Kredyt hipoteczny – procedury, przez które musimy przebrnąć

10 min. czytania

Kredyt hipoteczny, czyli kredyt pod zastaw już posiadanej nieruchomości, bądź tej, którą właśnie chcemy zakupić. Zanim zdobędziemy się na taki krok, powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się na jego temat, na temat procedur i wszelkich formalności, których musimy dokonać. Dowiedzmy się, jak wygląda przeprowadzenie przez bank weryfikacji dokumentów, w jaki sposób są wypłacane kolejne transze kredytu. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i niepotrzebnego stresu.

W artykule tym przedstawimy jak wyglądają i na czym polegają kolejne etapy procesu przyznawania kredytu i jaką wiedzą powinniśmy dysponować.

Na co możemy przeznaczyć pożyczone pieniądze?

Bank przyzna nam kredyt hipoteczny na:

Wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego.
Zakup domu jednorodzinnego, uwzględniając również budowę, przebudowę i rozbudowę już posiadanego.
Zakup lokalu mieszkalnego z częścią usługową.
Adaptację poddasza na cele mieszkaniowe.
Zakup gotowego, ewentualnie budowę całorocznego domu letniskowego.
Zakup garażu.
Nabycie działki rolnej, z możliwością przekształcenia jej na budowlaną, lub działki budowlanej – tu zastawem może być inna, posiadana nieruchomość.

Orientacyjna zdolność kredytowa

Określenie, oczywiście orientacyjne naszej zdolności kredytowej, pomoże nam oszacować na jak wysoki kredyt możemy liczyć i jaka nieruchomość jest w zasięgu naszych możliwości. Możemy tego dokonać samodzielnie, w tym celu możemy skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych na większości stron banków, ewentualnie możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Nie przywiązujmy się jednak zbytnio do wyników, to tylko prognozowana zdolność, może ona znacznie odbiegać od ustalonej w konkretnym banku, poza tym, każdy z banków liczy ją w nieco odmienny sposób. Ale pomoże nam się zorientować na ile, mniej – więcej możemy sobie pozwolić.

Bank PKO BP

Kredyt mieszkaniowy

 • Kredytowanie do 90% wartości nieruchomości
 • Długi okres kredytowania do 35 lat
 • Wakacje kredytowe raz w roku
 • Atrakcyjne ustalane indywidualnie warunki cenowe
Ogólna ocena

RRSO 4,37%.

Kolejny krok – wybór nieruchomości

Żeby nasze wymarzone „M” nie przeszło nam koło nosa, powinniśmy spisać z obecnymi właścicielami umowę przedwstępną zakupu. Dobrze jest, jeśli przed tym ruchem, ustaliliśmy już w banku, jaką posiadamy zdolność kredytowa i czy nas będzie na ten lokal stać. Bo gdy się okaże, że jednak nas nie stać, a podpiszemy taką umowę, narazimy się na utratę wpłaconej sprzedającemu zaliczki.

Dodatkowo, gdy zakupujemy nieruchomość na rynku wtórnym, sprawdźmy, czy ten lokal nie jest zadłużony, czy nie roszczą sobie praw do niego osoby trzecie. Gdy taka sytuacja ma miejsce, musimy takie informacje umieścić we wniosku kredytowym.

Gdy na wybranej przez nas nieruchomości ustanowiona jest służebność osobista, wówczas bank nie będzie chciał udzielić kredytu, gdzie zabezpieczeniem będzie taka właśnie nieruchomość.

Którą propozycję kredytu hipotecznego wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty banków dotyczące kredytu hipotecznego? Z pewnością na wysokość prowizji, marży i innych opłat za udzielenie kredytu, zorientować się jak będzie wyglądała ewentualna wcześniejsza spłata pożyczki, jaki jest maksymalny okres kredytowania i do jakiego wieku są udzielane kredyty, czy bank wymaga ubezpieczenia.

Jeżeli wymaga to, w jakiej wysokości, jakiej dokumentacji kredytowej bank będzie od nas potrzebował, no i oczywiście, jaki jest maksymalny poziom LTV, – czyli współczynnika pomiędzy wysokością kredytu a wartością zastawianej nieruchomości.

Bank BGŻ BNP Paribas - kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny

 • Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
 • Do 15% kwoty kredytu na dowolny cel
 • RRSO 3,45%
Ogólna ocena

RRSO 3,45%.

A czy poza wymaganiami, banki proponują kredytobiorcom jakieś korzystne rozwiązania?

Oczywiście! Należą do nich na przykład obniżona marża, gdy będziemy aktywnie korzystać z innych produktów wybranego banku, tj. konto oszczędnościowe czy ROR. W niektórych przypadkach banki proponują, zazwyczaj raz do roku wakacje kredytowe. Bank może również zaproponować wykorzystanie części pożyczonych środków na dowolny cel.

Możemy samodzielnie wybrać pomiędzy ofertą kredytu z prowizją za udzielenie lub bez niej. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą być zwolnieni z niektórych opłat i obniżenia wysokości prowizji. Możemy otrzymać kredyt, posiadając dochody uzyskane zagranicą. Karencja w spłacie pożyczki może wynosić nawet kilka lat.

Jakiej by bank nie przedstawił oferty, powinna ona być dopasowana do naszej zdolności kredytowej i wartości nieruchomości. Może się zdarzyć tak, że nie poradzimy sobie samodzielnie z takim zadaniem. Zawiłości umów kredytu hipotecznego mogą wprawić nas w zawrót głowy. A jednak ważne jest, aby rozpatrzyć każdą możliwość.

W końcu chodzi o naszą przyszłość finansową. Gdy mamy nieodparte wrażenie, że sami sobie z tym nie poradzimy, spokojnie możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. On nie tylko pomoże nam wybrać najciekawszą ofertę na rynku, ale też zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy.

Wniosek kredytowy – wypełnij i złóż

Nie ograniczajmy się do złożenia wniosku tylko do jednego banku, bo gdy ten nam odmówi, cała procedurę będziemy musieli zacząć od początku. To trochę trwa, a niestety, jesteśmy już zapewne związani terminami wynikającymi z umowy przedwstępnej.

Owszem, możemy złożyć wniosek o udzielenie kredytu w każdym banku, w którym jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie nam on przyznany. Jednak takie działanie, w krótkim czasie może zakłócić w oczach banku obraz naszej wiarygodności, może odnieść zupełnie odwrotny skutek niż oczekiwaliśmy.

Wzory wymaganych dokumentów zazwyczaj są publikowane na stronach internetowych banków. Wnioski te są bardzo szczegółowe, musimy je uzupełnić wpisując mnóstwo wyczerpujących informacji. To właśnie na podstawie tych udzielonych odpowiedzi bank będzie oceniał naszą zdolność kredytową.

Jakiego typu danych bank będzie od nas wymagał? Bez wątpienia będą to wszelkie informacje dotyczące nas, jako kredytobiorców oraz naszych poręczycieli. Dane te dotyczą stanu cywilnego, stanowiska pracy, wykształcenia, wysokości dochodów i wszystkich jego źródeł, ewentualnych, dotychczasowych obciążeń finansowych, majątku, oraz kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Bank we wniosku zapyta nas o cel kredytowania – to znaczy, wskazanie wszelkich kosztów związanych z zakupem nieruchomości, tj. opłaty notarialne, sądowe, wyceny nieruchomości, całkowity koszt budowy, czy przebudowy.

Będziemy musieli wskazać kilka informacji odnośnie zabezpieczenia kredytu, tj. adres nieruchomości i jej powierzchnię, numer księgi wieczystej, rok, w którym budynek został wybudowany, a także jego stan techniczny. Padnie też pytanie dotyczące wysokości wkładu własnego.

Millenium Bank

Kredyt mieszkaniowy

 • Okres kredytowania do 35 lat
 • Do 90% wartości nieruchomości
 • Niska marża
 • Akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
Ogólna ocena

MILLENIUM BANK oferuje kredyt mieszkaniowy do 90% wartości nieruchomości, z niską marżą, niskim poziomem opłat i prowizji. Korzystny okres kredytowania do 35 lat oraz akceptacja wielu różnych źródeł dochodu.

Kompletujemy dokumentację kredytową i do dzieła!

Gdy korzystamy z usług doradcy finansowego, on pomoże nam wypełnić wniosek kredytowy, wstępnie oceni naszą zdolność kredytową i wskaże, jakie jeszcze dokumenty będą nam potrzebne dla potwierdzenia informacji, które zawarliśmy we wniosku. Niemalże w każdym przypadku dokumentacja będzie się różniła.

A zależy to od tego, czy przedmiotem kredytowania będzie dom, mieszkanie czy może działka. Nie bez znaczenia jest też cel, na który zaciągamy kredyt, czy wykorzystamy go na budowę, rozbudowę, czy zakup domu, a może adaptację lokalu na mieszkalny, a także czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Tak, więc jakich dokumentów będziemy potrzebować przy zakupie nowego mieszkania:

Aktualnego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości, ewentualnie zaświadczenia, które potwierdzi oddanie lokalu do użytkowania.
Umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości zawartej między kredytobiorcą a spółdzielnią mieszkaniową czy deweloperem.
Pozwolenia na budowę budynku, w którym mieści się nasza nieruchomość.
Potwierdzenie, że osoby z ramienia spółdzielni mieszkaniowej czy dewelopera są uprawnione do zawierania umów.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli chcemy zakupić dom jednorodzinny na rynku wtórnym, który to wymaga kapitalnego remontu.

W takim przypadku, oprócz odpisu z księgi wieczystej i umowy przedwstępnej, będziemy jeszcze potrzebowali poświadczenia o zgłoszeniu do właściwego organu zamiaru przeprowadzenia robót remontowych, planu tego remontu, który będzie zawierał informacje dotyczące terminu realizacji robót oraz jego koszt.

Przy każdej wersji umowy kredytowej, oczywistym jest, że jako kredytobiorcy korzystając z kredytu hipotecznego w celu zakupu nieruchomości, musimy przedłożyć zaświadczenie o wysokości naszych dochodów i źródłach ich pozyskiwania.

Teraz pozostaje tylko czekać

Zgromadziliśmy wszystkie wymagane dokumenty, wypełniliśmy wniosek, udaliśmy się do wybranego banku, wszystko tam złożyliśmy i co dalej?

Bank sprawdzi zgodność ze swoimi  wymogami i poprawność naszego wniosku. Gdy korzystamy z programu „Mieszkanie dla Młodych”, zwróci się do Banku Gospodarki Krajowej o dofinansowanie wkładu własnego.

Na podstawie dostarczonych dokumentów dotyczących wysokości naszych dochodów podda analizie naszą zdolność kredytową, weźmie też pod uwagę liczbę osób będących na naszym utrzymaniu, koszty utrzymania gospodarstwa domowego i inne zobowiązania finansowe, oraz jaki zaproponowaliśmy wkład własny.

Zbada też naszą historię kredytową, korzystając z Biura Informacji Kredytowej.  Dokona sprawdzenia sytuacji prawnej nieruchomości, którą chcemy nabyć, lub tej, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. Wykorzystując opinię rzeczoznawcy majątkowego, lub na podstawie inspekcji przeprowadzonej przez pracownika banku wraz z załączoną dokumentacją zdjęciową dokona wyceny tej nieruchomości.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich, żmudnych i czasochłonnych czynności bank zdecyduje, czy udzielić nam kredytu i ewentualnie, w jakiej wysokości.

Co jeszcze, zanim podpiszemy umowę?

Sprawdźmy jeszcze przed podpisaniem umowy, jakie bank proponuje warunki uruchomienia przyznanego kredytu. Bo sposób może się różnić, w zależności od tego, na jaki cel zaciągamy kredyt. Gdy zakupujemy nieruchomość, kredyt może być wypłacony jednorazowo, w całości. Natomiast, gdy zaciągamy kredyt na budowę domu, czy jego remont, kredyt może być wypłacony w transzach.

Upewnijmy się, jakie dokumenty będziemy musieli złożyć przed wypłatą kolejnych transz.

Zanim kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, będziemy musieli jeszcze spełnić kolejny warunek, a mianowicie dostarczyć akt notarialny, który poświadczy ustanowienie hipoteki na rzecz banku sporządzony po podpisaniu ostatecznej umowy nabycia nieruchomości, a przy wypłacie kolejnych transzy zobowiązani będziemy do przedłożenia dokumentów, które potwierdzą postęp robót na budowie czy przy remoncie. Dokumentacja musi też zawierać zestawienie rozliczeń.

Foto: Shutterstock
10 min. czytania

Kredyt hipoteczny, czyli kredyt pod zastaw już posiadanej nieruchomości, bądź tej, którą właśnie chcemy zakupić. Zanim zdobędziemy się na taki krok, powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się na jego temat, na temat procedur i wszelkich formalności, których musimy dokonać. Dowiedzmy się, jak wygląda przeprowadzenie przez bank weryfikacji dokumentów, w jaki sposób są wypłacane kolejne transze kredytu. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i niepotrzebnego stresu.

W artykule tym przedstawimy jak wyglądają i na czym polegają kolejne etapy procesu przyznawania kredytu i jaką wiedzą powinniśmy dysponować.

Na co możemy przeznaczyć pożyczone pieniądze?

Bank przyzna nam kredyt hipoteczny na:

Wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego.
Zakup domu jednorodzinnego, uwzględniając również budowę, przebudowę i rozbudowę już posiadanego.
Zakup lokalu mieszkalnego z częścią usługową.
Adaptację poddasza na cele mieszkaniowe.
Zakup gotowego, ewentualnie budowę całorocznego domu letniskowego.
Zakup garażu.
Nabycie działki rolnej, z możliwością przekształcenia jej na budowlaną, lub działki budowlanej – tu zastawem może być inna, posiadana nieruchomość.

Orientacyjna zdolność kredytowa

Określenie, oczywiście orientacyjne naszej zdolności kredytowej, pomoże nam oszacować na jak wysoki kredyt możemy liczyć i jaka nieruchomość jest w zasięgu naszych możliwości. Możemy tego dokonać samodzielnie, w tym celu możemy skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych na większości stron banków, ewentualnie możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Nie przywiązujmy się jednak zbytnio do wyników, to tylko prognozowana zdolność, może ona znacznie odbiegać od ustalonej w konkretnym banku, poza tym, każdy z banków liczy ją w nieco odmienny sposób. Ale pomoże nam się zorientować na ile, mniej – więcej możemy sobie pozwolić.

Bank PKO BP

Kredyt mieszkaniowy

 • Kredytowanie do 90% wartości nieruchomości
 • Długi okres kredytowania do 35 lat
 • Wakacje kredytowe raz w roku
 • Atrakcyjne ustalane indywidualnie warunki cenowe
Ogólna ocena

RRSO 4,37%.

Kolejny krok – wybór nieruchomości

Żeby nasze wymarzone „M” nie przeszło nam koło nosa, powinniśmy spisać z obecnymi właścicielami umowę przedwstępną zakupu. Dobrze jest, jeśli przed tym ruchem, ustaliliśmy już w banku, jaką posiadamy zdolność kredytowa i czy nas będzie na ten lokal stać. Bo gdy się okaże, że jednak nas nie stać, a podpiszemy taką umowę, narazimy się na utratę wpłaconej sprzedającemu zaliczki.

Dodatkowo, gdy zakupujemy nieruchomość na rynku wtórnym, sprawdźmy, czy ten lokal nie jest zadłużony, czy nie roszczą sobie praw do niego osoby trzecie. Gdy taka sytuacja ma miejsce, musimy takie informacje umieścić we wniosku kredytowym.

Gdy na wybranej przez nas nieruchomości ustanowiona jest służebność osobista, wówczas bank nie będzie chciał udzielić kredytu, gdzie zabezpieczeniem będzie taka właśnie nieruchomość.

Którą propozycję kredytu hipotecznego wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty banków dotyczące kredytu hipotecznego? Z pewnością na wysokość prowizji, marży i innych opłat za udzielenie kredytu, zorientować się jak będzie wyglądała ewentualna wcześniejsza spłata pożyczki, jaki jest maksymalny okres kredytowania i do jakiego wieku są udzielane kredyty, czy bank wymaga ubezpieczenia.

Jeżeli wymaga to, w jakiej wysokości, jakiej dokumentacji kredytowej bank będzie od nas potrzebował, no i oczywiście, jaki jest maksymalny poziom LTV, – czyli współczynnika pomiędzy wysokością kredytu a wartością zastawianej nieruchomości.

Bank BGŻ BNP Paribas - kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny

 • Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
 • Do 15% kwoty kredytu na dowolny cel
 • RRSO 3,45%
Ogólna ocena

RRSO 3,45%.

A czy poza wymaganiami, banki proponują kredytobiorcom jakieś korzystne rozwiązania?

Oczywiście! Należą do nich na przykład obniżona marża, gdy będziemy aktywnie korzystać z innych produktów wybranego banku, tj. konto oszczędnościowe czy ROR. W niektórych przypadkach banki proponują, zazwyczaj raz do roku wakacje kredytowe. Bank może również zaproponować wykorzystanie części pożyczonych środków na dowolny cel.

Możemy samodzielnie wybrać pomiędzy ofertą kredytu z prowizją za udzielenie lub bez niej. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą być zwolnieni z niektórych opłat i obniżenia wysokości prowizji. Możemy otrzymać kredyt, posiadając dochody uzyskane zagranicą. Karencja w spłacie pożyczki może wynosić nawet kilka lat.

Jakiej by bank nie przedstawił oferty, powinna ona być dopasowana do naszej zdolności kredytowej i wartości nieruchomości. Może się zdarzyć tak, że nie poradzimy sobie samodzielnie z takim zadaniem. Zawiłości umów kredytu hipotecznego mogą wprawić nas w zawrót głowy. A jednak ważne jest, aby rozpatrzyć każdą możliwość.

W końcu chodzi o naszą przyszłość finansową. Gdy mamy nieodparte wrażenie, że sami sobie z tym nie poradzimy, spokojnie możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. On nie tylko pomoże nam wybrać najciekawszą ofertę na rynku, ale też zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy.

Wniosek kredytowy – wypełnij i złóż

Nie ograniczajmy się do złożenia wniosku tylko do jednego banku, bo gdy ten nam odmówi, cała procedurę będziemy musieli zacząć od początku. To trochę trwa, a niestety, jesteśmy już zapewne związani terminami wynikającymi z umowy przedwstępnej.

Owszem, możemy złożyć wniosek o udzielenie kredytu w każdym banku, w którym jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie nam on przyznany. Jednak takie działanie, w krótkim czasie może zakłócić w oczach banku obraz naszej wiarygodności, może odnieść zupełnie odwrotny skutek niż oczekiwaliśmy.

Wzory wymaganych dokumentów zazwyczaj są publikowane na stronach internetowych banków. Wnioski te są bardzo szczegółowe, musimy je uzupełnić wpisując mnóstwo wyczerpujących informacji. To właśnie na podstawie tych udzielonych odpowiedzi bank będzie oceniał naszą zdolność kredytową.

Jakiego typu danych bank będzie od nas wymagał? Bez wątpienia będą to wszelkie informacje dotyczące nas, jako kredytobiorców oraz naszych poręczycieli. Dane te dotyczą stanu cywilnego, stanowiska pracy, wykształcenia, wysokości dochodów i wszystkich jego źródeł, ewentualnych, dotychczasowych obciążeń finansowych, majątku, oraz kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Bank we wniosku zapyta nas o cel kredytowania – to znaczy, wskazanie wszelkich kosztów związanych z zakupem nieruchomości, tj. opłaty notarialne, sądowe, wyceny nieruchomości, całkowity koszt budowy, czy przebudowy.

Będziemy musieli wskazać kilka informacji odnośnie zabezpieczenia kredytu, tj. adres nieruchomości i jej powierzchnię, numer księgi wieczystej, rok, w którym budynek został wybudowany, a także jego stan techniczny. Padnie też pytanie dotyczące wysokości wkładu własnego.

Millenium Bank

Kredyt mieszkaniowy

 • Okres kredytowania do 35 lat
 • Do 90% wartości nieruchomości
 • Niska marża
 • Akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
Ogólna ocena

MILLENIUM BANK oferuje kredyt mieszkaniowy do 90% wartości nieruchomości, z niską marżą, niskim poziomem opłat i prowizji. Korzystny okres kredytowania do 35 lat oraz akceptacja wielu różnych źródeł dochodu.

Kompletujemy dokumentację kredytową i do dzieła!

Gdy korzystamy z usług doradcy finansowego, on pomoże nam wypełnić wniosek kredytowy, wstępnie oceni naszą zdolność kredytową i wskaże, jakie jeszcze dokumenty będą nam potrzebne dla potwierdzenia informacji, które zawarliśmy we wniosku. Niemalże w każdym przypadku dokumentacja będzie się różniła.

A zależy to od tego, czy przedmiotem kredytowania będzie dom, mieszkanie czy może działka. Nie bez znaczenia jest też cel, na który zaciągamy kredyt, czy wykorzystamy go na budowę, rozbudowę, czy zakup domu, a może adaptację lokalu na mieszkalny, a także czy zakupu dokonujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Tak, więc jakich dokumentów będziemy potrzebować przy zakupie nowego mieszkania:

Aktualnego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości, ewentualnie zaświadczenia, które potwierdzi oddanie lokalu do użytkowania.
Umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości zawartej między kredytobiorcą a spółdzielnią mieszkaniową czy deweloperem.
Pozwolenia na budowę budynku, w którym mieści się nasza nieruchomość.
Potwierdzenie, że osoby z ramienia spółdzielni mieszkaniowej czy dewelopera są uprawnione do zawierania umów.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli chcemy zakupić dom jednorodzinny na rynku wtórnym, który to wymaga kapitalnego remontu.

W takim przypadku, oprócz odpisu z księgi wieczystej i umowy przedwstępnej, będziemy jeszcze potrzebowali poświadczenia o zgłoszeniu do właściwego organu zamiaru przeprowadzenia robót remontowych, planu tego remontu, który będzie zawierał informacje dotyczące terminu realizacji robót oraz jego koszt.

Przy każdej wersji umowy kredytowej, oczywistym jest, że jako kredytobiorcy korzystając z kredytu hipotecznego w celu zakupu nieruchomości, musimy przedłożyć zaświadczenie o wysokości naszych dochodów i źródłach ich pozyskiwania.

Teraz pozostaje tylko czekać

Zgromadziliśmy wszystkie wymagane dokumenty, wypełniliśmy wniosek, udaliśmy się do wybranego banku, wszystko tam złożyliśmy i co dalej?

Bank sprawdzi zgodność ze swoimi  wymogami i poprawność naszego wniosku. Gdy korzystamy z programu „Mieszkanie dla Młodych”, zwróci się do Banku Gospodarki Krajowej o dofinansowanie wkładu własnego.

Na podstawie dostarczonych dokumentów dotyczących wysokości naszych dochodów podda analizie naszą zdolność kredytową, weźmie też pod uwagę liczbę osób będących na naszym utrzymaniu, koszty utrzymania gospodarstwa domowego i inne zobowiązania finansowe, oraz jaki zaproponowaliśmy wkład własny.

Zbada też naszą historię kredytową, korzystając z Biura Informacji Kredytowej.  Dokona sprawdzenia sytuacji prawnej nieruchomości, którą chcemy nabyć, lub tej, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. Wykorzystując opinię rzeczoznawcy majątkowego, lub na podstawie inspekcji przeprowadzonej przez pracownika banku wraz z załączoną dokumentacją zdjęciową dokona wyceny tej nieruchomości.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich, żmudnych i czasochłonnych czynności bank zdecyduje, czy udzielić nam kredytu i ewentualnie, w jakiej wysokości.

Co jeszcze, zanim podpiszemy umowę?

Sprawdźmy jeszcze przed podpisaniem umowy, jakie bank proponuje warunki uruchomienia przyznanego kredytu. Bo sposób może się różnić, w zależności od tego, na jaki cel zaciągamy kredyt. Gdy zakupujemy nieruchomość, kredyt może być wypłacony jednorazowo, w całości. Natomiast, gdy zaciągamy kredyt na budowę domu, czy jego remont, kredyt może być wypłacony w transzach.

Upewnijmy się, jakie dokumenty będziemy musieli złożyć przed wypłatą kolejnych transz.

Zanim kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, będziemy musieli jeszcze spełnić kolejny warunek, a mianowicie dostarczyć akt notarialny, który poświadczy ustanowienie hipoteki na rzecz banku sporządzony po podpisaniu ostatecznej umowy nabycia nieruchomości, a przy wypłacie kolejnych transzy zobowiązani będziemy do przedłożenia dokumentów, które potwierdzą postęp robót na budowie czy przy remoncie. Dokumentacja musi też zawierać zestawienie rozliczeń.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

error: