Płatności BLIK

8 min. czytania

Coraz bardziej oswajamy się z elektroniką, coraz chętniej korzystamy z nowinek technologicznych. Jeśli już zaczęliśmy korzystać z internetowej obsługi rachunku bankowego to chcemy więcej i więcej. Tym bardziej, że te wszystkie nowe rozwiązania zazwyczaj w znaczący sposób ułatwiają nam życie. Podobnie płatności BLIK. Nie zawsze mamy portfel ze sobą, nie zawsze musimy pamiętać o tym, żeby go przy sobie mieć. A bez telefonu to już niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Mają go zawsze przy sobie. Nie jeden z pewnością szybciej zgubiłby portfel niż telefon.

A wiadomo też jest, że obecne telefony mają wiele praktycznych funkcji, które ułatwiają nam życie. Wykorzystujemy go nie tylko do komunikowania się z bliskimi i dalekimi, ale pozwalamy mu na prowadzenie naszego kalendarza, nagrywamy filmy, robimy zdjęcia i za jego pomocą obsługujemy zdalnie nasz rachunek bankowy. Już nie musimy mieć przy sobie portfela, żeby sprawnie i bezpiecznie zapłacić za zakupy czy pyszną kawę w kawiarni. Spokojnie możemy skorzystać z płatności BLIK.

Co to takiego BLIK?

To dość skomplikowany system operacyjny, jednak na tyle prosty w obsłudze, że nawet dziecko czy osoba starsza spokojnie sobie z nim poradzi. Żeby móc korzystać z płatności BLIK nie musimy rezygnować z karty płatniczej jednak, jeśli jej nie będziemy mieli przy sobie to ta aplikacja nieraz może nas wykaraskać z niezręcznej sytuacji.

Jak to działa? Jak możemy się tym posługiwać? Czy nasz bank w ogóle obsługuje taką aplikację? Czy ten rodzaj płatności jest bezpieczny i gdzie możemy go używać? Na te i szereg innych pytań być może znajdziemy odpowiedzi poniżej.

Jak to wygląda w praktyce?

Z płatności BLIK możemy korzystać od 2015 roku. Co ciekawe system ten stworzony został przez Polski Standard Płatności sp. z o. o. Pionierem w tej dziedzinie był Bank PKO BP i jego IKO. To właśnie na jego bazie powstał BLIK. Na tą chwilę kilkanaście banków współpracuje z BLIKiem, ale wraz z zainteresowaniem systemem ich liczba wciąż wzrasta, podobnie jak liczba punktów handlowych i usługowych w których możemy skorzystać z takiej formy płatności.

Niektórych przerażają takie nowości, ale zazwyczaj jest tak, że przeraża do momentu, kiedy się nie spróbuje po raz pierwszy. Potem już idzie jak z płatka. Z czasem aż trudno uwierzyć, że to takie proste. A jak to wygląda? Jeśli chcemy zapłacić BLIKiem, w mobilnej aplikacji naszego banku musimy wygenerować kod BLIK. To wygenerowanie kodu może i brzmi strasznie, ale jeśli nasz bank obsługuję ten system, to jest kwestia przyciśnięcia jednego guzika i kod generuje się sam.

Zgłaszamy sprzedawcy, że będziemy płacić BLIKiem i ten zwykle 6-cyfrowy kod wpisujemy w terminalu, w którym zwykle używaliśmy karty płatniczej. Potem już tylko bank poprosi nas o potwierdzenie transakcji w telefonie i to wszystko. Mogłoby się wydawać, że to trochę czasochłonna operacja, że może karta byłoby szybciej. Niestety czas używania BLIKu czy karty płatniczej jest bardzo zbliżony, jeśli nie taki sam. Wszystko zależy od wprawy.

Jednak nie wszystkie banki już obsługują ten system płatności. Dlatego właśnie zanim podejmiemy decyzję o tym, że w sklepie dokonamy płatności właśnie za pomocą BLIK, upewnijmy się, że nasz bank z nim współpracuje. W ten sposób unikniemy dodatkowych, niekomfortowych sytuacji. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami rachunku bankowego w Alior Banku, Banku Millennium, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, ING Banku Śląskim, Getin Banku, mBanku, Orange Finanse, Raiffeisen PolbankSantander Banku Polska, T-Mobile Usługi Bankowe to możemy być spokojni.

Te banki obsługują system BLIK. Może się zdarzyć tak, że mamy konto we wskazanym banku i od wielu lat korzystamy z aplikacji mobilnej do naszego rachunku jednak nie możemy odnaleźć w niej obsługi do BLIK. Co w takim przypadku możemy zrobić? Zwykle wystarczy aktualizacja aplikacji bankowej. Jeśli pobierzemy najnowszą wersję, z pewnością on będzie już obsługiwała BLIK.

Gdzie możemy zapłacić BLIKiem?

Z pewnością w większości sklepów stacjonarnych, tych które obsługują terminale. Bo niestety mimo szeregu udogodnień, nawet takich proponowanych przez Państwo, wiele małych osiedlowych sklepików nie chce iść z duchem czasu. No chyba, że chodzi o zupełnie co innego. Ale nie nam to oceniać. Z powodzeniem zapłacimy BLIKiem za zakupy dokonane przez internet, opłacimy przesyłkę na poczcie czy w urzędzie, w biletomatach i na stacjach paliw i w wielu jeszcze innych miejscach.

Zwykle te miejsca w których możemy wykorzystać taką formę płatności są bardzo czytelnie oznakowane. W sklepach czy punktach usługowych już na wejściu jest widoczna naklejka z logiem BLIK, podobnie na stronach internetowych sklepów. Ale to nie wszystko co możemy zrobić za pomocą BLIK. Bardziej wprawne osoby mogą już wystawić czek, zrobić przelew na telefon odbiorcy, nie znając nawet jego numeru rachunku czy taka prosta czynność jak wypłata gotówki z bankomatu.

Bankomaty obsługujące ta opcję również są odpowiednio oznaczone. Z pewnością bankomaty wyżej wymienionych banków będą obsługiwały BLIK. Oprócz nich pieniądze jeszcze za pomocą tej funkcji wybierzemy w bankomatach Planet Cash i Euronet.

Bankomat

Wypłata z bankomatu jest stosunkowo prosta, wygląda niemalże tak samo jak płatność BLIKiem przy zakupach. We właściwym bankomacie wystarczy wybrać opcję płatności BLIKiem, następnie uaktywnić aplikację bankową w telefonie, wygenerować kod. Ten sam kod wpisujemy na wyświetlaczu bankomatu, następnie potwierdzamy dokonanie transakcji poprzez wpisanie kodu PIN w aplikacji telefonu i to wszystko. Nic skomplikowanego.

Wpłatomat

Analogiczna sytuacja nas spotka, jeśli będziemy chcieli wpłacić pieniądze we wpłatomacie przy pomocy kodu BLIK. Zacząć będziemy musieli od namierzenia bankomatu, który obsługuje taką możliwość a pozostałe czynności przebiegają w ten sam sposób. Z takich możliwość będą mogli skorzystać szczęśliwi posiadacze rachunków bankowych w ING Bank Śląski oraz w Banku Millenium.

Przelew na numer telefonu

Jeśli byśmy chcieli wykonać przelew za pomocą BLIK z telefonu kolegi, którego nie znamy numeru konta, to też możemy tego dokonać. To bardzo wygodna opcja, przy koleżeńskich rozliczeniach i nie tylko. Co ciekawsze, nasz kolega wcale nie musi obsługiwać BLIK. Nie każdy może skorzystać z takich możliwości. Jednak osoby, które korzystają z rachunku w Alior Banku, Banku Millenium, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO Banku Polskim, Santander Bank Polska z powodzeniem mogą przystąpić do dzieła.

Jeśli miałby to być nasz pierwszy raz, nie mamy się czego obawiać. Wystarczy uruchomić aplikację i odnaleźć zakładkę „przelewy na numer telefonu”. Następnie dokonujemy wyboru rachunku do odbioru przelanych pieniędzy i akceptacji oświadczenia. Potwierdzamy dokonanie całej transakcji klikając w przycisk zarejestruj.

To również bardzo wygodna forma regulowania należności między znajomymi i nie tylko. Zwłaszcza jeśli nie za bardzo chce nam się fatygować do bankomatu, jest weekend, wieczór albo święta i zwykły przelew dociera z opóźnieniem. Taki przelew na telefon w momencie, gdy znajomy korzysta z takiej opcji dociera w kilka chwil, a jeśli nie korzysta to wystarczy, że potwierdzi przychodzący link, wpisze numer swojego konta i gotowe.

Jak za pomocą płatności BLIK możemy wystawić czek?

Z tej opcji mogą skorzystać posiadacze rachunku w Banku Millenium, Getin Banku, PKO Banku Polskim, Santander Bank Polska. Ta funkcja okazuje się być bardzo przydatna dla osób, które często przesyłają pieniądze na przykład dzieciom, które uczą się w innym mieście, daleko od domu. Wystawiając taki czek odbiorca może odebrać pieniądze za pośrednictwem bankomatu ewentualnie może zapłacić za zakupy.

Aby dokonać tych czynności musimy się zalogować do aplikacji mobilnej, z menu wybrać opcję czeki BLIK, jeśli robimy to po raz pierwszy będziemy musieli ustalić sobie hasło, które równocześnie będzie służyło do odbioru gotówki, jeśli to kolejny raz, to wystarczy wybrać „utwórz nowy czek”, tam wpisać kwotę, określić ważność czeku, możemy też go nazwać.

Na koniec należy potwierdzić czynność. To również niemalże błyskawiczna operacja. Odbiorcy przesyłam w wiadomości numer czeku i hasło. Dobrze, jeśli zrobimy to w osobnych wiadomościach – tak na wszelki wypadek. Kwota wskazana w czeku będzie zablokowana na naszym koncie do momentu wypłacenia pieniędzy przez odbiorcę ewentualnie do momentu wygaśnięcia ważności tego czeku.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o płatności BLIK?

Dość istotną informacją może się okazać to, że po wygenerowaniu kodu przez aplikacje mamy dwie minuty na wpisanie go w terminalu. Ten kod jest ważny tylko przez dwie minuty, po tym czasie nie ponosimy żadnych konsekwencji, po za tym, że nie możemy użyć już tego kodu do dokonania tej operacji. Musimy po prostu wygenerować nowy kod.

Czy to bezpieczna forma płatności i co możemy zyskać korzystając z niej?

BLIK to bardzo bezpieczna forma płatności i także inne rodzaje usług. Każdą transakcję dokonywaną w ten sposób musimy potwierdzić kodem PIN w aplikacji, no chyba, że operacja dotyczy kwot poniżej 50 zł. Poza tym z korzystania z BLIK wynika dla nas wiele korzyści. Poczynając od wygody, bo nie musimy za każdym razem targać ze sobą torebki, portfela i innych rzeczy, możemy mieć przy sobie tylko telefon, a kończąc na przeróżnych ofertach zniżkowych.

Często partnerzy proponują rabaty na kolejne zakupy przy płatności BLIK albo zniżki na bilety do kina, czy tańszą dostawę i wiele innych. Wszystkich czynności możemy dokonywać nie ponosząc dodatkowych kosztów. Jedynie wypłacając pieniądze z innego bankomatu niż nasz np. Euronet czy Planet Cash, będziemy musieli zapłacić prowizję, tak jak w przypadku tradycyjnych operacji.

Foto: Shutterstock
8 min. czytania

Coraz bardziej oswajamy się z elektroniką, coraz chętniej korzystamy z nowinek technologicznych. Jeśli już zaczęliśmy korzystać z internetowej obsługi rachunku bankowego to chcemy więcej i więcej. Tym bardziej, że te wszystkie nowe rozwiązania zazwyczaj w znaczący sposób ułatwiają nam życie. Podobnie płatności BLIK. Nie zawsze mamy portfel ze sobą, nie zawsze musimy pamiętać o tym, żeby go przy sobie mieć. A bez telefonu to już niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Mają go zawsze przy sobie. Nie jeden z pewnością szybciej zgubiłby portfel niż telefon.

A wiadomo też jest, że obecne telefony mają wiele praktycznych funkcji, które ułatwiają nam życie. Wykorzystujemy go nie tylko do komunikowania się z bliskimi i dalekimi, ale pozwalamy mu na prowadzenie naszego kalendarza, nagrywamy filmy, robimy zdjęcia i za jego pomocą obsługujemy zdalnie nasz rachunek bankowy. Już nie musimy mieć przy sobie portfela, żeby sprawnie i bezpiecznie zapłacić za zakupy czy pyszną kawę w kawiarni. Spokojnie możemy skorzystać z płatności BLIK.

Co to takiego BLIK?

To dość skomplikowany system operacyjny, jednak na tyle prosty w obsłudze, że nawet dziecko czy osoba starsza spokojnie sobie z nim poradzi. Żeby móc korzystać z płatności BLIK nie musimy rezygnować z karty płatniczej jednak, jeśli jej nie będziemy mieli przy sobie to ta aplikacja nieraz może nas wykaraskać z niezręcznej sytuacji.

Jak to działa? Jak możemy się tym posługiwać? Czy nasz bank w ogóle obsługuje taką aplikację? Czy ten rodzaj płatności jest bezpieczny i gdzie możemy go używać? Na te i szereg innych pytań być może znajdziemy odpowiedzi poniżej.

Jak to wygląda w praktyce?

Z płatności BLIK możemy korzystać od 2015 roku. Co ciekawe system ten stworzony został przez Polski Standard Płatności sp. z o. o. Pionierem w tej dziedzinie był Bank PKO BP i jego IKO. To właśnie na jego bazie powstał BLIK. Na tą chwilę kilkanaście banków współpracuje z BLIKiem, ale wraz z zainteresowaniem systemem ich liczba wciąż wzrasta, podobnie jak liczba punktów handlowych i usługowych w których możemy skorzystać z takiej formy płatności.

Niektórych przerażają takie nowości, ale zazwyczaj jest tak, że przeraża do momentu, kiedy się nie spróbuje po raz pierwszy. Potem już idzie jak z płatka. Z czasem aż trudno uwierzyć, że to takie proste. A jak to wygląda? Jeśli chcemy zapłacić BLIKiem, w mobilnej aplikacji naszego banku musimy wygenerować kod BLIK. To wygenerowanie kodu może i brzmi strasznie, ale jeśli nasz bank obsługuję ten system, to jest kwestia przyciśnięcia jednego guzika i kod generuje się sam.

Zgłaszamy sprzedawcy, że będziemy płacić BLIKiem i ten zwykle 6-cyfrowy kod wpisujemy w terminalu, w którym zwykle używaliśmy karty płatniczej. Potem już tylko bank poprosi nas o potwierdzenie transakcji w telefonie i to wszystko. Mogłoby się wydawać, że to trochę czasochłonna operacja, że może karta byłoby szybciej. Niestety czas używania BLIKu czy karty płatniczej jest bardzo zbliżony, jeśli nie taki sam. Wszystko zależy od wprawy.

Jednak nie wszystkie banki już obsługują ten system płatności. Dlatego właśnie zanim podejmiemy decyzję o tym, że w sklepie dokonamy płatności właśnie za pomocą BLIK, upewnijmy się, że nasz bank z nim współpracuje. W ten sposób unikniemy dodatkowych, niekomfortowych sytuacji. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami rachunku bankowego w Alior Banku, Banku Millennium, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, ING Banku Śląskim, Getin Banku, mBanku, Orange Finanse, Raiffeisen PolbankSantander Banku Polska, T-Mobile Usługi Bankowe to możemy być spokojni.

Te banki obsługują system BLIK. Może się zdarzyć tak, że mamy konto we wskazanym banku i od wielu lat korzystamy z aplikacji mobilnej do naszego rachunku jednak nie możemy odnaleźć w niej obsługi do BLIK. Co w takim przypadku możemy zrobić? Zwykle wystarczy aktualizacja aplikacji bankowej. Jeśli pobierzemy najnowszą wersję, z pewnością on będzie już obsługiwała BLIK.

Gdzie możemy zapłacić BLIKiem?

Z pewnością w większości sklepów stacjonarnych, tych które obsługują terminale. Bo niestety mimo szeregu udogodnień, nawet takich proponowanych przez Państwo, wiele małych osiedlowych sklepików nie chce iść z duchem czasu. No chyba, że chodzi o zupełnie co innego. Ale nie nam to oceniać. Z powodzeniem zapłacimy BLIKiem za zakupy dokonane przez internet, opłacimy przesyłkę na poczcie czy w urzędzie, w biletomatach i na stacjach paliw i w wielu jeszcze innych miejscach.

Zwykle te miejsca w których możemy wykorzystać taką formę płatności są bardzo czytelnie oznakowane. W sklepach czy punktach usługowych już na wejściu jest widoczna naklejka z logiem BLIK, podobnie na stronach internetowych sklepów. Ale to nie wszystko co możemy zrobić za pomocą BLIK. Bardziej wprawne osoby mogą już wystawić czek, zrobić przelew na telefon odbiorcy, nie znając nawet jego numeru rachunku czy taka prosta czynność jak wypłata gotówki z bankomatu.

Bankomaty obsługujące ta opcję również są odpowiednio oznaczone. Z pewnością bankomaty wyżej wymienionych banków będą obsługiwały BLIK. Oprócz nich pieniądze jeszcze za pomocą tej funkcji wybierzemy w bankomatach Planet Cash i Euronet.

Bankomat

Wypłata z bankomatu jest stosunkowo prosta, wygląda niemalże tak samo jak płatność BLIKiem przy zakupach. We właściwym bankomacie wystarczy wybrać opcję płatności BLIKiem, następnie uaktywnić aplikację bankową w telefonie, wygenerować kod. Ten sam kod wpisujemy na wyświetlaczu bankomatu, następnie potwierdzamy dokonanie transakcji poprzez wpisanie kodu PIN w aplikacji telefonu i to wszystko. Nic skomplikowanego.

Wpłatomat

Analogiczna sytuacja nas spotka, jeśli będziemy chcieli wpłacić pieniądze we wpłatomacie przy pomocy kodu BLIK. Zacząć będziemy musieli od namierzenia bankomatu, który obsługuje taką możliwość a pozostałe czynności przebiegają w ten sam sposób. Z takich możliwość będą mogli skorzystać szczęśliwi posiadacze rachunków bankowych w ING Bank Śląski oraz w Banku Millenium.

Przelew na numer telefonu

Jeśli byśmy chcieli wykonać przelew za pomocą BLIK z telefonu kolegi, którego nie znamy numeru konta, to też możemy tego dokonać. To bardzo wygodna opcja, przy koleżeńskich rozliczeniach i nie tylko. Co ciekawsze, nasz kolega wcale nie musi obsługiwać BLIK. Nie każdy może skorzystać z takich możliwości. Jednak osoby, które korzystają z rachunku w Alior Banku, Banku Millenium, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO Banku Polskim, Santander Bank Polska z powodzeniem mogą przystąpić do dzieła.

Jeśli miałby to być nasz pierwszy raz, nie mamy się czego obawiać. Wystarczy uruchomić aplikację i odnaleźć zakładkę „przelewy na numer telefonu”. Następnie dokonujemy wyboru rachunku do odbioru przelanych pieniędzy i akceptacji oświadczenia. Potwierdzamy dokonanie całej transakcji klikając w przycisk zarejestruj.

To również bardzo wygodna forma regulowania należności między znajomymi i nie tylko. Zwłaszcza jeśli nie za bardzo chce nam się fatygować do bankomatu, jest weekend, wieczór albo święta i zwykły przelew dociera z opóźnieniem. Taki przelew na telefon w momencie, gdy znajomy korzysta z takiej opcji dociera w kilka chwil, a jeśli nie korzysta to wystarczy, że potwierdzi przychodzący link, wpisze numer swojego konta i gotowe.

Jak za pomocą płatności BLIK możemy wystawić czek?

Z tej opcji mogą skorzystać posiadacze rachunku w Banku Millenium, Getin Banku, PKO Banku Polskim, Santander Bank Polska. Ta funkcja okazuje się być bardzo przydatna dla osób, które często przesyłają pieniądze na przykład dzieciom, które uczą się w innym mieście, daleko od domu. Wystawiając taki czek odbiorca może odebrać pieniądze za pośrednictwem bankomatu ewentualnie może zapłacić za zakupy.

Aby dokonać tych czynności musimy się zalogować do aplikacji mobilnej, z menu wybrać opcję czeki BLIK, jeśli robimy to po raz pierwszy będziemy musieli ustalić sobie hasło, które równocześnie będzie służyło do odbioru gotówki, jeśli to kolejny raz, to wystarczy wybrać „utwórz nowy czek”, tam wpisać kwotę, określić ważność czeku, możemy też go nazwać.

Na koniec należy potwierdzić czynność. To również niemalże błyskawiczna operacja. Odbiorcy przesyłam w wiadomości numer czeku i hasło. Dobrze, jeśli zrobimy to w osobnych wiadomościach – tak na wszelki wypadek. Kwota wskazana w czeku będzie zablokowana na naszym koncie do momentu wypłacenia pieniędzy przez odbiorcę ewentualnie do momentu wygaśnięcia ważności tego czeku.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o płatności BLIK?

Dość istotną informacją może się okazać to, że po wygenerowaniu kodu przez aplikacje mamy dwie minuty na wpisanie go w terminalu. Ten kod jest ważny tylko przez dwie minuty, po tym czasie nie ponosimy żadnych konsekwencji, po za tym, że nie możemy użyć już tego kodu do dokonania tej operacji. Musimy po prostu wygenerować nowy kod.

Czy to bezpieczna forma płatności i co możemy zyskać korzystając z niej?

BLIK to bardzo bezpieczna forma płatności i także inne rodzaje usług. Każdą transakcję dokonywaną w ten sposób musimy potwierdzić kodem PIN w aplikacji, no chyba, że operacja dotyczy kwot poniżej 50 zł. Poza tym z korzystania z BLIK wynika dla nas wiele korzyści. Poczynając od wygody, bo nie musimy za każdym razem targać ze sobą torebki, portfela i innych rzeczy, możemy mieć przy sobie tylko telefon, a kończąc na przeróżnych ofertach zniżkowych.

Często partnerzy proponują rabaty na kolejne zakupy przy płatności BLIK albo zniżki na bilety do kina, czy tańszą dostawę i wiele innych. Wszystkich czynności możemy dokonywać nie ponosząc dodatkowych kosztów. Jedynie wypłacając pieniądze z innego bankomatu niż nasz np. Euronet czy Planet Cash, będziemy musieli zapłacić prowizję, tak jak w przypadku tradycyjnych operacji.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

error: