Porównywarka lokat bankowych

Porównaj lokaty bankowe

Jakie znasz sposoby oszczędzania i inwestowania pieniędzy? Skarbonka, papiery wartościowe, konta oszczędnościowe i lokaty. Ten ostatni sposób cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów wszystkich banków. Pomimo tego że lokaty nie są dziś tak wysoko oprocentowane jak jeszcze kilka lat temu, w dalszym ciągu pozwalają nieco powiększyć swoje oszczędności, przy minimalnym ryzyku ich straty. Wszystkie obecne na rynku lokaty bankowe chronione są przez bankowy fundusz gwarancyjny. Oznacza to, że jeśli bank, w którym otworzyłeś lokatę i wpłaciłeś na nie swoje oszczędności upadnie lub zbankrutuje, nie stracisz wraz z tym zgromadzonych na koncie pieniędzy.

Zostaną ci one zwrócone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale bez zarobionych odsetek. Tylko w takiej wysokości, do jakiej wpłaciłeś pieniądze na lokatę i nie więcej niż równowartość 100.000 euro. Dla większości klientów banków w zupełności zaspokaja to ich środki finansowe, zgromadzone na lokatach. Jeśli posiadasz większą kwotę pieniędzy niż 100.000 euro i chcesz umieścić ją na lokacie, wystarczy że podzielisz oszczędności pomiędzy dwie lub więcej lokaty w różnych bankach.

Co trzeba wiedzieć o lokatach, zanim zdecydujesz się na korzystanie z nich. Jak wybrać najlepsze na rynku lokaty i czym się kierować przy tym? Czy najważniejsza jest tylko wysokość oprocentowania, czy należy zwrócić uwagę na jeszcze jakieś czynniki? Wszystkich poszukujących odpowiedzi na te pytania zapraszamy do skorzystania z porównywarki lokat, którą dla was przygotowaliśmy.

Czym jest porównywarka lokat?

Jest to internetowe narzędzie, które pozwala porównać jednocześnie dziesiątki lokat przygotowanych przez różne banki. Porównywarka jest każdego dnia uzupełniana nowymi informacji, wprost ze stron banków. Analiza tych danych odbywa się automatycznie, przez zaawansowany algorytm naszego narzędzia. Minimalizuje to czynnik ludzki, który jest najczęstszą przyczyną błędów i pomyłek. Każdy kto chce znaleźć ofertę dobrej lokaty, powinien zacząć korzystać z naszej porównywarki.

Z pewnością przyniesie to wiele korzyści, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić całe mnóstwo czasu. Jakimi parametrami posługuje się porównywarka lokat? Co jest brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu lokat i czy wyniki rzeczywiście są wiarygodne i zgodne z prawdą. Dowiecie się tego w tym miejscu.

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest oczywiście oprocentowanie. Wpłacając pieniądze na lokatę, chcemy na tym zarobić jak najwięcej. Wybieramy zatem lokaty o najwyższym oprocentowaniu. Dziś można mówić że wysoko oprocentowana lokata to ta, które daje 2% dla naszych oszczędności. Parę lat temu było to nawet 7%. należy przy tym pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy.

Oprocentowanie to jest podawane w skali roku i nie uwzględnia podatku dochodowego, który musi zostać odprowadzony od zarobionych przez nas odsetek. Tym jednak zajmują się banki, zatem osoba otwierająca lokatę nie musi już o tym pamiętać i samodzielnie wykonywać przelewów do urzędu skarbowego.

Kolejnym kryterium jest maksymalny czas, na który lokata może zostać uruchomiona. Tu jest naprawdę bardzo duże zróżnicowanie ofert. Niektóre banki oferują wyłącznie dla swoich klientów lokaty długoterminowe, nie krótsze niż 12 miesięcy. Pozostałe natomiast bazują na lokatach krótkoterminowych, wynoszących od 1 do 3 miesięcy. Można przy tym zauważyć pewną prawidłowość – najwyżej oprocentowane lokaty są uruchamiane na krótki czas.

Można po tym wysnuć wniosek, że służą one bankom jako narzędzie marketingowe, które ma przynieść im nowych klientów. Lokata taka uruchomiona na czas 30 dni, nie przyniesie spektakularnych zysków, ale pozwoli klientowi cieszyć się wysokim oprocentowaniem, a dla banku oznacza to kolejnego, zadowolonego klienta, który być może ponownie skorzysta z oferowanych tu usług.

Jeśli nie oprocentowanie, to co jest jeszcze ważne

No właśnie. Wiemy już że ważnym aspektem przy wyborze lokaty jest jej oprocentowanie i czas trwania. Ale spójrzmy jeszcze na pozostałe, tym razem mniej oczywiste kryteria, których nie należy bagatelizować. W jaki sposób lokata może być uruchomiona? To bardzo ważna pozycja, którą obejmuje porównywarka lokat i znajduje się w kolumnie uwaga. Niektóre banki działają bardzo sprytnie, uzależniając możliwość otwarcia lokaty od tego, czy klient posiada konto osobiste w ich banku.

W praktyce oznacza to, że zanim będziesz mógł wpłacić pieniądze na lokatę, będziesz musiał założyć rachunek osobisty. Tu jedna uwaga – jego prowadzenie wcale nie musi być bezpłatne. Szczególnie dla osób, które nie zamierzają z niego korzystać, a główne konto posiadają w innym banku.

Do takiego rachunku może bowiem zostać wydana karta płatnicza, a ono samo może być obciążone niewielkimi, ale jednak opłatami. Będą one sumować się każdym miesiącem, sprawiając że po pewnym czasie z klientem skontaktuje się dział windykacji banku, zmuszając go do spłaty zadłużenia. Wówczas rachunek za prowadzenie konta może być zdecydowanie wyższy od zysków, które lokata nam przyniosła. Koniecznie należy na takie rzeczy zwracać uwagę, bo mają one wpływ na realny stan twoich finansów.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy otwarcie wysoko oprocentowanej lokaty rzeczywiście jest takie proste, jak wskazuje na to reklama banku, warto wcześniej sprawdzić co na ten temat pisze porównywarka lokat. Pamiętaj że naszą rolą jest właśnie dokładne analizowanie wszystkich informacji, które prezentują banki na temat swoich produktów. Nie zawsze są one dla osób postronnych tak oczywiste, jak dla ludzi, którzy codziennie zmierzają się z bankowym żargonem i doskonale wiedzą, co może się ukrywać pod pozornie mało istotnymi określeniami.

Jak obsługiwane są lokaty

No właśnie – wpłacając pieniądze na lokatę, na pewno w dalszym ciągu chcesz mieć nad nimi kontrolę. Sprawdzać jak rosną odsetki, a w razie potrzeby móc te pieniądze wypłacić z powrotem na swoje konto. Tworzona przez nas porównywarka lokat uwzględnia te oczekiwania i spełnia je w każdym zakresie. Banki tworzą swoje lokaty na różne sposoby. Część z nich pozwala swoim klientom na wgląd w zgromadzone na nich środki pieniężne, podczas gdy inne nie dają takich możliwości.

Jeśli szukasz lokaty, która będzie połączona z kontem użytkownika i możliwością logowania przez internet, wybieraj w naszej porównywarce opcję – obsługa online. To właśnie pod tym filtrem będziesz mógł szybko znaleźć lokaty, które dają szansę zarządzania przez internet. Po zalogowaniu się na konto, będziesz mógł sprawdzić saldo środków, wysokość naliczonych odsetek, a także sprawdzić za ile dni lokata się kończy.

W nagłych przypadkach będziesz również mógł tym sposobem zerwać lokatę i wypłacić z powrotem pieniądze na swoje konto. Jeśli będziesz zadowolony z tego, jak twój bank się spisał, będziesz również mógł przedłużyć z nim współpracę, otwierając w taki sposób nową lokatę. Jest to przydatne, jeśli zależy ci na bezpieczeństwie swoich środków lub kiedy oferta konkurencyjnych banków nie różni się bardzo od tego, co zostało zaoferowane tobie.

Wówczas transferowanie środków pieniężnych pomiędzy różnymi rachunkami może być nie tylko kłopotliwe, ale i czasochłonne, zupełnie odbierając nam ochotę na tego typu zabawy. Pozostawienie ich na lokacie o standardowym oprocentowaniu, wydaje się wówczas być jedną z najlepszych decyzji. Lokaty same w sobie są produktami bardzo bezpiecznymi, ale i nie oferującymi bardzo dużych zysków. Nie należy zatem traktować ich jako instrumentów do inwestowania, ale do oszczędzania. Tak również są określane przez banki.

Internetowa porównywarka lokat jest bardzo dobrym sposobem na dotarcie do takich ofert, które wyróżniają się dogodnymi warunkami i z których warto korzystać. Oczywiście pułapek może być więcej, na co również porównywarka lokat zwraca uwagę. Jedna z nich jest opisana poniżej.

Co się dzieje z odsetkami z lokaty, jeśli zostanie zakończona wcześniej

No właśnie – każdy z nas może wymienić dziesiątki życiowych sytuacji, które mogą nas zmusić do sięgnięcia po swoje oszczędności zgromadzone na lokacie. Czy to nagła choroba, potrzeba przeprowadzenia pilnego remontu czy setki innych sytuacji, w których sięgnięcie po nasze pieniądze jest konieczne.

Co się stanie z odsetkami, które zostały zgromadzone na lokacie do czasu jej przedwczesnego zerwania?

Naturalnym wydaje się że powinny one przepaść. Niedotrzymanie warunków umowy lokaty jest bowiem z winy klienta banku i bank nie ma obowiązku wypłaty mu odsetek, które mogły jeszcze nie być skapitalizowane. Ale uwaga – nie jest to praktyką w każdym banku. Wiele z nich dba o swoich klientów i stara się iść im na rękę. Oznacza to, że w przypadku przed terminowego zakończenia lokaty i wypłaty oszczędności na swoje konto, nie zawsze stracimy odsetki.

Dobrą wolą banków jest ich wypłacenie i bardzo cieszy fakt, że coraz więcej instytucji godzi się na taką decyzję. Które banki oferują swoim klientom tak przyjazne lokaty? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie odwiedzając porównywarkę.

Co warto wiedzieć na temat porównywarki lokat

Na koniec kilka słów o tym, czym jest porównywarka lokat. Jest to narzędzie niekomercyjne i nie należące do żadnego banku. Jest to projekt prywatny, którego celem jest dokładna analiza ofert lokat i prezentowanie wyników w postaci czytelnego zestawienia. Każdego dnia nasza porównywarka lokat uruchamiana jest kilka tysięcy razy, przez osoby poszukujące dobrych ofert na rynku, które pozwolą im wygodnie i zyskownie oszczędzać swoje pieniądze.

Również my czuwamy nad tym, aby nasza porównywarka lokat gromadziła wyłącznie najważniejsze i rzeczywiste oferty banków.

Dlatego każdego dnia uważnie śledzimy te oferty, porównując jedna z drugą i uzupełniając nasz ranking o nowe pozycje. Wszystko to ma na celu dostarczyć Państwu najświeższych informacji o lokatach w bankach w Polsce, ułatwiając jednocześnie ich otwarcie. Aby móc zrobić to szybko, wystarczy kliknąć przy wybranej ofercie przycisk otwórz lokatę. Automatycznie użytkownik zostanie przeniesiony na stronę z formularzem kontaktowym, który pozwala bardzo szybko i wygodnie złożyć wniosek o uruchomienie takiej lokaty dla siebie.

Komentarze są wyłączone.

error: