Przelew europejski SEPA

12 min. czytania

Z pewnością z tego systemu płatności będziemy korzystać w momencie, gdy będziemy chcieli dokonać przelewu z zagranicy. SEPA to skrót od angielskiego Single Euro Payment Area. System ten obsługuje tylko i wyłącznie euro i niezależnie od tego w jakiej walucie posiadamy konto operacji możemy dokonać tylko i wyłącznie w euro. To jednolity obszar płatności, dzięki któremu możemy dokonywać bezgotówkowych rozliczeń.

System SEPA to nie jest najnowsze rozwiązanie w świecie bankowości. Funkcjonuje już od stycznia 2008 roku i wciąż się rozwija. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu możemy tanio, szybko i w niezwykle prosty sposób przekazywać sobie środki pieniężne z banku do banku w ramach krajów Unii Europejskiej, chociaż inne kraje też są brane pod uwagę.

Jego wprowadzenie miało na celu zapobieganie pobierania wysokich opłat za przelewy zagraniczne w obrębie Unii Europejskiej. Jednak do standardu SEPA dołączono również kraje spoza Wspólnoty. Mowa o Norwegii, Islandii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. Z przelewów SEPA możemy skorzystać, o ile nasz bank oraz bank odbiorcy należą do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.

Czym tak dokładnie jest SEPA?

To skrót od angielskiego sformułowania Single Euro Payment Area. Oznacza to Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Co to oznacza? Nie mniej nie więcej jak tyle, że we wszystkich krajach członkowskich, które są objęte strefą SEPA obowiązują te same zasady dokonywania płatności, jednakowe terminy realizacji zleceń płatności czy sposób w jaki dokonywane są transakcje. Wszystkie te operacje mogą odbywać się tylko i wyłącznie w Euro. Taki proces sprawia, że wszystkie operacje i sposób ich realizacji został ujednolicony, a tym samym dokonywane są szybciej i łatwiej.

Czemu służy europejski przelew SEPA?

Założenie było takie, żeby ten system przelewów ułatwiał, przyspieszał dokonywanie operacji międzynarodowych a także zmniejszał koszt ich dokonywania. Coraz częściej podróżujemy, zmieniamy miejsce zamieszkania, miejsce pracy i to już nie tylko z ulicy na ulicę, czy z miasta do miasta. W tej chwili coraz powszechniejszym staje się, że bez chwili zastanowienia udajemy się za praca tam, gdzie po prostu ktoś nam zapewni lepsze warunki i może to być zupełnie w innym kraju.

Dlatego też coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z takiego rodzaju płatności. Popularności temu systemowi przysparza zapewne fakt, że w całym procesie uczestniczą tylko dwa podmioty, a mianowicie bank nadawcy i bank odbiorcy. W procesie nie występują żadni więcej pośrednicy, w związku z tym koszt takich operacji jest nieco niższy a czas ich realizacji zdecydowanie skrócony.

Niskie opłaty za przelewy SEPA

I tu spotkamy się z niespodzianką, opłaty za tego typu operacje nie są wcale wygórowane. Jeśli nasz bank będzie obsługiwał system SEPA to informacje związane z wysokością opłat i prowizji za taką usługę z pewnością znajdziemy w tabeli opłat i prowizji, ukryte pod hasłem przelew SEPA ewentualnie przelew europejski.

Żeby się zorientować w jakich granicach oscylują opłaty za taki przelew sprawdziliśmy klika najpopularniejszych banków. I tak w Banku Millenium opłata wynosi 5 zł, tak samo sprawa wygląda w mBanku, Inteligo, ING Banku i Deutsche Banku Polskim. Możemy spotkać się w niektórych bankach z opłatą wynoszącą 10 zł, ale to są sporadyczne przypadki.

Wszystko zależy od instytucji z których korzystamy, ale z reguły koszt takiej operacji nie przekracza 10 zł. Zdarzają się sytuacje w których operacje takie są zupełnie darmowe. Możemy na to liczyć w momencie, gdy mamy rachunek w Nest Banku. To bank, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najtańszych, a może nawet zupełnie darmowych kont osobistych.

Z pewnością będziemy musieli dodatkowo zapłacić za ewentualne przewalutowanie, w przypadku, gdy nasz rachunek prowadzony jest w innej walucie niż euro. Zwykle koszt takich czynności wynosi od 5 do 10% wartości operacji, wszystko będzie zależało od instytucji z których usług będziemy korzystać.

Nieco gorzej może być jeśli byśmy chcieli skorzystać z opcji przelewu ekspresowego. Niestety SEPA nie obsługuje takich operacji. Jeśli dokonamy przelewu w danym dniu, na koncie odbiorcy najwcześniej pieniądze pojawią się w następnym dniu roboczym.

Wiemy już, że system ten nie należy do najdroższych, tak więc i możliwości, z których moglibyśmy ewentualnie skorzystać też są znacznie ograniczone. Nie mamy możliwości wyboru szybszych przelewów, nie mamy też możliwości wyboru podziału kosztów między strony zainteresowane. Tu wszystkie operacje odbywają się w opcji SHA. Co to oznacza?

Nie mniej nie więcej jak to, że obydwie strony poniosą koszty związane z dokonaną operacją, czyli nadawca zapłaci prowizję w swoim banku, z którego zleci przelew, a odbiorca zapłaci prowizję w banku, w którym dane pieniądze odbierze.

Na przelewach SEPA oszczędzamy tylko wtedy, kiedy dokonujemy ich samodzielnie, zazwyczaj w bankowości internetowej. Większość banków nie prowadzi tego typu obsługi przy okienku, a jeśli nawet to opata za taka usługę będzie wyższa. Wykazując odrobinę samodzielności za taką usługę zapłacimy jedyne 5 zł, a może też się zdarzyć, że nasz bank nie pobierze za to żadnej opłaty.

Opłata za SEPA jest stała

Choć każdy z banków należących do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro posiada swój cennik przelewów SEPA, to i tak ich koszt będzie dużo niższy niż w przypadku przelewów SWIFT. W Polsce większość banków pobiera za przelew SEPA opłatę w wysokości około 5 zł, choć zdarzają się wyjątki, gdy będziemy musieli zapłacić za taki przelew około 20-25 zł. Pamiętajmy jednak, że opłata ta jest stała, co oznacza, że jej wysokość nie zależy od kwoty przelewu.

Kto zapłaci za przyjemność skorzystania z szybszych przelewów?

Korzystając z systemu SEPA zapłacimy najmniej. W tej opcji korzystamy tylko z wersji SHA. W tej opcji opłaty związane z dokonaniem przelewu w banku nadawcy obciążają nadawcę a w banku odbiorcy – odbiorcę. Natomiast korzystając z systemu SWIFT można skorzystać z trzech rozwiązań. SHA i OUR – w tych opcjach za wszystko koszt ponosi zleceniodawca. W opcji BEN za wszystko zapłaci odbiorca. Takie oto rozwiązania proponują nam banki zagraniczne.

Jak długo możemy czekać na przelew zagranicy?

Coraz częściej zdarza nam się pracować zagranicą, coraz częściej korzystamy też z usług zagranicznych banków. I nie chodzi tu tylko o wymianę waluty. Jeśli pracujemy zagranicą bardzo chętnie korzystamy z zagranicznego konta, aby przelać pieniądze naszej rodzinie w kraju. Jak długo nasza rodzina może czekać na przelew?

Jak się okazuje w dużej mierze wszystko będzie zależało od tego w jakim banku my mamy konto i w jakim banku będzie miał konto odbiorca przelewu, w jakim czasie są określone sesje przychodzące i wychodzące oraz jak będzie działał międzynarodowy system, który spina banki na całym świecie zwany w skrócie SEPA i SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Czym się różnią te dwa systemy? W systemie SEPA można operować jedynie w obrębie krajów europejskich i posługiwać się tylko Euro, natomiast SWIFT to system, który obsługuje wszystkie waluty w większości krajów na świecie.

Jak to wygląda czasowo? Korzystając z systemu SEPA możemy liczyć na to, że jeżeli przelew zrobimy stosunkowo wcześnie, to na konto odbiorcy może trafić już następnego dnia roboczego. Korzystając z systemu SWIFT musimy się liczyć z tym, że przelew do nadawcy będzie szedł około 3 dni roboczych od momentu zlecenia.

Tu możemy jeszcze dodatkowo skorzystać z trzech opcji przelewów, zależnie od tego jak szybko byśmy chcieli, żeby adresat otrzymał pieniądze. Są to przelewy Spot, które adresat otrzyma w ciągu trzech dni roboczych, Tomnext – gdzie przelew trafia do odbiorcy już na następny dzień roboczy, a gdyby udało nam się zlecić przelew do godziny 13.00 i skorzystalibyśmy z przelewu typu OverNight to jest ogromna szansa na to, że pieniądze jeszcze tego samego dnia znajdą się na koncie odbiorcy.

Państwa i terytoria niezależne korzystające z SEPA

Warto jednak posiadać wiedze, że system SEPA dotyczy nie tylko 28 państw należących do Unii Europejskiej czy do strefy euro.

Z projektu tego korzystają również inne kraje i terytoria niezależne:

  • Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja,
  • Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia,
  • Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana, Gwadelupa (FR),
  • Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein,
  • Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta (FR), Malta,
  • Martynika (FR), Monako, Niemcy, Norwegia, Polska,
  • Portugalia, Reunion (FR), Rumunia, Saint-Barthélemy (FR), Saint-Martin (FR),
  • Saint-Pierre i Miquelon (FR), San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria,
  • Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Alandzkie (FI).

Czym może się wyróżniać taka operacja przeprowadzona za pomocą systemu SEPA?

Z pewnością oszczędzamy sporo czasu. Zwykle, jeśli operacji dokonany stosunkowo wcześnie w ciągu dnia, jest ogromna szansa na to, że odbiorca otrzyma pieniądze na konto już w dniu następnym. Tylko w przypadku, gdy przelew zatwierdzi w godzinach wieczornych, bądź w trakcie weekendu, lub innych dni wolnych od pracy, to wówczas pieniądze mogą trafić na konto odbiorcy nieco później.

Operacje w tym systemie odbywają się znacznie szybciej niż w innych systemach obejmujących inne waluty. Tam na przelew musimy czasami czekać kilka dni. Od samego początku wiemy też, ile wyniesie nas opłata od przedmiotowej operacji. Z pewnością nic tu się nie zmieni w trakcie czynności. Od początku wiadomo, że każdy czy to nadawca czy odbiorca poniesie swoje koszty w swoim banku. Poza tym warte zaznaczenia jest to, że koszt tej operacji jest stosunkowo niewielka, porównując ją z innymi, podobnymi, w innej walucie.

Kolejną zaletą korzystania z systemu SEPA jest to, że do adresata przelewu trafia cała przelana kwota. Co to znaczy? Zdarza się, że w momencie, gdy korzystamy z innego systemu operacyjnego, na przykład SWIFT, to banki pośredniczące w operacji pobierają swoje koszty i opłaty z kwoty przelewu. W rezultacie odbiorca przelewu otrzymuje zupełnie inną, mniejszą kwotę niż tą którą my mu przelaliśmy. To często bywa sporą niespodzianką dla obydwu stron transakcji, niekoniecznie przyjemną.

Jak prawidłowo wykonać taki przelew?

Takiej płatności możemy dokonać przez internet, bezpośrednio w oddziale banku ewentualnie telefonicznie. Poza tym, aby operacja została zakwalifikowana musi spełnić kilka podstawowych warunków, m. in.: bank, do którego się udajemy musi preferować takie rozwiązanie, kraj i bank odbiorcy musi też znajdować się w obszarze działalności SEPA, dokonując przelewu musimy prawidłowo wpisać kod SWIFT (BIC) a numer rachunku odbiorcy powinien być w formacie IBAN, czyli klasyczny numer konta poszerzony o dwie litery wskazujące na kraj, w którym znajduje się ten rachunek.

Warto też przed wysłaniem sprawdzić dokładnie czy wszystkie potrzebne dane zostały wpisane prawidłowo, bo w przypadku jakichkolwiek błędów, cały proces zostanie znacznie wydłużony, a w rezultacie przelana kwota może trafić na konto odbiorcy ze znacznym opóźnieniem albo w ogóle wrócić na nasze konto.

Sporym udogodnieniem jest to, że bez znaczenia jest z jakiego kraju objętego tym systemem chcemy dokonać przelewu. We wszystkich będzie to wyglądało tak samo. W każdym państwie będziemy potrzebowali dokładnie tych samych danych odbiorcy. Operacja taka nie wymaga szczególnych umiejętności, tak samo nie będziemy potrzebowali jakiś wyjątkowych danych odbiorcy.

Przelew taki niemalże się nie różni od zwykłego przelewu. Jedyne czego będziemy potrzebować to nr IBAN rachunku odbiorcy pieniędzy, który wyróżnia się od zwykłego numeru rachunku dwiema literami występującymi przed numerem, które określają kraj, z którego rachunek pochodzi. Dla polskich rachunków bankowych będzie to „PL”.  Oprócz kodu IBAN będziemy też potrzebować kodu BIC, w Polsce określanego jako SWIFT.

Ten układ ośmiu lub jedenastu liter i cyfr wskazuje niemalże dokładny adres siedziby banku. Określa kraj, miasto a w niektórych przypadkach nawet oddział. Oprócz tego musimy też znać dane odbiorcy takie jak mię i nazwisko, ewentualnie nazwę firmy, powinniśmy podać też tytuł przelewu.

Żeby taki przelew został zakwalifikowany jako przelew SEPA musi być dokonany tylko i wyłącznie w walucie euro. Jest bez znaczenia w jakiej walucie jest prowadzone konto nadawcy czy odbiorcy, może to być zwykły ROR w walucie krajowej, jednak przelew SEPA może być tylko w euro.

Zanim jednak zabierzemy się za tego typu operację upewnijmy się, że nasz bank czy bank odbiorcy obsługują takie transfery. W takim przypadku możemy się spotkać z takim zjawiskiem jak odrzucenie formularza transakcji przez nasz bank, w innym przypadku zostanie on potraktowany jak zwyczajny przelew walutowy.

A jak to się odbywa zazwyczaj? Zwykle jest tak jak w pierwszym przypadku, czyli bank odrzuci nasz formularz transakcyjny. Jeśli mamy rachunki w większych bankach to raczej nie spotkamy się z taką sytuacją, gorzej jeśli byśmy chcieli dokonać przelewu do niewielkiej kasy kredytowej na terenie Niemiec albo niedużego banku we Włoszech. Aby uniknąć takich niekomfortowych zdarzeń możemy spokojnie przed dokonaniem operacji sprawdzić czy nasz bank i bank odbiorcy znajdują się na liście baków obsługujących system SEPA.

Podsumowując – kiedy możemy skorzystać z przelewów SEPA?

Korzystanie z przelewów SEPA wiąże się ze spełnieniem kilku warunków, takich jak:

  • przelew musimy zlecić w euro,
  • zarówno nasz bank, jak i bank odbiorcy muszą należeć do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro,
  • przelew musi zawierać numer konta odbiorcy w standardzie IBAN oraz zawierać kod SWIFT (BIC).

W przypadku gdy nie posiadamy numeru rachunku w standardzie IBAN, nasz przelew nie dojdzie do skutku, a pieniądze z powrotem trafią na nasze konto.

Poza tym przelew SEPA jest płacony w opcji SHA. Oznacza to, że zarówno nadawca przelewu, jak i jego odbiorca ponoszą za niego opłatę. Z tego względu warto zawczasu uprzedzić odbiorcę o tym fakcie. Przelewy SEPA realizowane są zazwyczaj w ciągu 3 dni roboczych. Nie ma również żadnych kwotowych limitów, jakie możemy przekazywać poprzez przelewy SEPA.

Foto: Shutterstock
12 min. czytania

Z pewnością z tego systemu płatności będziemy korzystać w momencie, gdy będziemy chcieli dokonać przelewu z zagranicy. SEPA to skrót od angielskiego Single Euro Payment Area. System ten obsługuje tylko i wyłącznie euro i niezależnie od tego w jakiej walucie posiadamy konto operacji możemy dokonać tylko i wyłącznie w euro. To jednolity obszar płatności, dzięki któremu możemy dokonywać bezgotówkowych rozliczeń.

System SEPA to nie jest najnowsze rozwiązanie w świecie bankowości. Funkcjonuje już od stycznia 2008 roku i wciąż się rozwija. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu możemy tanio, szybko i w niezwykle prosty sposób przekazywać sobie środki pieniężne z banku do banku w ramach krajów Unii Europejskiej, chociaż inne kraje też są brane pod uwagę.

Jego wprowadzenie miało na celu zapobieganie pobierania wysokich opłat za przelewy zagraniczne w obrębie Unii Europejskiej. Jednak do standardu SEPA dołączono również kraje spoza Wspólnoty. Mowa o Norwegii, Islandii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. Z przelewów SEPA możemy skorzystać, o ile nasz bank oraz bank odbiorcy należą do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.

Czym tak dokładnie jest SEPA?

To skrót od angielskiego sformułowania Single Euro Payment Area. Oznacza to Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Co to oznacza? Nie mniej nie więcej jak tyle, że we wszystkich krajach członkowskich, które są objęte strefą SEPA obowiązują te same zasady dokonywania płatności, jednakowe terminy realizacji zleceń płatności czy sposób w jaki dokonywane są transakcje. Wszystkie te operacje mogą odbywać się tylko i wyłącznie w Euro. Taki proces sprawia, że wszystkie operacje i sposób ich realizacji został ujednolicony, a tym samym dokonywane są szybciej i łatwiej.

Czemu służy europejski przelew SEPA?

Założenie było takie, żeby ten system przelewów ułatwiał, przyspieszał dokonywanie operacji międzynarodowych a także zmniejszał koszt ich dokonywania. Coraz częściej podróżujemy, zmieniamy miejsce zamieszkania, miejsce pracy i to już nie tylko z ulicy na ulicę, czy z miasta do miasta. W tej chwili coraz powszechniejszym staje się, że bez chwili zastanowienia udajemy się za praca tam, gdzie po prostu ktoś nam zapewni lepsze warunki i może to być zupełnie w innym kraju.

Dlatego też coraz częściej i coraz chętniej korzystamy z takiego rodzaju płatności. Popularności temu systemowi przysparza zapewne fakt, że w całym procesie uczestniczą tylko dwa podmioty, a mianowicie bank nadawcy i bank odbiorcy. W procesie nie występują żadni więcej pośrednicy, w związku z tym koszt takich operacji jest nieco niższy a czas ich realizacji zdecydowanie skrócony.

Niskie opłaty za przelewy SEPA

I tu spotkamy się z niespodzianką, opłaty za tego typu operacje nie są wcale wygórowane. Jeśli nasz bank będzie obsługiwał system SEPA to informacje związane z wysokością opłat i prowizji za taką usługę z pewnością znajdziemy w tabeli opłat i prowizji, ukryte pod hasłem przelew SEPA ewentualnie przelew europejski.

Żeby się zorientować w jakich granicach oscylują opłaty za taki przelew sprawdziliśmy klika najpopularniejszych banków. I tak w Banku Millenium opłata wynosi 5 zł, tak samo sprawa wygląda w mBanku, Inteligo, ING Banku i Deutsche Banku Polskim. Możemy spotkać się w niektórych bankach z opłatą wynoszącą 10 zł, ale to są sporadyczne przypadki.

Wszystko zależy od instytucji z których korzystamy, ale z reguły koszt takiej operacji nie przekracza 10 zł. Zdarzają się sytuacje w których operacje takie są zupełnie darmowe. Możemy na to liczyć w momencie, gdy mamy rachunek w Nest Banku. To bank, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najtańszych, a może nawet zupełnie darmowych kont osobistych.

Z pewnością będziemy musieli dodatkowo zapłacić za ewentualne przewalutowanie, w przypadku, gdy nasz rachunek prowadzony jest w innej walucie niż euro. Zwykle koszt takich czynności wynosi od 5 do 10% wartości operacji, wszystko będzie zależało od instytucji z których usług będziemy korzystać.

Nieco gorzej może być jeśli byśmy chcieli skorzystać z opcji przelewu ekspresowego. Niestety SEPA nie obsługuje takich operacji. Jeśli dokonamy przelewu w danym dniu, na koncie odbiorcy najwcześniej pieniądze pojawią się w następnym dniu roboczym.

Wiemy już, że system ten nie należy do najdroższych, tak więc i możliwości, z których moglibyśmy ewentualnie skorzystać też są znacznie ograniczone. Nie mamy możliwości wyboru szybszych przelewów, nie mamy też możliwości wyboru podziału kosztów między strony zainteresowane. Tu wszystkie operacje odbywają się w opcji SHA. Co to oznacza?

Nie mniej nie więcej jak to, że obydwie strony poniosą koszty związane z dokonaną operacją, czyli nadawca zapłaci prowizję w swoim banku, z którego zleci przelew, a odbiorca zapłaci prowizję w banku, w którym dane pieniądze odbierze.

Na przelewach SEPA oszczędzamy tylko wtedy, kiedy dokonujemy ich samodzielnie, zazwyczaj w bankowości internetowej. Większość banków nie prowadzi tego typu obsługi przy okienku, a jeśli nawet to opata za taka usługę będzie wyższa. Wykazując odrobinę samodzielności za taką usługę zapłacimy jedyne 5 zł, a może też się zdarzyć, że nasz bank nie pobierze za to żadnej opłaty.

Opłata za SEPA jest stała

Choć każdy z banków należących do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro posiada swój cennik przelewów SEPA, to i tak ich koszt będzie dużo niższy niż w przypadku przelewów SWIFT. W Polsce większość banków pobiera za przelew SEPA opłatę w wysokości około 5 zł, choć zdarzają się wyjątki, gdy będziemy musieli zapłacić za taki przelew około 20-25 zł. Pamiętajmy jednak, że opłata ta jest stała, co oznacza, że jej wysokość nie zależy od kwoty przelewu.

Kto zapłaci za przyjemność skorzystania z szybszych przelewów?

Korzystając z systemu SEPA zapłacimy najmniej. W tej opcji korzystamy tylko z wersji SHA. W tej opcji opłaty związane z dokonaniem przelewu w banku nadawcy obciążają nadawcę a w banku odbiorcy – odbiorcę. Natomiast korzystając z systemu SWIFT można skorzystać z trzech rozwiązań. SHA i OUR – w tych opcjach za wszystko koszt ponosi zleceniodawca. W opcji BEN za wszystko zapłaci odbiorca. Takie oto rozwiązania proponują nam banki zagraniczne.

Jak długo możemy czekać na przelew zagranicy?

Coraz częściej zdarza nam się pracować zagranicą, coraz częściej korzystamy też z usług zagranicznych banków. I nie chodzi tu tylko o wymianę waluty. Jeśli pracujemy zagranicą bardzo chętnie korzystamy z zagranicznego konta, aby przelać pieniądze naszej rodzinie w kraju. Jak długo nasza rodzina może czekać na przelew?

Jak się okazuje w dużej mierze wszystko będzie zależało od tego w jakim banku my mamy konto i w jakim banku będzie miał konto odbiorca przelewu, w jakim czasie są określone sesje przychodzące i wychodzące oraz jak będzie działał międzynarodowy system, który spina banki na całym świecie zwany w skrócie SEPA i SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Czym się różnią te dwa systemy? W systemie SEPA można operować jedynie w obrębie krajów europejskich i posługiwać się tylko Euro, natomiast SWIFT to system, który obsługuje wszystkie waluty w większości krajów na świecie.

Jak to wygląda czasowo? Korzystając z systemu SEPA możemy liczyć na to, że jeżeli przelew zrobimy stosunkowo wcześnie, to na konto odbiorcy może trafić już następnego dnia roboczego. Korzystając z systemu SWIFT musimy się liczyć z tym, że przelew do nadawcy będzie szedł około 3 dni roboczych od momentu zlecenia.

Tu możemy jeszcze dodatkowo skorzystać z trzech opcji przelewów, zależnie od tego jak szybko byśmy chcieli, żeby adresat otrzymał pieniądze. Są to przelewy Spot, które adresat otrzyma w ciągu trzech dni roboczych, Tomnext – gdzie przelew trafia do odbiorcy już na następny dzień roboczy, a gdyby udało nam się zlecić przelew do godziny 13.00 i skorzystalibyśmy z przelewu typu OverNight to jest ogromna szansa na to, że pieniądze jeszcze tego samego dnia znajdą się na koncie odbiorcy.

Państwa i terytoria niezależne korzystające z SEPA

Warto jednak posiadać wiedze, że system SEPA dotyczy nie tylko 28 państw należących do Unii Europejskiej czy do strefy euro.

Z projektu tego korzystają również inne kraje i terytoria niezależne:

  • Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja,
  • Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia,
  • Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana, Gwadelupa (FR),
  • Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein,
  • Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta (FR), Malta,
  • Martynika (FR), Monako, Niemcy, Norwegia, Polska,
  • Portugalia, Reunion (FR), Rumunia, Saint-Barthélemy (FR), Saint-Martin (FR),
  • Saint-Pierre i Miquelon (FR), San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria,
  • Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Alandzkie (FI).

Czym może się wyróżniać taka operacja przeprowadzona za pomocą systemu SEPA?

Z pewnością oszczędzamy sporo czasu. Zwykle, jeśli operacji dokonany stosunkowo wcześnie w ciągu dnia, jest ogromna szansa na to, że odbiorca otrzyma pieniądze na konto już w dniu następnym. Tylko w przypadku, gdy przelew zatwierdzi w godzinach wieczornych, bądź w trakcie weekendu, lub innych dni wolnych od pracy, to wówczas pieniądze mogą trafić na konto odbiorcy nieco później.

Operacje w tym systemie odbywają się znacznie szybciej niż w innych systemach obejmujących inne waluty. Tam na przelew musimy czasami czekać kilka dni. Od samego początku wiemy też, ile wyniesie nas opłata od przedmiotowej operacji. Z pewnością nic tu się nie zmieni w trakcie czynności. Od początku wiadomo, że każdy czy to nadawca czy odbiorca poniesie swoje koszty w swoim banku. Poza tym warte zaznaczenia jest to, że koszt tej operacji jest stosunkowo niewielka, porównując ją z innymi, podobnymi, w innej walucie.

Kolejną zaletą korzystania z systemu SEPA jest to, że do adresata przelewu trafia cała przelana kwota. Co to znaczy? Zdarza się, że w momencie, gdy korzystamy z innego systemu operacyjnego, na przykład SWIFT, to banki pośredniczące w operacji pobierają swoje koszty i opłaty z kwoty przelewu. W rezultacie odbiorca przelewu otrzymuje zupełnie inną, mniejszą kwotę niż tą którą my mu przelaliśmy. To często bywa sporą niespodzianką dla obydwu stron transakcji, niekoniecznie przyjemną.

Jak prawidłowo wykonać taki przelew?

Takiej płatności możemy dokonać przez internet, bezpośrednio w oddziale banku ewentualnie telefonicznie. Poza tym, aby operacja została zakwalifikowana musi spełnić kilka podstawowych warunków, m. in.: bank, do którego się udajemy musi preferować takie rozwiązanie, kraj i bank odbiorcy musi też znajdować się w obszarze działalności SEPA, dokonując przelewu musimy prawidłowo wpisać kod SWIFT (BIC) a numer rachunku odbiorcy powinien być w formacie IBAN, czyli klasyczny numer konta poszerzony o dwie litery wskazujące na kraj, w którym znajduje się ten rachunek.

Warto też przed wysłaniem sprawdzić dokładnie czy wszystkie potrzebne dane zostały wpisane prawidłowo, bo w przypadku jakichkolwiek błędów, cały proces zostanie znacznie wydłużony, a w rezultacie przelana kwota może trafić na konto odbiorcy ze znacznym opóźnieniem albo w ogóle wrócić na nasze konto.

Sporym udogodnieniem jest to, że bez znaczenia jest z jakiego kraju objętego tym systemem chcemy dokonać przelewu. We wszystkich będzie to wyglądało tak samo. W każdym państwie będziemy potrzebowali dokładnie tych samych danych odbiorcy. Operacja taka nie wymaga szczególnych umiejętności, tak samo nie będziemy potrzebowali jakiś wyjątkowych danych odbiorcy.

Przelew taki niemalże się nie różni od zwykłego przelewu. Jedyne czego będziemy potrzebować to nr IBAN rachunku odbiorcy pieniędzy, który wyróżnia się od zwykłego numeru rachunku dwiema literami występującymi przed numerem, które określają kraj, z którego rachunek pochodzi. Dla polskich rachunków bankowych będzie to „PL”.  Oprócz kodu IBAN będziemy też potrzebować kodu BIC, w Polsce określanego jako SWIFT.

Ten układ ośmiu lub jedenastu liter i cyfr wskazuje niemalże dokładny adres siedziby banku. Określa kraj, miasto a w niektórych przypadkach nawet oddział. Oprócz tego musimy też znać dane odbiorcy takie jak mię i nazwisko, ewentualnie nazwę firmy, powinniśmy podać też tytuł przelewu.

Żeby taki przelew został zakwalifikowany jako przelew SEPA musi być dokonany tylko i wyłącznie w walucie euro. Jest bez znaczenia w jakiej walucie jest prowadzone konto nadawcy czy odbiorcy, może to być zwykły ROR w walucie krajowej, jednak przelew SEPA może być tylko w euro.

Zanim jednak zabierzemy się za tego typu operację upewnijmy się, że nasz bank czy bank odbiorcy obsługują takie transfery. W takim przypadku możemy się spotkać z takim zjawiskiem jak odrzucenie formularza transakcji przez nasz bank, w innym przypadku zostanie on potraktowany jak zwyczajny przelew walutowy.

A jak to się odbywa zazwyczaj? Zwykle jest tak jak w pierwszym przypadku, czyli bank odrzuci nasz formularz transakcyjny. Jeśli mamy rachunki w większych bankach to raczej nie spotkamy się z taką sytuacją, gorzej jeśli byśmy chcieli dokonać przelewu do niewielkiej kasy kredytowej na terenie Niemiec albo niedużego banku we Włoszech. Aby uniknąć takich niekomfortowych zdarzeń możemy spokojnie przed dokonaniem operacji sprawdzić czy nasz bank i bank odbiorcy znajdują się na liście baków obsługujących system SEPA.

Podsumowując – kiedy możemy skorzystać z przelewów SEPA?

Korzystanie z przelewów SEPA wiąże się ze spełnieniem kilku warunków, takich jak:

  • przelew musimy zlecić w euro,
  • zarówno nasz bank, jak i bank odbiorcy muszą należeć do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro,
  • przelew musi zawierać numer konta odbiorcy w standardzie IBAN oraz zawierać kod SWIFT (BIC).

W przypadku gdy nie posiadamy numeru rachunku w standardzie IBAN, nasz przelew nie dojdzie do skutku, a pieniądze z powrotem trafią na nasze konto.

Poza tym przelew SEPA jest płacony w opcji SHA. Oznacza to, że zarówno nadawca przelewu, jak i jego odbiorca ponoszą za niego opłatę. Z tego względu warto zawczasu uprzedzić odbiorcę o tym fakcie. Przelewy SEPA realizowane są zazwyczaj w ciągu 3 dni roboczych. Nie ma również żadnych kwotowych limitów, jakie możemy przekazywać poprzez przelewy SEPA.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

− 3 = 4

error: