Porównywarka pożyczek hipotecznych

Porównaj pożyczki hipoteczne

Marzenie o posiadaniu ładnego domu lub mieszkania jest jednym z najtrudniejszych do zrealizowania. Konieczność sfinansowania remontu nieruchomości lub gotowego mieszkania, oznacza wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodając do tego inne wydatki, wyremontowanie mieszkania może pochłonąć naprawdę dużą ilość pieniędzy. Pamiętajmy również o innych wydatkach, które mogą być dodatkowym obciążeniem dla naszego budżetu. Zakup samochodu, wyjazd na wakacje, kosztowne leczenie. Skąd na te wszystkie wydatki wziąć pieniądze? Jedyną możliwą odpowiedzią są pożyczki hipoteczne.

Czym są pożyczki hipoteczne?

Jest to instrument finansowy, zaprojektowany z myślą o finansowaniu dowolnych wydatków. Pożyczka jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. Pożyczki hipoteczne są udzielane zarówno osobom prywatnym, czyli klientom indywidualnym, jak również firmom developerskim i budowlanym. My będziemy zajmować się tą największą grupą klientów, czyli osobami prywatnymi. Jak znaleźć pożyczki hipoteczny najlepszy na rynku? Co banki biorą pod uwagę, kiedy tworzą ofertę dla swojego klienta?

Czy każdy pożyczka hipoteczna jest taka sama, czy może występują w nich jakieś subtelne różnice?

Na te pytania odpowiedzi udziela porównywarka pożyczek hipotecznych. My możemy rozpocząć od tego, że każda pożyczka hipoteczna jest inna od reszty. I to nie dlatego że będzie miał inne oprocentowanie, ale dlatego że są to oferty przygotowywane indywidualnie pod klienta. Banki biorą pod uwagę zdolność kredytową takiej osoby, jak również wiele innych czynników.

Na podstawie tych danych przygotowywana jest oferta kredytu, w której najważniejsze parametry to oprocentowanie, prowizja za udzielenie, a także czas kredytowania. O każdym z tych czynników będziemy chcieli nieco szerzej napisać w dalszej części tego tekstu.

Kto może liczyć na otrzymanie pożyczki hipotecznej?

No właśnie – jeszcze do niedawna było to bardzo oczywiste. Taka pożyczka mogła zostać przyznana osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę oraz będących właścicielem nieruchomości. Dziś sytuacja bardzo mocno się zmieniła. Banki nie podchodzą już tak rygorystycznie do wymogu bycia zatrudnionym na umowę o pracę i to najlepiej na czas nieokreślony. Sytuacja na rynku pracy bardzo mocno się zmieniła, a firmy pożyczkowe i banki muszą się do niej dostosować, zmieniając warunki udzielania pożyczek.

Obecnie pożyczka hipoteczna może zostać przyznana również osobie, która pracuje na podstawie umowy cywilnej, czyli umowy o dzieło lub zlecenie. Nie ukrywajmy jednak tego co najważniejsze. Jednym z podstawowych warunków otrzymania pożyczki hipotecznej jest posiadanie pracy, która zapewnia środki finansowe na spłatę zobowiązania.

Jeśli zatem masz w planach, aby za kilka lat pożyczyć większą kwotę pieniędzy na dowolny cel, już teraz powinieneś robić wszystko, aby w swoim miejscu pracy zarabiać jak najwięcej. Pozwoli ci to uzyskać wyższą zdolność kredytową, a tym samym będziesz mógł pozwolić sobie na to, aby wziąć większą pożyczkę. Również płacenie miesięcznych rat nie będzie dla ciebie aż tak dużym wyzwaniem.

Banki bardzo rygorystycznie podchodzą do weryfikacji wniosków o pożyczki hipoteczne, dokonując wnikliwej analizy wniosku i przeprowadzając szczegółową wycenę nieruchomości.

Jest to związane z bardzo wysokimi kwotami, które są wypłacane pożyczkobiorcom. Szczególnie ważnym etapem wydawania decyzji kredytowej jest analiza prawna wniosku i przedstawionych dokumentów. Analitycy sprawdzają takie dokumenty jak akt własności nieruchomości. Trzeba z tego powodu przygotować się na dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie decyzji kredytowej. Standardem jest oczekiwanie wynoszące po kilka tygodni.

Po prostu na tym etapie należy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ nic innego nie mamy do zrobienia.

Jak wysoka może być pożyczka hipoteczna?

Jeśli szukasz banku, który pożyczy ci największą sumę pieniędzy na hipotekę, to kolejny raz porównywarka pożyczek hipotecznych znowu ci w tym pomoże. Każdy bank może samodzielnie ustalać odgórne limity, dotyczące wysokości swoich pożyczek hipotecznych. Niektóre banki nie pożyczają więcej niż 50 000 złotych, podczas gdy inne mogą się zajmować finansowaniem inwestycji, których wartość przekracza nawet milion złotych.

Ostateczna wielkość pożyczki zależy jednak od wartości nieruchomości, pod zastaw której ma zostać przyznana. Korzystanie z informacji, które zawiera porównywarka pożyczek hipotecznych znacząco skraca czas potrzebny na dotarcie do tych najważniejszych dla ciebie wiadomości. Nie będziesz musiał również korzystać z usług pośredników kredytowych, co również ma wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzasz czas.

Po drugie, masz pewność że oferta pożyczki hipotecznej jest najlepsza dla ciebie i że nikt nie próbował cię oszukać. Po trzecie, zachowujesz niezależność i nikt nie będzie namawiał cię na inne produkty finansowe, jak często to występuje w przypadku pośredników kredytowych. Porównywarka pożyczek hipotecznych jest również bardzo dobrym źródłem informacji na temat promocji, które banki bardzo często urządzają dla swoich klientów.

Oto bowiem, pożyczka hipoteczna jest produktem, który wiąże klienta z bankiem na wiele lat. Nierzadko kilkadziesiąt. Jest to bardzo cenny klient, o którego banki starają się walczyć na wiele sposobów. Niektóre z nich to na przykład oferowanie promocyjnego oprocentowania dla tych osób, które skorzystają z innych ofert – na przykład na prowadzenie konta, zgodzą się na wpływ wynagrodzenia na konto lub założą kartę kredytową i będą aktywnie jej używać.

Ten sposób tworzenia atrakcyjnych ofert pożyczek hipotecznych nazywa się cross selling. Polega on na wiązaniu kilku produktów ze sobą, oferując w zamian klientowi na przykład niższą marżę, a tym samym mniejszy koszt pożyczki.

Czasami rzeczywiście warto się na takie oferty zdecydować, na przykład wtedy, jeśli już korzystasz z karty kredytowej w innym banku. Wówczas wystarczy ją zamknąć i korzystać z karty kredytowej prowadzonej przez ten sam bank, który udzieli ci pożyczki hipotecznej. Czasami również warto zapytać swojego bankowego doradcę od pożyczek hipotecznych, czy jego bank przewiduje jakieś profity dla osób, decydujących się na cross selling.

Pamiętaj że nawet oprocentowanie niższe o 0,10 punktu procentowego, może oznaczać miesięczną ratę mniejszą o kilkadziesiąt złotych. W skali całego roku i całego okresu spłaty pożyczki oznacza to naprawdę bardzo duże oszczędności.

Czy pożyczki hipoteczny można uzyskać online?

Pożyczka hipoteczna jest jednym z tych rodzajów pożyczek, którego otrzymanie wymaga osobistego stawienia się oddziale banku. W tych pożyczkach w grę wchodzą zbyt wysokie sumy pieniędzy, aby można było decyzję udzielić przez internet, bez fizycznego przyjęcia wniosku, potwierdzenia tożsamości klienta i przeprowadzenia z nim rozmowy przez pracownika banku. W tym przypadku również bezcenna okazuje się porównywarka pożyczek hipotecznych.

Dlaczego? Ponieważ dostarcza ci ona informacji na temat placówek wybranych banków w twoim mieście i jego okolicy. Na przykład jeśli znalazłeś dobrą ofertę na pożyczkę hipoteczną w banku A, ale jego najbliższy oddział jest oddalony od ciebie o 300 kilometrów, możesz mieć problem aby się w nim stawić. Szczególnie że na etapie załatwiania pożyczki hipotecznej może być konieczność wielokrotnego przychodzenia do banku i dostarczania coraz to nowych dokumentów.

Zadaniem, które przed sobą postawiła porównywarka pożyczek hipotecznych jest ułatwienie państwu znalezienia banku, który będzie dla was najlepszy pod kątem oferty pożyczki lub kredytu hipotecznego, jak i położenia. Wygodnym rozwiązaniem przygotowanym z myślą o komforcie obsługi porównywarki jest interaktywna mapa, na której zostały zaznaczone oddziały poszczególnych banków. Pozwala to bardzo szybko i wygodnie poznać ich lokalizację, nie martwiąc się o to, czy nie będziemy musieć spędzać wielu godzin na dojeździe do banku.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać, kiedy starasz się o pożyczkę hipoteczną?

Na pierwszą wizytę w banku koniecznie pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości – może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dokument powinien być oczywiście ważny. Warto również wcześniej w domu wydrukować i wypełnić wniosek Przynajmniej w tych miejscach, które są dla ciebie jasne i oczywiste. Pozostałe dane we wniosku będziesz mógł wypełnić na miejscu w banku, po skonsultowaniu się z doradcą.

Dobrze również będzie, jeśli podczas pierwszej rozmowy z pracownikiem banku, pozwolisz mu na obliczenie twojej zdolności kredytowej. Do tego z kolei będziesz musiał znać wysokość swoich miesięcznych zarobków i wydatków. Pamiętaj że do wydatków wliczają się również twoje inne zobowiązania kredytowe. Czy to względem banków lub firm pożyczkowych.

Czy pożyczki hipoteczne można wziąć z kimś?

Kiedy poruszamy już temat zdolności kredytowej, nie można pominąć ważnego zagadnienia. Co w przypadku, jeśli twoja zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca, aby uzyskać pożyczkę hipoteczną w takiej wysokości, która najbardziej cię interesuje? Masz wówczas dwie możliwości. Pierwsza z nich to skorzystanie z oferty kredytowej banku na mniejszą sumę pieniędzy. Druga możliwość to przystąpienie do pożyczki hipotecznej z kimś jeszcze – najlepiej z kimś kto zarabia więcej od ciebie.

Pozwoli ci to podnieść zdolność kredytową, ale jednocześnie uczyni tę osobą współwłaścicielem nieruchomości.

Najczęstszym przypadkiem jest branie pożyczki hipotecznej przez dwie osoby, pozostające w związku małżeńskim. Banki jednak dopuszczają również sytuację, kiedy do pożyczki hipotecznej  przystępują dzieci z rodzicami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, który bank ma najbardziej liberalne przepisy w tym zakresie, nasza porównywarka pożyczek hipotecznych po raz kolejny pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jakie są wady i zalety brania pożyczek hipotecznych z kimś?

Wada pojawia się na pierwszym etapie – będziecie musieli dostarczyć do banku dwa razy tyle dokumentów. Zaletą jest to, że uzyskasz większą pożyczkę dzięki czemu będzie cię stać na sfinansowanie większego wydatku.

Komentarze są wyłączone.

error: