niewielkich kwot bankowi faktycznie wystarczy zapoznanie się z wyciągiem z naszego konta. Z tego względu opłaca się posiadać konto osobiste w banku, na które regularnie będzie wpływać jakaś kwota. Dzięki temu bank nie będzie wymagał od nas dostarczania zaświadczeń o zarobkach czy też innych dokumentów.

Również stypendium stanowi akceptowalne źródło dochodów, jednak dla banku ma ono charakter dodatkowy. Przy wydaniu decyzji kredytowej w dalszym ciągu ważniejsze będzie nasze zatrudnienie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli mamy status studenta, to naszymi najważniejszymi z punktu widzenia banku źródłami dochodów są
umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza lub rolna oraz renta.

W jaki sposób studenci mogą polepszać swoją zdolność kredytową?

Obecnie większość sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, oferuje swoim klientom możliwość rozłożenia zakupów na raty. Zarówno Allegro, jak i sieci sklepów elektronicznych, takie jak Media Markt czy RTV EURO AGD rozłożą zapłatę za nasze zakupy na comiesięczne raty.

Co ważne, kryteria przyznania takiego kredytowania są o wiele łagodniejsze, niż ma to miejsce w przypadku typowych kredytów bankowych. Nie trzeba będzie chociażby dostarczać wystawianego przez pracodawcę zaświadczenia o zarobkach.

Z drugiej strony przed podpisaniem umowy rozkładającej nasze zobowiązanie na raty, warto sprawdzić, czy faktycznie nic za nie nie zapłacimy. Najczęściej zdarza się, że preferencyjne warunki dotyczą tylko niektórych sytuacji. Na przykład w przypadku zakupów w sklepie RTV EURO AGD raty faktycznie wyniosą 0%, ale pod warunkiem, że zobowiązanie spłacimy w ciągu kilku miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres spłaty, sklep normalnie naliczy sobie zarówno odsetki, jak i prowizję.

A jak sprawa rat 0% wygląda w przypadku zakupów poprzez Allegro? Taka oferta dotyczy jedynie zakupów do kwoty 20.000 zł, z okresem kredytowania wynoszącym dokładnie 20 miesięcy. Jeśli powyższe warunki nam odpowiadają, śmiało możemy z nich skorzystać i przy okazji budować swoją zdolność kredytową. To bardzo dobre rozwiązanie dla studentów, którzy do tej pory nie mieli okazji, aby pozytywnie zapunktować w scoringu.

Zdolność kredytowa studenta – czy wiek na nią wpływa?

Na naszą zdolność kredytową wpływają także nasze cechy osobowe. Zaliczamy do nich m.in. nasz stan cywilny, wiek oraz wykształcenie. Status młodego studenta, bez stabilnego zatrudnienia i ukształtowanej sytuacji zawodowej, sprawia, że w oczach banku jesteśmy dość ryzykownymi klientami.

Czy oznacza to, że w takim przypadku nie mamy co liczyć na kredyt bankowy? Na szczęście nie. Jednak, aby zwiększyć własne szanse na uzyskanie dodatkowej gotówki, warto sięgnąć po oferty skierowane do studentów i osób młodych.

Takie oferty znajdziemy m.in. w następujących bankach:

Składając wniosek o kredyt w jednym z wyżej wymienionych banków mamy większe na jego otrzymanie, ponieważ warunki, jakie będziemy musieli spełnić, będą zdecydowanie łagodniejsze. Warto także rozważyć założenie konta bankowego dedykowanego młodym osobom. W ten prosty sposób również zwiększymy naszą zdolność kredytową. Jeśli na nasze konto będziemy otrzymywać regularne wpływy, będziemy mogli skorzystać ze specjalnej oferty kredytowej.

Takie rozwiązania oferują m.in. następujące banki:

Jak zawczasu zadbać o zdolność kredytową?

Nawet jeśli nie planujesz zaciągać kredytów w najbliższym czasie, pilnuj własnej zdolności kredytowej. Przede wszystkim:

  1. terminowo spłacaj dotychczasowe zobowiązania i rachunki,
  2. zaciągaj tylko takie zobowiązania, które jesteś w stanie bez problemu spłacić,
  3. dbaj o stałe wpływy na konto np. z tytułu wynagrodzenia.

Historia kredytowa w BIK i BIG

Rozpatrując nasz wniosek kredytowy, bank analizuje nie tylko dostarczone przez nas dokumenty, ale i informacje o naszych zobowiązaniach, które dostępne są w bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej.

W BIK gromadzone są informacje na temat naszych kredytów czy pożyczek oraz ich spłaty. Jeśli terminowo spłacamy nasze zobowiązania, nasza wiarygodność rośnie. Warto pamiętać, że dotyczy to spłaty nie tylko długoterminowych pożyczek, ale i chwilówek. Informacja na ich temat również trafia do rejestrów i wpływa na nasz scoring. I choć większe znaczenie mają zobowiązania o dłuższym okresie spłaty, to nie powinniśmy lekceważyć znaczenia chwilówek i ich terminowego spłacania.

Biuro Informacji Gospodarczej to baza, która gromadzi informacje o naszych zobowiązaniach wobec banków, firm pozabankowych oraz innych podmiotach, takich jak dostawcy prądu, gazu, firm telekomunikacyjnych, urzędów miasta czy sklepów. Jeśli co miesiąc terminowo opłacamy nasze rachunki, jak chociażby abonament telefoniczny, nasza zdolność kredytowa rośnie.

Czy opłaca się kupować na raty 0%?

Nasza zdolność kredytowa zależy od różnych czynników. Jednym z nich są zobowiązania, jakie do tej pory na siebie braliśmy. Na naszą niekorzyść działają nie tylko wszelkie opóźnienia w regulowaniu zadłużeń, ale i brak wcześniejszych pożyczek czy kredytów. Jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji, aby korzystać z kredytu, to bank nie wie, czy będziemy sumiennie zwracać zaciągnięte zobowiązanie.

W tym momencie padamy w błędne koło. Nie dostaniemy kredytu, gdyż nigdy takiego nie mieliśmy okazji spłacać i nie możemy pokazać, że terminowo spłacamy kredyt, gdyż nikt nie chce nam go udzielić. Na szczęście jest stosunkowo proste wyjście z tej sytuacji. Zawsze możemy skorzystać z produktów kredytowych, których otrzymanie nie jest takie trudne, a dodatkowo ich koszty są niewielkie. Chodzi tu przede wszystkim o raty 0%, które idealnie nadają się do zwiększania zdolności kredytowej.

Zanim jednak postanowimy sięgnąć po jakiekolwiek zobowiązanie, musimy dokładnie przeanalizować, czy na pewno będziemy w stanie je w całości spłacić. Jeśli tak, to faktycznie warto sięgnąć po ofertę zakupów na raty 0% i rozpocząć budowanie własnej zdolności kredytowej. Jednak, jeśli obawiamy się, że comiesięczne raty mogą być dla nas zbyt dużym obciążeniem, zrezygnujmy z tego rozwiązania. Opóźnienia w spłacie rat mogą w przyszłości stawiać nas w niekorzystnym świetle w oczach banku i przekreślić nasze szanse na kredyt, gdy faktycznie będzie nam on niezbędny.

Natomiast zakupy na raty 0% to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam na zbudowanie niezłej zdolności kredytowej, stosunkowo niewielkim kosztem. Czy jednak raty 0% faktycznie oznaczają, że do naszego zobowiązanie nie zostaną doliczone dodatkowe opłaty? Wszystko zależy od szczegółowych warunków umowy.

Kredyt dla dwóch osób

Jeśli bardzo zależy nam na uzyskaniu kredytu, ale nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, możemy zdecydować się na zaciągnięcie zobowiązania wraz z inną osobą. Nie musi to być członek naszej rodziny. Taki kredyt równie dobrze możemy wziąć z przyjacielem czy z kolegą z pracy. Ważne jest, aby taka osoba miała odpowiednią zdolność kredytową.

Foto: Shutterstock
8 min. czytania

Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na decyzję kredytową banku wobec studenta? Jednym z kluczowych elementów jest zdolność kredytowa. Bez niej student może zapomnieć nie tylko o kredytach bankowych, ale i pożyczkach z firm pozabankowych. Z tego względu, zanim zaczniemy ubiegać się o pożyczkę, musimy zbudować zdolność kredytową. Jest na to kilka sposobów, w zależności od naszej sytuacji życiowej. W dzisiejszym artykule co to jest zdolność kredytowa studenta i jak ją poprawić.

Na czym polega zdolność kredytowa?

Ubieganie się o kredyt w banku wiąże się z kilkoma nieuniknionymi formalnościami. Przede wszystkim będziemy musieli dostarczyć kredytodawcy szereg dokumentów, które pozwolą mu ocenić naszą wiarygodność. Na ich podstawie bank przeanalizuje, czy będziemy w stanie terminowo spłacić zaciągnięty kredyt. Na ostateczną decyzję banku wpływają nie tylko nasze finanse, ale i cechy osobowe.

To właśnie od nich bank uzależnia kwotę pożyczki, jaką możemy otrzymać oraz termin jej spłaty. Z tego względu warto mierzyć siły na zamiary, czyli składać wniosek o kredyt, który nie będzie zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu. Zastanówmy się teraz, co wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Czy forma zatrudnienia wpływa na zdolność kredytową studenta?

Na naszą zdolność kredytową w znacznym stopniu wpływają dochody, jakie co miesiąc trafiają na nasze konto. Innymi słowy, bank ocenia, czy zapłaceniu opłat, pozostanie nam odpowiednia kwota na spłatę raty kredytu. Jeśli kredytodawca uzna, że nasze zarobki są niewystarczające, może odrzucić nasz wniosek o kredyt lub pożyczyć nam mniejszą kwotę, niż ta, o którą wnioskowaliśmy.

Na to, jak prezentuje się nasza zdolność kredytowa, poza wysokością naszej pensji, wpływa także forma zatrudnienia. To również jedno z ważniejszych kryteriów, jakie bank bierze pod uwagę, podejmując decyzję o przyznaniu nam kredytu. Wynika to z tego, że bank chce mieć pewność, że w trakcie całego okresu kredytowania będziemy dysonowali wystarczającymi środkami, aby terminowo spłacać każdą z rat.

Z tego względu w o wiele lepszej sytuacji są studenci zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Z kolei studentom pracującym na podstawie umowę cywilnoprawną trudniej będzie uzyskać kredyt, szczególnie w przypadku kilkuletniego okresu spłaty.

Jednym z rozwiązań w takim przypadku jest korzystanie z bankowych ofert kredytowych stworzonych z myślą o młodych osobach, które znajdują się właśnie w takiej sytuacji. Bank łagodniej spojrzy na naszą formę zatrudnienia, o ile będziemy starać się o niższą kwotę kredytu.

Czy źródło dochodów wpływa na zdolność kredytową studenta?

Nasza zdolność kredytowa zależy od wysokości naszych dochodów oraz ich źródeł. Czy może być nim stypendium, na które mogą liczyć studenci lub stałe wpływy na rachunek bankowy? W przypadku niewielkich kwot bankowi faktycznie wystarczy zapoznanie się z wyciągiem z naszego konta. Z tego względu opłaca się posiadać konto osobiste w banku, na które regularnie będzie wpływać jakaś kwota. Dzięki temu bank nie będzie wymagał od nas dostarczania zaświadczeń o zarobkach czy też innych dokumentów.

Również stypendium stanowi akceptowalne źródło dochodów, jednak dla banku ma ono charakter dodatkowy. Przy wydaniu decyzji kredytowej w dalszym ciągu ważniejsze będzie nasze zatrudnienie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli mamy status studenta, to naszymi najważniejszymi z punktu widzenia banku źródłami dochodów są
umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza lub rolna oraz renta.

W jaki sposób studenci mogą polepszać swoją zdolność kredytową?

Obecnie większość sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, oferuje swoim klientom możliwość rozłożenia zakupów na raty. Zarówno Allegro, jak i sieci sklepów elektronicznych, takie jak Media Markt czy RTV EURO AGD rozłożą zapłatę za nasze zakupy na comiesięczne raty.

Co ważne, kryteria przyznania takiego kredytowania są o wiele łagodniejsze, niż ma to miejsce w przypadku typowych kredytów bankowych. Nie trzeba będzie chociażby dostarczać wystawianego przez pracodawcę zaświadczenia o zarobkach.

Z drugiej strony przed podpisaniem umowy rozkładającej nasze zobowiązanie na raty, warto sprawdzić, czy faktycznie nic za nie nie zapłacimy. Najczęściej zdarza się, że preferencyjne warunki dotyczą tylko niektórych sytuacji. Na przykład w przypadku zakupów w sklepie RTV EURO AGD raty faktycznie wyniosą 0%, ale pod warunkiem, że zobowiązanie spłacimy w ciągu kilku miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy okres spłaty, sklep normalnie naliczy sobie zarówno odsetki, jak i prowizję.

A jak sprawa rat 0% wygląda w przypadku zakupów poprzez Allegro? Taka oferta dotyczy jedynie zakupów do kwoty 20.000 zł, z okresem kredytowania wynoszącym dokładnie 20 miesięcy. Jeśli powyższe warunki nam odpowiadają, śmiało możemy z nich skorzystać i przy okazji budować swoją zdolność kredytową. To bardzo dobre rozwiązanie dla studentów, którzy do tej pory nie mieli okazji, aby pozytywnie zapunktować w scoringu.

Zdolność kredytowa studenta – czy wiek na nią wpływa?

Na naszą zdolność kredytową wpływają także nasze cechy osobowe. Zaliczamy do nich m.in. nasz stan cywilny, wiek oraz wykształcenie. Status młodego studenta, bez stabilnego zatrudnienia i ukształtowanej sytuacji zawodowej, sprawia, że w oczach banku jesteśmy dość ryzykownymi klientami.

Czy oznacza to, że w takim przypadku nie mamy co liczyć na kredyt bankowy? Na szczęście nie. Jednak, aby zwiększyć własne szanse na uzyskanie dodatkowej gotówki, warto sięgnąć po oferty skierowane do studentów i osób młodych.

Takie oferty znajdziemy m.in. w następujących bankach:

Składając wniosek o kredyt w jednym z wyżej wymienionych banków mamy większe na jego otrzymanie, ponieważ warunki, jakie będziemy musieli spełnić, będą zdecydowanie łagodniejsze. Warto także rozważyć założenie konta bankowego dedykowanego młodym osobom. W ten prosty sposób również zwiększymy naszą zdolność kredytową. Jeśli na nasze konto będziemy otrzymywać regularne wpływy, będziemy mogli skorzystać ze specjalnej oferty kredytowej.

Takie rozwiązania oferują m.in. następujące banki:

Jak zawczasu zadbać o zdolność kredytową?

Nawet jeśli nie planujesz zaciągać kredytów w najbliższym czasie, pilnuj własnej zdolności kredytowej. Przede wszystkim:

  1. terminowo spłacaj dotychczasowe zobowiązania i rachunki,
  2. zaciągaj tylko takie zobowiązania, które jesteś w stanie bez problemu spłacić,
  3. dbaj o stałe wpływy na konto np. z tytułu wynagrodzenia.

Historia kredytowa w BIK i BIG

Rozpatrując nasz wniosek kredytowy, bank analizuje nie tylko dostarczone przez nas dokumenty, ale i informacje o naszych zobowiązaniach, które dostępne są w bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej.

W BIK gromadzone są informacje na temat naszych kredytów czy pożyczek oraz ich spłaty. Jeśli terminowo spłacamy nasze zobowiązania, nasza wiarygodność rośnie. Warto pamiętać, że dotyczy to spłaty nie tylko długoterminowych pożyczek, ale i chwilówek. Informacja na ich temat również trafia do rejestrów i wpływa na nasz scoring. I choć większe znaczenie mają zobowiązania o dłuższym okresie spłaty, to nie powinniśmy lekceważyć znaczenia chwilówek i ich terminowego spłacania.

Biuro Informacji Gospodarczej to baza, która gromadzi informacje o naszych zobowiązaniach wobec banków, firm pozabankowych oraz innych podmiotach, takich jak dostawcy prądu, gazu, firm telekomunikacyjnych, urzędów miasta czy sklepów. Jeśli co miesiąc terminowo opłacamy nasze rachunki, jak chociażby abonament telefoniczny, nasza zdolność kredytowa rośnie.

Czy opłaca się kupować na raty 0%?

Nasza zdolność kredytowa zależy od różnych czynników. Jednym z nich są zobowiązania, jakie do tej pory na siebie braliśmy. Na naszą niekorzyść działają nie tylko wszelkie opóźnienia w regulowaniu zadłużeń, ale i brak wcześniejszych pożyczek czy kredytów. Jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji, aby korzystać z kredytu, to bank nie wie, czy będziemy sumiennie zwracać zaciągnięte zobowiązanie.

W tym momencie padamy w błędne koło. Nie dostaniemy kredytu, gdyż nigdy takiego nie mieliśmy okazji spłacać i nie możemy pokazać, że terminowo spłacamy kredyt, gdyż nikt nie chce nam go udzielić. Na szczęście jest stosunkowo proste wyjście z tej sytuacji. Zawsze możemy skorzystać z produktów kredytowych, których otrzymanie nie jest takie trudne, a dodatkowo ich koszty są niewielkie. Chodzi tu przede wszystkim o raty 0%, które idealnie nadają się do zwiększania zdolności kredytowej.

Zanim jednak postanowimy sięgnąć po jakiekolwiek zobowiązanie, musimy dokładnie przeanalizować, czy na pewno będziemy w stanie je w całości spłacić. Jeśli tak, to faktycznie warto sięgnąć po ofertę zakupów na raty 0% i rozpocząć budowanie własnej zdolności kredytowej. Jednak, jeśli obawiamy się, że comiesięczne raty mogą być dla nas zbyt dużym obciążeniem, zrezygnujmy z tego rozwiązania. Opóźnienia w spłacie rat mogą w przyszłości stawiać nas w niekorzystnym świetle w oczach banku i przekreślić nasze szanse na kredyt, gdy faktycznie będzie nam on niezbędny.

Natomiast zakupy na raty 0% to ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam na zbudowanie niezłej zdolności kredytowej, stosunkowo niewielkim kosztem. Czy jednak raty 0% faktycznie oznaczają, że do naszego zobowiązanie nie zostaną doliczone dodatkowe opłaty? Wszystko zależy od szczegółowych warunków umowy.

Kredyt dla dwóch osób

Jeśli bardzo zależy nam na uzyskaniu kredytu, ale nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, możemy zdecydować się na zaciągnięcie zobowiązania wraz z inną osobą. Nie musi to być członek naszej rodziny. Taki kredyt równie dobrze możemy wziąć z przyjacielem czy z kolegą z pracy. Ważne jest, aby taka osoba miała odpowiednią zdolność kredytową.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

2 + 8 =

error: