Platforma Bezpieczny PESEL – ochrona danych osobowych

7 min. czytania

Dowód osobisty to niepozornie wyglądający kawałek plastiku, na którym jednak znajdują się bardzo ważne dane. To informacje o naszej tożsamości, które w niepowołanych rękach mogą stać się narzędziem przestępców. Jest to coraz większe zagrożenie, co wynika z nieustannego postępu technologicznego oraz rozrastania się usług, które załatwimy za pośrednictwem Internetu. Nasze dane mogą zostać wykorzystane przeciwko nam, dlatego powinniśmy pilnować naszego dowodu osobistego i znajdujących się na nim danych jak oka w głowie. Poza tym do zabezpieczenia naszych danych możemy również wykorzystać dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest darmowa platforma „Bezpieczny PESEL”.

Dzięki niej zwiększymy bezpieczeństwo naszych danych, które mogłyby dostać się w ręce oszustów wyłudzających kredyty czy pożyczki. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, na czym polega działanie platformy „Bezpieczny PESEL” i w jaki sposób możemy zastrzec nasze dane.

Jak działa system „Bezpieczny PESEL”?

„Bezpieczny PESEL” to specjalny system, służący do zastrzegania skradzionego lub zgubionego dowodu osobistego przez każdego z nas. Jeśli tylko zauważymy utratę dowodu osobistego, możemy zastrzec go na platformie, dzięki czemu informacja ta będzie od razu dostępna dla współpracujących z nią pożyczkodawców.

Taka informacja oznacza dla pożyczkodawców to, że nie planujemy w najbliższym czasie zaciągać żadnej pożyczki. Jeśli więc nasze dane znajdą się w bazie oczekujących na pożyczkę, to będzie to sygnał, że ktoś prawdopodobnie próbuje wyłudzić pieniądze na nasz koszt. W ten sposób oszustom nie jest tak łatwo ukraść pieniądze w naszym imieniu.

Aktualnie z systemu „Bezpieczny PESEL” korzysta kilkadziesiąt firm pożyczkowych. Działanie tego systemu chroni zarówno tożsamość, jak i prywatność konsumentów. Oznacza to, że taka lista może również zawierać dane osób, które nie zgadzają się na otrzymywanie treści marketingowych drogą elektroniczną. Usługa „Bezpieczny PESEL” przypomina w działaniu bazy, które funkcjonują z powodzeniem w innych krajach. Pamiętajmy również, że korzystanie z platformy „Bezpieczny PESEL” jest nie tylko dobrowolne, ale i całkowicie darmowe.

System „Bezpieczny PESEL”

Firmy udzielające pożyczek online zazwyczaj maksymalnie upraszczają procedury wnioskowania o dodatkową gotówkę. Najczęściej wymagają podania jedynie danych z dowodu osobistego. Takie rozwiązanie z jednej strony w znacznym stopniu uprasza i przyśpiesza uzyskanie pożyczki online, ale z drugiej ma również swoje wady. Przede wszystkim, jeśli jakaś osoba będzie miała dostęp do naszych danych, może za ich pomocą wyłudzić kredyt bankowy lub pożyczkę w firmie pozabankowej.

Dzięki temu oszust może otrzymać pieniądze w ramach kredytu czy pożyczki, ale to my będziemy musieli ją spłacać. Zresztą taki oszust nie musi koniecznie sięgać po pożyczkę. Wystarczy, że zakupi drogi sprzęt na raty, skorzysta na nasz koszt z usług hotelowych, wypożyczy samochód. Złodziej danych może również na nasze dane założyć firmę, aby oficjalnie legitymizować swoje działania.

Problem jednak w tym, że we wszystkich tych przypadkach, za ewentualne przestępstwa zapłacimy my. Jak widać utrata danych osobowych to nie tylko kwestia spłacenia kredytu, którego nigdy nie zaciągaliśmy. To również odpowiedzialność karna za przestępstwa, których nigdy nie popełniliśmy! Oczywiście każdy z nas zakłada, że takie rzeczy dzieją się tylko na filmach, a my nigdy nie staniemy się ofiarą tak wyrafinowanego oszustwa.

Jednak, zamiast liczyć na to, że oszuści wybiorą kogoś innego na swoją ofiarę, możemy w prosty sposób zabezpieczyć nasze dane, właśnie dzięki usłudze „Bezpieczny PESEL”.

Usługa „Bezpieczny PESEL” powstała w 2017 roku, dzięki współpracy Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz CRIF, czyli jednego z czołowych dostawców informacji kredytowej na terenie Europy. Poza tym w skali globalnej CRIF zajmuje się dostarczaniem zintegrowanych usług i rozwiązań związanych z informacją biznesową, handlem, a także zarządzaniem ryzykiem. Z kolei PZIP zrzesza firmy pożyczkowe, które stawiają na bezpieczne i odpowiedzialne pożyczanie oraz dążą do zmian w branży usług pozabankowych.

Jak zastrzec dokument tożsamości?

W celu zastrzeżenia numeru PESEL powinniśmy odwiedzić stronę internetową www.bezpiecznypesel.pl i wypełnić znajdujący się na niej formularz kontaktowy. Nie musimy w tym celu rejestrować się, czy zakładać indywidualnego konta. Poza tym w wypełnianym formularzu musimy zaznaczyć jedną z dwóch opcji.

Pierwsza opcja to zastrzeżenie, czyli usługa zastrzeżenia numeru PESEL, która stanowi dla pożyczkodawców jasny sygnał, że w najbliższym czasie nie planujemy składać żadnych wniosków pożyczkowych. Skorzystanie z tej usługi oznacza, że nawet jeśli nasze dane osobowe wpadną w ręce oszusta, to nie będzie on w stanie wyłudzić pożyczki na nasze nazwisko. W ramach tej usługi zastrzegamy własny numer PESEL.

Dzięki temu, jeśli do pożyczkodawcy trafi wniosek pożyczkowy z zastrzeżonym przez nas numerem PESEL, jest to dla niego informacja, że mógł on zostać złożony przez inną osobę, która po prostu posługuje się naszymi danymi.Aby zastrzec PESEL, musimy uzupełnić w formularzu kilka podstawowych informacji oraz przesłać skan dowodu osobistego.

Druga opcja to zgłoszenie utraty, czyli usługa, z której możemy skorzystać, jeśli nasz dowód osobisty został skradziony lub zgubiony. Wówczas do kredytodawcy zostaje przesłana informacja, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze dane mogą zostać wykorzystane przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Aby zgłosić utratę, musimy podać w formularzu nasze dane osobowe, w tym PESEL oraz serię i numer utraconego dowodu osobistego.

Po uzupełnieniu formularza, na podany przez nas numer telefonu, zadzwoni konsultant CRIF, aby potwierdzić naszą tożsamość i wiarygodność. Jeśli pomyślnie przejdziemy weryfikację, dane z utraconego dokumentu trafią do specjalnego rejestru, dostępnego pożyczkodawcom.

Informacje o zastrzeżonych numerach PESEL są bezpłatnie dostępne dla wszystkich uczestników platformy Credit Check.

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Co jednak w sytuacji, gdy po jakimś czasie od zastrzeżenia numeru PESEL będziemy chcieli uzyskać kredyt lub pożyczkę? Nie będzie z tym problemu, gdyż wystarczy w tym celu wycofać nasze zastrzeżenie. Zrobimy to stronie www.bezpiecznypesel.pl i wybór zakładki „cofnięcie zastrzeżenia”. W tym przypadku również będziemy musieli przesłać skan dowodu osobistego oraz telefonicznie porozmawiać z konsultantem CRIF.

Co możesz zrobić, gdy stracisz dokument tożsamości?

Każdy z nas powinien przykładać dużą wagę do bezpieczeństwa oraz ochrony własnych danych osobowych. Musimy zdawać sobie sprawę, że oszuści tylko czekają na nasz błąd, który następnie mogą bezwzględnie wykorzystać. W 2018 roku pobity został kolejny rekord pod względem liczby zastrzeżonych dowodów osobistych, paszportów oraz praw jazdy. Około 150 tys. dokumentów zostało zgłoszonych w przestrzeni międzybankowej.

Z jednej strony na taką liczbę wpływa coraz większa świadomość konsumentów dotycząca ochrony własnej tożsamości. Nie bez znaczenia jest również wzrost liczby narzędzi, które nam to ułatwiają i pomagają chronić nasze dane przed wykorzystaniem ich przez oszustów. Pamiętajmy, aby nigdy nie poprzestawać na zastrzeganiu danych w systemie „Bezpieczny PESEL”. O utracie dowodu osobistego zawsze informujmy policję oraz bank, w którym posiadamy rachunki osobiste.

Oczywiście musimy się również zgłosić do urzędu w celu otrzymania nowego dowodu osobistego.

Bezpieczna tożsamość dzięki platformie “Bezpieczny PESEL”

Platforma „Bezpieczny PESEL” gwarantuje, że podane przez ciebie dane są bezpieczne. Przede wszystkim wszelkie dane przesyłane za jej pośrednictwem są szyfrowane. Poza tym każdy wniosek pożyczkowy jest dokładnie sprawdzany. Poprzez system Credit Check sprawdzane jest, czy dane i PESEL osoby, która złożyła wniosek o pożyczkę, nie znajdują się na liście zastrzeżonej. I choć pożyczkodawca dostaje z systemu prostą odpowiedź „tak” lub „nie”, to wystarczy to do odrzucenia podejrzanych wniosków, a także do podjęcia odpowiednich czynności prawnych.

Usługa „Bezpieczny PESEL” to bardzo wygodne, a także bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu w dosłownie kilka minut możemy dodatkowo zabezpieczyć własną tożsamość przed oszustami. Jeśli tylko ktoś spróbuje wyłudzić pieniądze na nasze nazwisko, firmy pożyczkowe, które korzystają z tego systemu, zostaną o tym powiadomione. Nasze dane osobowe są bezcenne, także natychmiast reagujmy, gdy tylko zorientujemy się, że nasze dokumenty zaginęły lub ktoś próbuje się nimi posłużyć w nieuprawniony sposób.

Które firmy pożyczkowe korzystają z platformy “Bezpieczny PESEL”?

Obecnie z systemu „Bezpieczny PESEL” korzysta kilkudziesięciu pożyczkodawców, w tym: Alfa Kredyt, Creditstar, Fellow Finance, Filarum, Kuki, LendOn, LoanMe, MoneyMan, POLOżyczka, Provident, Solven, SuperGrosz, Szybka Moneta, Tani Kredyt, Via SMS, Wonga i inni.

Foto: Pixabay
7 min. czytania

Dowód osobisty to niepozornie wyglądający kawałek plastiku, na którym jednak znajdują się bardzo ważne dane. To informacje o naszej tożsamości, które w niepowołanych rękach mogą stać się narzędziem przestępców. Jest to coraz większe zagrożenie, co wynika z nieustannego postępu technologicznego oraz rozrastania się usług, które załatwimy za pośrednictwem Internetu. Nasze dane mogą zostać wykorzystane przeciwko nam, dlatego powinniśmy pilnować naszego dowodu osobistego i znajdujących się na nim danych jak oka w głowie. Poza tym do zabezpieczenia naszych danych możemy również wykorzystać dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest darmowa platforma „Bezpieczny PESEL”.

Dzięki niej zwiększymy bezpieczeństwo naszych danych, które mogłyby dostać się w ręce oszustów wyłudzających kredyty czy pożyczki. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, na czym polega działanie platformy „Bezpieczny PESEL” i w jaki sposób możemy zastrzec nasze dane.

Jak działa system „Bezpieczny PESEL”?

„Bezpieczny PESEL” to specjalny system, służący do zastrzegania skradzionego lub zgubionego dowodu osobistego przez każdego z nas. Jeśli tylko zauważymy utratę dowodu osobistego, możemy zastrzec go na platformie, dzięki czemu informacja ta będzie od razu dostępna dla współpracujących z nią pożyczkodawców.

Taka informacja oznacza dla pożyczkodawców to, że nie planujemy w najbliższym czasie zaciągać żadnej pożyczki. Jeśli więc nasze dane znajdą się w bazie oczekujących na pożyczkę, to będzie to sygnał, że ktoś prawdopodobnie próbuje wyłudzić pieniądze na nasz koszt. W ten sposób oszustom nie jest tak łatwo ukraść pieniądze w naszym imieniu.

Aktualnie z systemu „Bezpieczny PESEL” korzysta kilkadziesiąt firm pożyczkowych. Działanie tego systemu chroni zarówno tożsamość, jak i prywatność konsumentów. Oznacza to, że taka lista może również zawierać dane osób, które nie zgadzają się na otrzymywanie treści marketingowych drogą elektroniczną. Usługa „Bezpieczny PESEL” przypomina w działaniu bazy, które funkcjonują z powodzeniem w innych krajach. Pamiętajmy również, że korzystanie z platformy „Bezpieczny PESEL” jest nie tylko dobrowolne, ale i całkowicie darmowe.

System „Bezpieczny PESEL”

Firmy udzielające pożyczek online zazwyczaj maksymalnie upraszczają procedury wnioskowania o dodatkową gotówkę. Najczęściej wymagają podania jedynie danych z dowodu osobistego. Takie rozwiązanie z jednej strony w znacznym stopniu uprasza i przyśpiesza uzyskanie pożyczki online, ale z drugiej ma również swoje wady. Przede wszystkim, jeśli jakaś osoba będzie miała dostęp do naszych danych, może za ich pomocą wyłudzić kredyt bankowy lub pożyczkę w firmie pozabankowej.

Dzięki temu oszust może otrzymać pieniądze w ramach kredytu czy pożyczki, ale to my będziemy musieli ją spłacać. Zresztą taki oszust nie musi koniecznie sięgać po pożyczkę. Wystarczy, że zakupi drogi sprzęt na raty, skorzysta na nasz koszt z usług hotelowych, wypożyczy samochód. Złodziej danych może również na nasze dane założyć firmę, aby oficjalnie legitymizować swoje działania.

Problem jednak w tym, że we wszystkich tych przypadkach, za ewentualne przestępstwa zapłacimy my. Jak widać utrata danych osobowych to nie tylko kwestia spłacenia kredytu, którego nigdy nie zaciągaliśmy. To również odpowiedzialność karna za przestępstwa, których nigdy nie popełniliśmy! Oczywiście każdy z nas zakłada, że takie rzeczy dzieją się tylko na filmach, a my nigdy nie staniemy się ofiarą tak wyrafinowanego oszustwa.

Jednak, zamiast liczyć na to, że oszuści wybiorą kogoś innego na swoją ofiarę, możemy w prosty sposób zabezpieczyć nasze dane, właśnie dzięki usłudze „Bezpieczny PESEL”.

Usługa „Bezpieczny PESEL” powstała w 2017 roku, dzięki współpracy Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz CRIF, czyli jednego z czołowych dostawców informacji kredytowej na terenie Europy. Poza tym w skali globalnej CRIF zajmuje się dostarczaniem zintegrowanych usług i rozwiązań związanych z informacją biznesową, handlem, a także zarządzaniem ryzykiem. Z kolei PZIP zrzesza firmy pożyczkowe, które stawiają na bezpieczne i odpowiedzialne pożyczanie oraz dążą do zmian w branży usług pozabankowych.

Jak zastrzec dokument tożsamości?

W celu zastrzeżenia numeru PESEL powinniśmy odwiedzić stronę internetową www.bezpiecznypesel.pl i wypełnić znajdujący się na niej formularz kontaktowy. Nie musimy w tym celu rejestrować się, czy zakładać indywidualnego konta. Poza tym w wypełnianym formularzu musimy zaznaczyć jedną z dwóch opcji.

Pierwsza opcja to zastrzeżenie, czyli usługa zastrzeżenia numeru PESEL, która stanowi dla pożyczkodawców jasny sygnał, że w najbliższym czasie nie planujemy składać żadnych wniosków pożyczkowych. Skorzystanie z tej usługi oznacza, że nawet jeśli nasze dane osobowe wpadną w ręce oszusta, to nie będzie on w stanie wyłudzić pożyczki na nasze nazwisko. W ramach tej usługi zastrzegamy własny numer PESEL.

Dzięki temu, jeśli do pożyczkodawcy trafi wniosek pożyczkowy z zastrzeżonym przez nas numerem PESEL, jest to dla niego informacja, że mógł on zostać złożony przez inną osobę, która po prostu posługuje się naszymi danymi.Aby zastrzec PESEL, musimy uzupełnić w formularzu kilka podstawowych informacji oraz przesłać skan dowodu osobistego.

Druga opcja to zgłoszenie utraty, czyli usługa, z której możemy skorzystać, jeśli nasz dowód osobisty został skradziony lub zgubiony. Wówczas do kredytodawcy zostaje przesłana informacja, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze dane mogą zostać wykorzystane przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Aby zgłosić utratę, musimy podać w formularzu nasze dane osobowe, w tym PESEL oraz serię i numer utraconego dowodu osobistego.

Po uzupełnieniu formularza, na podany przez nas numer telefonu, zadzwoni konsultant CRIF, aby potwierdzić naszą tożsamość i wiarygodność. Jeśli pomyślnie przejdziemy weryfikację, dane z utraconego dokumentu trafią do specjalnego rejestru, dostępnego pożyczkodawcom.

Informacje o zastrzeżonych numerach PESEL są bezpłatnie dostępne dla wszystkich uczestników platformy Credit Check.

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Co jednak w sytuacji, gdy po jakimś czasie od zastrzeżenia numeru PESEL będziemy chcieli uzyskać kredyt lub pożyczkę? Nie będzie z tym problemu, gdyż wystarczy w tym celu wycofać nasze zastrzeżenie. Zrobimy to stronie www.bezpiecznypesel.pl i wybór zakładki „cofnięcie zastrzeżenia”. W tym przypadku również będziemy musieli przesłać skan dowodu osobistego oraz telefonicznie porozmawiać z konsultantem CRIF.

Co możesz zrobić, gdy stracisz dokument tożsamości?

Każdy z nas powinien przykładać dużą wagę do bezpieczeństwa oraz ochrony własnych danych osobowych. Musimy zdawać sobie sprawę, że oszuści tylko czekają na nasz błąd, który następnie mogą bezwzględnie wykorzystać. W 2018 roku pobity został kolejny rekord pod względem liczby zastrzeżonych dowodów osobistych, paszportów oraz praw jazdy. Około 150 tys. dokumentów zostało zgłoszonych w przestrzeni międzybankowej.

Z jednej strony na taką liczbę wpływa coraz większa świadomość konsumentów dotycząca ochrony własnej tożsamości. Nie bez znaczenia jest również wzrost liczby narzędzi, które nam to ułatwiają i pomagają chronić nasze dane przed wykorzystaniem ich przez oszustów. Pamiętajmy, aby nigdy nie poprzestawać na zastrzeganiu danych w systemie „Bezpieczny PESEL”. O utracie dowodu osobistego zawsze informujmy policję oraz bank, w którym posiadamy rachunki osobiste.

Oczywiście musimy się również zgłosić do urzędu w celu otrzymania nowego dowodu osobistego.

Bezpieczna tożsamość dzięki platformie “Bezpieczny PESEL”

Platforma „Bezpieczny PESEL” gwarantuje, że podane przez ciebie dane są bezpieczne. Przede wszystkim wszelkie dane przesyłane za jej pośrednictwem są szyfrowane. Poza tym każdy wniosek pożyczkowy jest dokładnie sprawdzany. Poprzez system Credit Check sprawdzane jest, czy dane i PESEL osoby, która złożyła wniosek o pożyczkę, nie znajdują się na liście zastrzeżonej. I choć pożyczkodawca dostaje z systemu prostą odpowiedź „tak” lub „nie”, to wystarczy to do odrzucenia podejrzanych wniosków, a także do podjęcia odpowiednich czynności prawnych.

Usługa „Bezpieczny PESEL” to bardzo wygodne, a także bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu w dosłownie kilka minut możemy dodatkowo zabezpieczyć własną tożsamość przed oszustami. Jeśli tylko ktoś spróbuje wyłudzić pieniądze na nasze nazwisko, firmy pożyczkowe, które korzystają z tego systemu, zostaną o tym powiadomione. Nasze dane osobowe są bezcenne, także natychmiast reagujmy, gdy tylko zorientujemy się, że nasze dokumenty zaginęły lub ktoś próbuje się nimi posłużyć w nieuprawniony sposób.

Które firmy pożyczkowe korzystają z platformy “Bezpieczny PESEL”?

Obecnie z systemu „Bezpieczny PESEL” korzysta kilkudziesięciu pożyczkodawców, w tym: Alfa Kredyt, Creditstar, Fellow Finance, Filarum, Kuki, LendOn, LoanMe, MoneyMan, POLOżyczka, Provident, Solven, SuperGrosz, Szybka Moneta, Tani Kredyt, Via SMS, Wonga i inni.

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

error: