Odszkodowania – miałeś wypadek lub szkodę?

Odszkodowania

Wszyscy posiadacze polis ubezpieczeniowych muszą pamiętać o tym, że zawsze przysługuje im prawo do odwołania się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, w sprawie wysokości odszkodowania. Niestety nagminną praktyką jest zaniżanie odszkodowań w zdarzeniach komunikacyjnych i wypadkowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe liczą na to, że większość klientów zadowoli się zaproponowaną kwotą, która nierzadko jest mniej niż połową tego, co w rzeczywistości im się należy.

Spore grono poszkodowanych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich odszkodowanie zostało zaniżone, ale nie chce iść do sądu z taką sprawą, gdyż nie ma na to ani czasu, ani ochoty. Tymczasem nie jest to jedyna dostępna metoda, aby uzyskać odszkodowanie w należytej wysokości. Skuteczną metodą jest współpraca z firmami zajmującymi się dochodzeniem odszkodowań.

To wyspecjalizowane kancelarie zatrudniające prawników, rzeczoznawców i lekarzy, które doskonale znają mechanizm działania towarzystw ubezpieczeniowych i wiedzą jak z nimi rozmawiać, aby ich klient dostał większe odszkodowanie.

Kiedy należą ci się odszkodowania?

W naszym kraju jednymi z najczęściej przyznawanych odszkodowań są odszkodowania za wypadki komunikacyjne. Dotyczy to zarówno szkód materialnych, które miały miejsce na pojazdach, jak również szkód zdrowotnych, czyli takich, w których poszkodowanymi są ludzie. Niestety w wypadkach komunikacyjnych można doznać bardzo poważnego uszczerbku na ciele. Począwszy od złamania kończyn, aż po poważne urazy wewnętrzne.

Co gorsza, część obrażeń spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi może się ujawnić dopiero po długim czasie. Kiedy adrenalina opadnie, a my wrócimy do domu.

Co wówczas robić? Czy to że nie zgłosiliśmy żadnych obrażeń na miejscu zdarzenia dyskwalifikuje nas od ubiegania się o odszkodowania? Zdecydowanie nie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i zupełnie nieświadomie popełnia błąd, zapominając o całym wydarzeniu lub próbując się leczyć za własne pieniądze. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe z roku na rok odnotowują większe zyski, zatrzymując dla siebie pieniądze, które w rzeczywistości powinny zostać wypłacone poszkodowanym w wypadkach.

Co zatem należy zrobić, kiedy jesteś uczestnikiem wypadku?

Bez względu na wszystko – czy jesteś sprawcą czy nie,  na miejsce warto wezwać pogotowie. Przebada ono Ciebie i pozostałych uczestników, sprawdzając czy wszystko jest z tobą w porządku. Nawet jeśli nie odczuwasz bólu, to nie znaczy że nie doszło do urazu. Tuż po wypadku, kiedy adrenalina jest podwyższona, wraz z nią rośnie próg tolerancji na ból.

Do normalnych wartości wraca on dopiero po kilku godzinach i dopiero najczęściej wtedy odczuwamy wszystkie dolegliwości. Twoja wizyta w szpitalu lub przyjazd karetki pogotowia na miejsce zdarzenia zostanie odnotowany w dokumentacji, a firma ubezpieczeniowa nie będzie miała argumentu, aby podważać twoje roszczenia. To oczywiście może być dopiero początek drogi w walce o należne ci odszkodowania.

Jeśli nie chcesz przechodzić tej drogi samodzielnie, warto już na samym jej początku zacząć korzystać z usług firm dochodzących odszkodowań w imieniu swoich klientów. Jak one działają? O tym można przeczytać w dalszej części artykułu.

Wypadek… i co dalej?

No właśnie, większość z nas nie miała do czynienia z uczestnictwem w wypadku. Niezależnie od jego charakteru, czyli czy był to wypadek komunikacyjny czy może zaistniał w pracy lub podczas chodzenia po oblodzonym chodniku, zawsze powinniśmy dochodzić należnego odszkodowania. Nie ukrywamy że czasami jest to jednak trudne. W wypadkach komunikacyjnych stwierdzenie winy jest zazwyczaj proste, szczególnie jeśli na miejsce zdarzenia przyjedzie policja.

O tyle jednak doznawszy złamania nogi na chodniku, znalezienie odpowiedzialnego za niedopełnienie obowiązku odśnieżania może być trochę kłopotliwe.

Jest to wówczas praca dla kancelarii. To oni przygotują w twoim imieniu całą niezbędną dokumentację, zajmą się również przygotowaniem dokumentacji medycznej, oczywiście po wcześniejszym skierowaniu cię na konieczne badania. Zostanie to wszystko przedstawione osobie lub firmie odpowiedzialnej za utrzymanie porządku. Taki sam sposób działania występuje wtedy, gdy jesteś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym.

Wszystkie roszczenia są wówczas kierowane do jego towarzystwa ubezpieczeniowego, a korespondencja jest wymieniana pomiędzy ubezpieczycielem, a twoim przedstawicielem, czyli kancelarią. Już na tym etapie współpracy towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej traktują twoją sprawę, gdyż wiedzą że nie mają do czynienia z klientem indywidualnym, ale że korzysta on z wyspecjalizowanej pomocy i nie pozwoli się oszukać.

Aby rozpocząć współpracę z kancelarią odszkodowawczą, będziesz musiał podpisać w niej pełnomocnictwo do reprezentowania cię. To konieczne, aby mogła ona działać w twoim imieniu. W umowie o współpracę znajdą się również wszystkie informacje dotyczące wynagrodzenia za pracę, którą kancelaria wykonała. Dobra wiadomość jest taka, że ty z własnej kieszeni nie będziesz musiał płacić ani złotówki. Wynagrodzeniem dla takiej firmy jest procent od wypłaconego odszkodowania.

Jaka będzie to wartość? To zależy od indywidualnych uzgodnień. Czasami może to być 10, 20 lub 30 procent całego uzyskanego odszkodowania.

Na co przeznaczyć odszkodowanie?

To kolejny kontrowersyjny temat. Co możesz zrobić z odszkodowaniem, które należy ci się za stratę na mieniu lub zdrowiu? Czy rzeczywiście jeśli twój samochód został poważnie uszkodzony w wypadku, to musisz odszkodowanie w gotówce przeznaczać na jego naprawę i dokumentować to fakturami? Stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych jest w tej sprawie jasne i żądają oni przedstawienia faktur za naprawę, aby wypłacić odszkodowanie w takiej wysokości, która rzeczywiście pozwala na naprawienie szkody.

Nie odbiera to jednak prawa poszkodowanemu, aby żądać odszkodowania w gotówce i zagospodarować tę kwotę zgodnie z własnym życzeniem.

Kancelarie prawne doskonale wiedzą jak należy wówczas rozmawiać z towarzystwami ubezpieczeniowymi, aby wywiązały się one ze swoich zobowiązań. Jest to szczególnie istotne w przypadku szkód z OC sprawcy, w którym nie znajdują zastosowania indywidualne regulacje stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy zawieraniu umów na ubezpieczenia AC. Dzięki temu że w zdobyciu odszkodowania pomogą ci specjaliści, będziesz mógł się cieszyć znacznie większą kwotą pieniędzy, niż początkowo zakładałeś.

Nawet po odliczeniu prowizji dla kancelarii odszkodowawczej, w dalszym ciągu będziesz mocno na plusie, a ilość włożonej w to przez ciebie pracy będzie równa zeru. Prawda że opłaca się współpracować w takich zagadnieniach ze specjalistami? W krajach zachodnich jest to już powszechnie przyjętą praktyką, że osoby poszkodowane w różnego rodzaju wypadkach są reprezentowane przez prawników. Taka obsługa prawna jest dla nich bezpłatna. Ma to wiele korzyści.

Przede wszystkim doprowadziło to do zdyscyplinowania firm ubezpieczeniowych, które w większości zaniechały praktyk zaniżania odszkodowania.

Interesy poszkodowanych są lepiej chronione i profesjonalnie reprezentowane przez specjalistów z zakresu prawa, którzy nie pozwolą aby zostali oni oszukani. W Polsce taki sposób dochodzenia swoich roszczeń dopiero staje się popularny. Skąd ta nieufność poszkodowanych do tego, aby zgodzić się na uzyskanie bezpłatnej pomocy? Może to wynikać z nieświadomości i niewiedzy, jak dokładnie funkcjonują takie mechanizmy.

Że kancelarie odszkodowawcze prowadzą legalną działalność i pracują w nich tacy sami prawnicy, jak ci do których chodzi się w innych sprawach.

Centrum odszkodowań – jak to działa?

Przećwiczmy to jeszcze raz. Prowadzisz samochód. Dojeżdżasz do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym zapala się czerwone światło. Hamujesz przed linią stop. W pewnym momencie czujesz potężne uderzenie. Auto za tobą nie wyhamowało na czas i uderzyło w tył twojego pojazdu. Oba samochody są bardzo zniszczone, a ty pomimo zapiętych pasów odczuwasz ból szyi i pleców. Co robisz? Oczywiście dzwonisz po policję i pogotowie.

Służby na miejscu sporządzają całą potrzebną dokumentację wypadkową, a ty najpewniej zostajesz zabrany do szpitala celem wykonania prześwietlenia. W dalszej części możesz zostać zwolniony do domu lub zatrzymany w szpitalu na leczenie. A co z twoim ubezpieczeniem?

Dzwonisz do wybranego przez siebie centrum ubezpieczeń i opowiadasz swoją sytuację. Najpewniej w niedługim czasie zostanie do ciebie skierowany jeden z pracowników, wraz z kompletem dokumentów do uzupełnienia. Na miejscu poinformuje cię on o wszystkich warunkach współpracy, w tym również o związanych z nią kosztami. Będziesz mógł zdecydować czy nawiązujesz współpracę, czy szukasz innej kancelarii odszkodowawczej, czy może próbujesz uzyskać odszkodowanie na własną rękę.

Jeśli zgodzisz się na ten pierwszy wariant, będziesz musiał podpisać pełnomocnictwo. Dopiero na podstawie takiego dokumentu centrum ubezpieczeń będzie mogło cię reprezentować. To ono przygotuje wnioski ze zgłoszeniem szkody i przedstawi je ubezpieczycielowi. Centrum wypadkowe zadba również o to, abyś przeszedł wszystkie konieczne badania, które mają potwierdzić twój dobry lub zły stan zdrowia.

Pamiętaj o tym, że skompletowanie całej dokumentacji jest niezwykle ważne i będzie mogło stanowić podstawę do wydania ostatecznej decyzji o wysokości odszkodowania, a jeśli się z nią nie zgodzisz, to dokumenty posłużą jako sprawa w sądzie, który to właśnie on zdecyduje, w jakiej wysokości odszkodowanie ci się należy. Oczywiście nie musisz się przejmować tym, że sprawa może dotrzeć aż do sądu. Przez cały czas będziesz mógł liczyć na opiekę i wsparcie ze strony prawników centrum wypadkowego.

To oni bezpłatnie będą cię reprezentować w całym postępowaniu, zajmą się również złożeniem wymaganych wniosków i odwołań, zdejmując z twoich barków cały trud, który musiałbyś włożyć w samodzielne dochodzenie odszkodowania za wypadek. Zastanawiasz się nad wyborem najlepszego centrum wypadkowego dla swojego przypadku? Przygotowaliśmy opis najlepszych firm z terenu całej Polski, w których możesz uzyskać potrzebną pomoc i wsparcie na każdym etapie dochodzenia roszczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Komentarze są wyłączone.

error: