Porównywarka kont oszczędnościowych

Porównaj konta oszczędnościowe

Oszczędzanie to umiejętność, która przydaje się przez całe dorosłe życie. Ciężko jednak zaoszczędzić pieniądze, nie dysponując odpowiednią skarbonką. W wieku dziecięcym mieliśmy do swojej dyspozycji porcelanową świnkę. Dziś, kiedy jesteśmy dorośli i odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również swoją rodzinę, potrzebujemy innego, równie skutecznego, ale i elastycznego narzędzia do oszczędzania. Takim właśnie jest konto oszczędnościowe. Co to takiego konto oszczędnościowe, jak je wybrać i na co zwrócić uwagę kiedy mamy do wyboru większą liczbę ofert banków?

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Jednym z ważniejszych kryteriów, stosowanych podczas wyboru konta oszczędnościowego dla siebie jest jego oprocentowanie. Podczas kiedy konto osobiste, używane do codziennych płatności nie jest w ogóle oprocentowane, to konto oszczędnościowe może być objęte oprocentowaniem, mającym skłaniać klientów banku do aktywnego korzystania z niego. Przez aktywne korzystanie rozumiemy wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe i pozostawianie ich na nim przez jak najdłuższy czas.

Internetowa porównywarka kont oszczędnościowych zawiera kolumnę oprocentowanie, w której prezentowana jest aktualna wartość oprocentowania dla opisywanych w rankingu kont.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe możemy porównać do klasycznego rachunku osobistego, jednak z pewnymi subtelnymi różnicami. To co jest wspólne dla obu typów kont to między innymi własny numer rachunku, możliwość przyjmowania przelewów przychodzących wewnętrznych i zewnętrznych, a także możliwość wykonywania przelewów wychodzących – zarówno w ramach własnego banku jak i do banków zewnętrznych. Tu właśnie jest ta różnica.

Aby oszczędzanie było skuteczne i przynosiło wyraźne rezultaty, konieczne jest wprowadzenie dyscypliny finansowej.

W przypadku konto oszczędnościowych może ona być uzyskiwana poprzez ograniczenie możliwości wykonania bezpłatnych przelewów z konta oszczędnościowego. I tak w przypadku niektórych banków może istnieć limit jednego lub dwóch przelewów wychodzących bezpłatnych, a pozostałe są płatne. Może to dotyczyć zarówno przelewów własnych, czyli pomiędzy wszystkimi rachunkami w ramach jednego konta, jak również przelewów zewnętrznych, realizowanych bezpośrednio z konta oszczędnościowego na konto w innym banku.

Koszt takiej opłaty może wynosić od 1 złotego do nawet kilku złotych. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrze rozpoznać własne potrzeby dotyczące korzystania z rachunków oszczędnościowych, a następnie wybrać dla siebie takie konto, które będzie je spełniać. W tym ma właśnie pomóc ma porównywarka kont oszczędnościowych. Zapraszamy do lektury najważniejszych informacji, które mogą sprawić że Wasze konto oszczędnościowe pozwoli wam zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy w krótszym czasie.

Z jaką średnią wartością można się spotkać w porównywarce?

Analizując dostępne na rynku oferty, można łatwo zauważyć że obecnie oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie należy do największych w historii i średnio nie przekracza 2 procent i w takich przypadkach można to oprocentowanie uznać za wysokie. W większości banków porównywarka kont oszczędnościowych podpowiada że oprocentowanie nie przekracza 1 procenta i jest niższe niż oprocentowanie lokat.

Czy oprocentowanie jest głównym czynnikiem wyboru konta oszczędnościowego?

Niekoniecznie. Niektóre banki pobierają opłatę za prowadzone przez siebie konta oszczędnościowe. Informacje na ten temat również prezentuje internetowa porównywarka kont oszczędnościowych i warto oczywiście również na ten parametr zwrócić uwagę. Od tego bowiem będzie zależało to, czy zostaniemy obciążeni jakimikolwiek opłatami za posiadanie konta, za pomocą którego chcemy oszczędzać.

Jeśli zdecydują się państwo na założenie konta oszczędnościowego, za którego prowadzenie opłaty są pobierane, wcześniej należy przeprowadzić krótką kalkulację. Powinna ona przynieść odpowiedź na pytanie, czy miesięczna opłata za konto będzie większa lub mniejsza od potencjalnych zysków, jakie ma przynieść oprocentowanie naszych środków pieniężnych na koncie.

Przykładowo, jeśli opłata miesięczna za prowadzenie konta oszczędnościowego wynosi 5 złotych, a na tym koncie jest kwota 10.000 złotych, oprocentowana 2 punktami procentowymi w skali roku, to prosty rachunek mówi nam, że miesięczne odsetki wyniosą 13,66 złotych po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli od tej kwoty odejmiemy jeszcze 5 złotych za prowadzenie konta, okazuje się że nasz zysk topnieje do trochę ponad 8,50 złotych.

Czy to dużo czy nie, każdy z Państwa musi ocenić samodzielnie, we własnym zakresie przeprowadzającą taką kalkulację jak powyżej i wyszukując dla siebie konto oszczędnościowe z najlepszym stosunkiem oprocentowania do ewentualnych opłat pobieranych za prowadzenie rachunku.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

No właśnie, jak należy postąpić kiedy już znajdziemy idealne dla siebie konto oszczędnościowe, w czym na pewno pomogła nam porównywarka kont oszczędnościowych? Jak otworzyć taki rachunek? Jest na to kilka sposobów. Jeśli okazało się że konto oszczędnościowe, które ci odpowiada, prowadzone jest w tym samym banku, w którym masz konto osobiste, będziesz mógł otworzyć go bezpośrednio po zalogowaniu się na swoje konto przez bankowość internetową.

W większości przypadków wystarczy ci znalezienie zakładki oszczędności, a w niej powinien być umieszczony przycisk otwórz konto oszczędnościowego.

Jeśli bank oferuje kilka rodzajów kont oszczędnościowych, to na liście powinieneś znaleźć to, które podpowiada ci porównywarka kont oszczędnościowych i z której sugestią się zgodziłeś. Proces otwierania takiego rachunku jest bardzo prosty, szybki i nieskomplikowany. Nie będziesz musiał w takim wniosku wpisywać żadnych ze swoich danych, ponieważ rachunek oszczędnościowy zostanie uruchomiony jako sub kont głównego konta osobistego, którego jesteś posiadaczem.

Mogą jednak zdarzyć się takie sytuacje, że będziemy chcieli mieć konto oszczędnościowe w banku, z którym nigdy wcześniej nie współpracowaliśmy.

Co wówczas należy zrobić? Jak postępować? Rozwiązanie jest proste.

Najszybszy sposób na otwarcie takiego konta daje nam porównywarka kont oszczędnościowych

Tam przy każdej ofercie jest przycisk otwórz konto. Wystarczy go kliknąć aby przenieść się do internetowego wniosku o uruchomienie konta bankowego. Dane, którymi należy go wypełnić znajdziesz w dowodzie osobistym. Otwarcie konta oszczędnościowego w zewnętrznych bankach jest nieco dłuższą procedurą, ponieważ wymaga zweryfikowania twojej tożsamości.

W tym celu możesz zostać poproszony o udanie się od najbliższego oddziału banku, w którym podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku lub umowa zostanie do ciebie wysłana firmą kurierską. W tym drugim przypadku tożsamość zostanie zweryfikowana przez kuriera, który poprosi cię o okazanie dowodu osobistego i porówna dane z niego z tymi, które zostały zgłoszone we wniosku.

Jeśli wszystko będzie w porządku, umowa zostanie odesłana do banku i konto oszczędnościowe zostanie dla ciebie otwarte w ciągu około 2 do 3 dni. O tym fakcie zostaniesz powiadomiony drogą elektroniczną, najczęściej przez sms i wiadomość e-mail. Od tego momentu będziesz mógł zalogować się przez internet na swoje nowe konto oszczędnościowe i sprawdzić wszystkie jego funkcje. Następnie wystarczy skopiować numer rachunku i wysłać na niego swój pierwszy przelew z oszczędnościami.

Kapitalizacja odsetek

Bardzo ważnym pojęciem, które również obejmuje porównywarka kont oszczędnościowych jest kapitalizacja odsetek. Co to dokładnie oznacza? Jest to sposób naliczania odsetek dla twoich oszczędności. Większość banków stosuje kapitalizację miesięczną, czyli ran, na koniec miesiąca wszystkie odsetki są naliczane i dodawane do twoich oszczędności, powiększając je o dodatkową sumę. Niektóre banki, i jest ich zdecydowanie mniej, stosują natomiast dzienną kapitalizację odsetek.

W tym przypadku każdego dnia stan środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym będzie się powiększać, a tym samym zwiększa się kwota od której odsetki są naliczane. Pozwala ci to zarabiać w jeszcze szybszym tempie, szczególnie jeśli oprocentowanie również jest wysokie. Jeśli chcesz znaleźć dla siebie taką skarbonkę, to pomoże ci w tym porównywarka kont oszczędnościowych.

Dla kogo została stworzona porównywarka kont oszczędnościowych?

Przede wszystkim dla tych osób, które chcą zmienić coś w swoim domowym budżecie i powiększyć swoje oszczędności. Korzystanie z kont oszczędnościowych staje się coraz popularniejsze, a metoda ta przynosi naprawdę dobre rezultaty, szczególnie jeśli jesteśmy zdyscyplinowani. Warto również pomyśleć o koncie oszczędnościowym dla swoich dzieci. Odkładanie pieniędzy na rachunku bankowym może im się wydać szczególnie atrakcyjne, zwłaszcza że jest to sposób oszczędzania stosowany przez dorosłych.

Dzieci, które w rodzicach widzą autorytet, na pewno będą chciały przekonać się o tym, jak takie oszczędzanie wygląda i jakie im przynosi rezultaty. Na sam koniec wspomnimy o jeszcze jednej ciekawostce.

Do konta oszczędnościowego może zostać wydana karta płatnicza. Pozwala ona wybierać środki zgromadzone na koncie w bankomacie, jak również dokonywać płatności w sklepach przy pomocy owej karty. Jeśli nie wiesz czy taka karta jest ci potrzebna, ale bank zachęca cię do jej wyrobienia, to sprawdź wcześniej czy za korzystanie z niej nie zapłacisz jakichś pieniędzy. W tym temacie pomaga również porównywarka kont oszczędnościowych.

Prezentuje ona bowiem wszystkie koszta, które są związane z użytkowaniem konta oszczędnościowego. Nie tylko te dotyczące opłat pobieranych przez bank za prowadzenie konta, ale również dodatkowe koszta, jak te dotyczące przelewów lub wspomnianej karty.

Dobrym kryterium wyboru sprawdzonego konta oszczędnościowego będzie wybieranie tych ofert, które w jak najmniejszym stopniu nas obciążają finansowo oraz nie nakładają na nas obowiązku comiesięcznego wpłacania pieniędzy na konto. Nie zawsze będziemy mieli taką możliwość i nikt chyba nie chce ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Komentarze są wyłączone.

error: