Kredyty mieszkaniowe

Zakup mieszkania za gotówkę, jest możliwy dla niewielkiej liczby osób. Wysokie koszta nieruchomości oraz konieczność ich urządzenia sprawia, że zdecydowana większość osób, musi się posiłkować kredytami mieszkaniowymi. Na nasze szczęście, nie można narzekać na ich brak na polskim rynku. Kredyty mieszkaniowe są dostępne w ofercie niemal każdego banku i co bardzo ważne, warunki ich udzielania są niezwykle atrakcyjne. Głównym założeniem kredytu mieszkaniowego jest pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania. Banki wypłacają jednak pieniądze wyłącznie osobom, które spełniły pewne określone wymogi. Pierwszym z nich jest zdolność kredytowa, odpowiednio wysoka w stosunku do zaciąganego kredytu. Również nieruchomość, którą zamierzamy kupić, musi spełniać wymogi prawne. Jest to ważne, ponieważ to ona będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. Bank dokona wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, obciążając ją hipoteką.

Bank PKO BP

Kredyt mieszkaniowy

 • Kredytowanie do 90% wartości nieruchomości
 • Długi okres kredytowania do 35 lat
 • Wakacje kredytowe raz w roku
 • Atrakcyjne ustalane indywidualnie warunki cenowe
Ogólna ocena

PKO BP oferuje kredyt mieszkaniowy z długim okresem kredytowania do 35 lat. Kredyt do 90% wartości nieruchomości. Raz w roku możliwość zawieszenia spłaty jednej raty. Negocjowane indywidualnie warunki cenowe. RRSO 4,37%.

Bank BGŻ BNP Paribas - kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny

 • Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
 • Do 15% kwoty kredytu na dowolny cel
 • RRSO 3,45%
Ogólna ocena

BANK BNP PARIBAS oferuje wygodny kredyt hipoteczny na dobrych warunkach, do 15% kwoty kredytu możemy przeznaczyć na dowolny cel. RRSO 3,45%.

Bank Pekao

Kredyt hipoteczny

 • Do 90% wartości nieruchomości
 • Spłata rozłożona do 30 lat
 • Atrakcyjne warunki cenowe
 • Bez wychodzenia z domu
Ogólna ocena

BANK PEKAO oferuje wygodny kredyt mieszkaniowy, gdzie Wystarczy jedna wizyta w banku. Większość formalności załatwia się bez wychodzenia z domu. Do 90% wartości nieruchomości, spłata rozłożona do 30 lat. RRSO 5,19%.

Millenium Bank

Kredyt mieszkaniowy

 • Okres kredytowania do 35 lat
 • Do 90% wartości nieruchomości
 • Niska marża
 • Akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
Ogólna ocena

MILLENIUM BANK oferuje kredyt mieszkaniowy do 90% wartości nieruchomości, z niską marżą, niskim poziomem opłat i prowizji. Korzystny okres kredytowania do 35 lat oraz akceptacja wielu różnych źródeł dochodu.

Citi Handlowy - kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

 • Kwota kredytu hipotecznego do 6 mln zł
 • Wycena nieruchomości na koszt banku
 • Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego
 • RRSO 3,84% dla przykładu reprezentatywnego
Ogólna ocena

CITI HANDLOWY oferuje kredyt do 6.000.000 zł i wycena nieruchomości przeprowadzona na koszt Banku. Finansowane są zakupy nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. RRSO 3,84% dla przykładu reprezentatywnego.

Dom Kredytowy Notus - kredyty hipoteczne

Kredyty mieszkaniowe

 • 25 banków w jednym miejscu
 • Ponad 100 ofert kredytów
 • 950 ekspertów finansowych w całej Polsce
 • Kredyty hipoteczne z niską ratą
Ocena kredytu mieszkaniowego

DOM KREDYTOWY NOTUS oferuje porównanie 25 banków w jednym miejscu. Firma oferuje ponad 100 ofert kredytów, a do dyspozycji swoich klientów ma 950 ekspertów finansowych w całej Polsce.

Expander - kredyty mieszkaniowe

Kredyty hipoteczne

 • Bezpłatne porównanie kredytów mieszkaniowych
 • Okres kredytowania do 35 lat
 • Negocjowanie warunków kredytowych z bankami
 • Kredyty hipoteczne z niską ratą
Ogólna ocena

EXPANDER oferuje bezpłatne porównanie kredytów mieszkaniowych w jednym z 20 banków. Kredyty hipoteczne z niską ratą. Możliwość finansowania różnych celów mieszkaniowych.

Open Finance - kredyt mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny

 • Optymalna oferta kredytowa wybrana z wielu banków
 • Możliwość porównania wielu banków
 • Niskie raty i atrakcyjne oprocentowanie
 • Pomoc w załatwieniu formalności
Ocena kredytu hipotecznego

OPEN FINANCE oferuje porównanie kredytów hipotecznych z 14 banków. Optymalna oferta kredytowa. Niskie raty kredytów mieszkaniowych i atrakcyjne oprocentowanie. Pomoc w załatwianiu formalności.

Nie ma chyba takiej osoby, która nie chciałaby mieszkać „na swoim”

Czy to dom, czy mieszkanie, właśnie nieruchomość daje olbrzymie poczucie bezpieczeństwa oraz wygody. Sprawia że czujemy się w swoim domu pewnie i szybko zaczynamy odczuwać prawdziwą radość z życia. Niestety zrealizowanie marzenia o własnej nieruchomości wcale nie jest takie proste. Wiąże się to zazwyczaj z wieloma wydatkami i wyrzeczeniami, a także koniecznością pożyczenia pieniędzy na budowę domu lub kupno mieszkania, a następnie na jego wyposażenie. Jeśli nie dysponuje się wystarczająco dużymi oszczędnościami, nie ma innej sposobu niż sięgnięcie po kredyty mieszkaniowe.

Jest to produkt bankowy, dostępny dla osób prywatnych jak również firm, myślących o bezpiecznym sfinansowaniu inwestycji mieszkaniowej. Kredyty mieszkaniowe występują w wielu odmianach, ale podstawowe zasady ich przyznawania oraz wykorzystywania są takie same. Co należy zrobić, aby otrzymać nisko oprocentowany kredyt mieszkaniowy? Czy każdy ma szansę otrzymać taką pomoc ze strony banku? Ile trwa cała procedura związana z rozpatrywaniem wniosków o kredyty mieszkaniowe i jakie dokumenty należy dostarczyć, aby móc się cieszyć pozytywną decyzją kredytową? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dostarcza nasz artykuł.

Na co są kredyty mieszkaniowe

Zanim przejdziemy do najważniejszych informacji, poświęconych kredytom mieszkaniowym, na początku wyjaśnimy na jaki cel zostały one stworzone. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do zakupu mieszkania lub budowy domu. Kredyt mieszkaniowy nie może być przeznaczony na coś innego, jak na przykład zakup samochodu. Odstępstwem od tej reguły jest sfinansowanie kredytem mieszkaniowym zakupu wyposażenia domu lub mieszkania. To jednak zawsze podlega weryfikacji przez pracownika banku, który ocenia stopień wykonania poprzednich etapów inwestycji i dopiero wówczas pozwala na wypłatę kolejnej transzy pieniędzy. Kredyty mieszkaniowe mogą bowiem być wypłacane klientom na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wypłata całej kwoty – następuje to wówczas, kiedy kupujemy gotowe mieszkanie, które już istnieje.

Dotyczy to zarówno mieszkań nowych, budowanych i sprzedawanych przez deweloperów, jak również mieszkań z rynku wtórnego. Należy przy tym zaznaczyć, że kwota kredytu nie zostaje przekazana bezpośrednio kredytobiorcy, w postaci gotówki przelanej na jego konto bankowe. Odbywa się to w ten sposób, że po podpisaniu umowy kupna sprzedaży mieszkania, która jest umową notarialną, bank w określonym w umowie czasie przekazuje pieniądze na numer rachunku bankowego sprzedawcy. Transakcja tego typu jest bezpieczna, ponieważ w umowie zawarte są paragrafy, dokładnie precyzujące kiedy nabywca otrzymuje pełne prawo do nieruchomości. Jednym z takich warunków jest wypłata kredytu przez bank na konto sprzedającego. Zazwyczaj odbywa się to w terminie od 7 do 14 dni od notarialnego podpisania umowy. Ten czas bank wykorzystuje do dokonania niezbędnych wpisów do księgi wieczystej. Dopiero jak się one pojawiają, kredyt zostaje wypłacony i prawo do użytkowania nieruchomości nabywa kredytobiorca.

Inaczej natomiast będzie to wyglądało wtedy, kiedy naszym celem jest budowa domu. Co możemy zrobić, aby otrzymać kredyt na ten cel? Poza standardową procedurą, polegającą na wypełnieniu wszystkich koniecznych wniosków, będzie również przedstawienie harmonogramu prac budowlanych. To bank wówczas zdecyduje o tym, jaka kwota kredytu będzie mogła zostać nam wypłacona. Kredyt będzie wypłacany wówczas stopniowo, etapami. Każda kolejna transza będzie mogła zostać wypłacona dopiero wtedy, jeśli poprzedni etap robót zostanie zakończony, a prace na tym odcinku zostaną odebrane. Powinno to wówczas być potwierdzone odpowiednim wpisem w dzienniku budowy, który jest dokumentem urzędowym.

Kompletujemy dokumenty potrzebne na kredyt mieszkaniowy

Zacznijmy od tego co najważniejsze, czyli wypełnienia wniosku o kredyt mieszkaniowy. Takie wnioski zazwyczaj nie są dostępne do pobrania ze strony banku, tylko należy się po nie zgłosić bezpośrednio do oddziału i umówić na spotkanie z konsultantem. To on wydrukuje i przekaże nam wszystkie dokumenty, które należy wypełnić i dostarczyć z pozostałymi załącznikami. Jakie informacje będą podawane we wniosku o kredyty mieszkaniowe? To dane adresowe i personalne wnioskodawcy, informacje o zarobkach i źródłach i otrzymywania, informacje o wydatkach i członkach rodziny na utrzymaniu, a także informacje na temat samej nieruchomości. Tu będzie trzeba określić rodzaj nieruchomości – czy jest to mieszkanie, czy może dom. Podać jego metraż, położenie, a także informacje o deweloperze, jeśli mieszkanie lub dom jest kupowane w taki sposób.

Konieczne będzie również przekazanie informacji o działce gruntowej, na której inwestycja powstaje. Wszystko to ma na celu możliwość dokładnego sprawdzenia inwestycji pod względem formalnym. Bank musi się bowiem upewnić, czy wypłacając kredyt rzeczywiście inwestycja jest legalna w świetle prawa. Dlatego też konieczne jest dostarczenie pozostałych dokumentów, takich jak ważne pozwolenia na budowę w tym miejscu, wraz z pozostałymi aneksami i załącznikami, jeśli zmiany były wprowadzane. Wypłata kredytu mieszkaniowego nie obejdzie się również bez dostarczenia projektu nieruchomości wraz z jego opisem. To z kolei jest konieczne do tego, aby bank mógł wykonać własną wycenę. Kiedy już wszystkie dokumenty związane z techniczną stroną nieruchomości zostały skompletowane, będzie można zabrać się za przygotowanie następnej części dokumentacji. Tym razem będzie ona dotyczyła zarobków przyszłego kredytobiorcy.

Kredyty mieszkaniowe są wypłacane w kwotach liczonych w setkach tysięcy złotych. To bardzo duża suma, której spłacanie może trwać nawet dziesięciolecia. Bank musi mieć zatem pewność, że pożyczając tak duże kwoty, kredytobiorcę będzie stać na płacenie miesięcznych rat, których wysokość może sięgać co najmniej 1000 złotych miesięcznie. Konieczne zatem jest posiadanie stałego źródła dochodu, które zapewnia na tyle wysoki miesięczny przychód, który pokryje wszystkie rodzinne wydatki, wliczająca w to również ratę kredytu oraz bieżące koszta życia.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, koniecznym stanie się dostarczenie zaświadczenia o zarobkach, zazwyczaj nie starszego niż 1 miesiąc. Może również istnieć konieczność przedstawienia wyciągu z rachunku – tutaj najczęściej na 6 miesięcy wstecz. Jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą, to w ich przypadku bank będzie wymagać dostarczenia księgi przychodów i rozchodów, a czasami również wyciągu z historii konta bankowego. Każda z tych informacji jest bardzo ważna dla zbadania zdolności kredytowej.

Kiedy kredyt zostanie przyznany?

Jak długo czeka się na decyzję w sprawie przyznania kredytu mieszkaniowego? Czas ten uzależniony jest od wybranego banku. Jednak z uwagi na bardzo dużą ilość informacji do przeanalizowania, trzeba się liczyć z czasem oczekiwania minimum 2 tygodnie, a czasami i zdecydowanie dłuższym. Dłuższy czas potrzebny na wydanie decyzji kredytowej będzie miał miejsce wtedy, jeśli istnieją ciekawe promocje na kredyty mieszkaniowe lub dopłaty do nich, które mogą zachęcić więcej osób do kontaktu z bankiem. W jaki sposób bank poinformuje swojego klienta o tym, że kredyt mieszkaniowy został mu przyznany?

Nie ma w tym temacie reguł i jednoznacznych wytycznych, obowiązujących we wszystkich bankach. Najczęściej informacja taka jest przekazywana ustnie, przez doradcę u którego sprawy kredytowe były załatwiane. Kontakt telefoniczny jest wystarczający do tego, aby przekazać wszelkie informacje o przyznaniu kredytu lub konieczności dostarczenia jeszcze jakichś dokumentów. Oczywiście należy również liczyć się z taką informacją, że z jakichś powodów kredyt nie może zostać przyznany. Z jakich powodów najczęściej bank odmawia wypłaty kredytu mieszkaniowego? Pierwszym powodem jest brak wystarczającej zdolności kredytowej.

Jeżeli okazuje się, że uzyskiwane dochody są niewystarczające do tego, aby kredytobiorcę było stać na płacenie miesięcznych rat, bank może zaproponować wypłatę niższego kredytu lub całkowicie zrezygnować ze współpracy, do czasu aż zdolność kredytowa nie ulegnie poprawie, umożliwiając tym samym przyznanie kredytu mieszkaniowego w takiej wysokości, aby satysfakcjonowała ona kredytobiorcę i pozwalała mu na zrealizowanie inwestycji. Kiedy już wiemy, jakie warunki należy spełnić aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, należy teraz omówić te rzeczy, które mają bezpośredni wpływ na atrakcyjność oferty.

Korzystny kredyt na mieszkanie – jak uzyskać?

Dobre kredyty mieszkaniowe – czym powinny się charakteryzować i jak najłatwiej jest je rozpoznać? Każdy z nas chce płacić jak najmniej za pożyczone pieniądze. To oczywiście naturalne i nikogo nie powinno dziwić. Co zatem ma bezpośredni wpływ na atrakcyjność danej oferty i co sprawia, że warto właśnie w tym banku wziąć kredyt hipoteczny? Są dwa główne czynniki – pierwszy z ich to prowizja banku, a drugi marża. Prowizja to opłata jednorazowa, pobierana przez bank za to, że kredyt został przyznany. Jest ona pobierana na samym początku umowy i powinno zostać opłacona gotówką lub istnieje możliwość jej kredytowania. Wówczas miesięczna rata zostanie powiększona o składkę na prowizję.

Drugi parametr jest poważniejszy, bo określa wysokość oprocentowania, które będzie trwało przez cały okres spłaty kredytu. Na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych składają się bowiem dwa czynniki. Pierwszy z nich to stopa WIBOR 3M, zależna od stóp procentowych uchwalanych przez NBP. Druga część odsetek to tak zwana marża banku, czyli to co bank będzie zarabiał na pożyczonych nam pieniądzach. Im marża jest niższa, tym korzystniej dla nas, bo koszt kredytu będzie mniejszy. Należy zatem robić wszystko, aby nasze oferty kredytów mieszkaniowych miały jak najniższą marżę. Pomoże to uzyskać korzystne warunki kredytu, którego spłata będzie mniej dotkliwa dla domowego budżetu. Doradcy kredytowi, a także internetowe rankingi kredytów pomagają w znalezieniu takich ofert.

Podpisywanie umów kredytowych na duże sumy jest sporym wyzwaniem dla każdego z nas

Najczęściej jest zobowiązanie finansowe, zaciągane na co najmniej kilkanaście kolejnych lat. Oznacza to, że trzeba się dobrze przygotować do wyboru takiej oferty kredytu mieszkaniowego, który będzie spełniał określone kryteria. Analizy, porównania i wyciąganie wniosków jest niezbędne, by po pewnym czasie nie żałować podjętej decyzji. Na naszej stronie z pewnością znajdziecie garść cennych informacji o najlepszych kredytach mieszkaniowych dla klientów indywidualnych, oferowanych w tym miesiącu.

Po tej lekturze można powiedzieć, że dowiedziałeś się wszystkiego co najważniejsze o kredytach mieszkaniowych. Daje ci to wiele nowych możliwości, aby poszukiwać samodzielnie ofert, które będą najbardziej konkurencyjne i dostępne dla Twojej sytuacji życiowej i zawodowej. Nie oznacza to jednak, że czasami nie warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. W wielu przypadkach pozwala ona zaoszczędzić sporo czasu i dotrzeć do ofert, o których istnieniu samodzielnie byś się nie dowiedział.

Dlaczego tak się dzieje? Nasz serwis analizuje dosłownie wszystkie banki, które mają w swojej ofercie kredyty mieszkaniowe. Nie mamy żadnych uprzedzeń i na tyle dobrze znamy rynek, aby wiedzieć że oferty zmieniają się dynamicznie. Dlatego wszystkie nasze rankingi kredytów mieszkaniowych zawierają wyłącznie najświeższe informacje, jakich mogłeś poszukiwać od długiego czasu. Analizy są tworzone przez doświadczonych bankowców i doradców, którzy w krótkim czasie potrafią ocenić atrakcyjność oferty, a także dostrzec jej słabe strony, które szczególnie należy wziąć pod uwagę. Dodając do tego, że rankingi kredytów mieszkaniowych udostępniamy bezpłatnie, jest to niewątpliwą zachętą do tego, aby regularnie z nich korzystać.

Jeśli udało się Państwu znaleźć kredyt mieszkaniowy, który w całości spełnia wasze oczekiwania, jest nam miło Wam tego pogratulować. Jesteśmy przekonani, że wybór najkorzystniejszej oferty będzie miał pozytywny wpływ na wiele kolejnych lat waszego życia, znajdując odzwierciedlenie nie tylko w niskiej racie, ale również krótszym czasie, potrzebnym na pełną spłatę kredytu. Jednocześnie zachęcamy do tego, aby pomimo podpisania umowy o kredyt konsolidacyjny, w dalszym ciągu odwiedzać nas regularnie.

Jeśli nie wiesz, na jaki kredyt mieszkaniowy się zdecydować, a także czy przysługuje Ci prawo do dopłat MDM, warto sięgnąć po pomoc, którą dla Ciebie przygotowaliśmy. Dzięki nam możesz się dowiedzieć, jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych. Na jakie sumy i okresy kredytowania się zdecydować, aby było to z największą korzyścią dla twojego portfela. W końcu, który bank jest przyjaźnie nastawiony do klienta i gotów zaproponować mu indywidualne oferty na kredyty mieszkaniowe.

Dla wszystkich osób, spłacających swoje zobowiązania istnieją jeszcze inne możliwości, aby płacić mniej. Przykładem są kredyty konsolidacyjne, które również posiadamy w swojej ofercie. Umożliwiają one obniżenie miesięcznej raty zobowiązania, poprzez częściowe nadpłacenie kredytu mieszkaniowego i uzyskanie atrakcyjniejszego oprocentowania. Jeśli taka oferta Państwa interesuje, zapraszamy do pozostałych rankingów, jakie z myślą o Państwu przygotowaliśmy.

Komentarze są wyłączone.

error: