Konta walutowe

Od lat niezmiennie dużą popularnością wśród klientów banków cieszą się konta walutowe. Jest to rodzaj rachunku osobistego lub firmowego, który może być prowadzony w walucie innej niż polski złoty. Konta walutowe banki najczęściej oferują w kilku podstawowych walutach: euro, dolar amerykański, funt oraz frank szwajcarski. Pozostałe banki mogą mieć w swojej ofercie konta walutowe dostępne również w innych walutach, ale to zawsze wymaga indywidualnego sprawdzenia.

Twisto

Karta Twisto z limitem kredytowym

  • Zakupy w internecie z odroczoną płatnością
  • Zakupy w sklepach stacjonarnych z odroczoną płatnością
  • W Polsce i za granicą z korzystnym kursem wymiany
  • Bez opłat i bez odsetek
Ogólna ocena

TWISTO oferuje kartę płatniczą dzięki, której zrobisz zakupy w sklepach internetowych oraz stacjonarnych z odroczoną płatnością. Wybierz, kiedy chcesz zapłacić za zakupy, możesz płacić od razu lub do 45 dni od zakupów. Bez opłat i bez odsetek. Kupuj w Polsce i za granicą z najkorzystniejszym kursem wymiany.

Mbank - konto walutowe

eMax walutowy

  • Rachunek w EURO
  • Wypłaty i wpłaty bez utraty odsetek
  • Transakcje zagraniczne bez kosztów przewalutowania
  • Otwieranie lokat w tej samej walucie co rachunek oszczędnościowy
Ocena konta walutowego

MBANK oferuje rachunek oszczędnościowy w euro. Klient nie płaci za jego uruchomienie i prowadzenie, a ponadto może korzystać z dodatkowych możliwości: wypłat i wpłat bez utraty odsetek, transakcji i wypłat zagranicznych bez kosztów przewalutowania, wygodnego otwierania lokat w tej samej walucie co rachunek oszczędnościowy oraz możliwości realizowania przelewów zagranicznych (SEPA oraz SWIFT).

Do czego są potrzebne ludziom konta walutowe, że decydują się na ich otwieranie i prowadzenie?

Powodów do tego może być całe mnóstwo. Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych, czyli przyjmowania przelewów zagranicznych. Wyjeżdżając za granicę do pracy, na przykład do Wielkiej Brytanii, godzimy się na otrzymywanie wynagrodzenia w funtach. Przyjmowanie wypłaty w gotówce jest możliwe, ale mało wygodne, a do tego niebezpieczne. Posiadanie przy sobie dużej ilości gotówki może być kuszące dla niektórych osób i skłaniać ich do popełnienia rabunku lub napadu na tle finansowym.

Dlatego znacznie bezpieczniej jest od razu zarobione pieniądze lokować na koncie walutowym, które może być prowadzone przez polski bank, ale w walucie odpowiedniej do kraju naszego pobytu – w tym przypadku będą to funty.

Szybko i wygodnie otwieramy konta walutowe

Jest kilka sposobów na to, abyśmy stali się posiadaczami konta walutowego. Zakładając że masz już w polskim banku rachunek osobisty, to przy jego pomocy będziesz mógł otworzyć dla siebie konto walutowe. Aby tego dokonać, wystarczy że się zalogujesz na swoje konto i przejdziesz do zakładki rachunki. Tam powinieneś odnaleźć przycisk otwórz rachunek i z listy dostępnych wariantów wybrać konto walutowe w takiej walucie, jakiej potrzebujesz.

Konto zostanie uruchomione w przeciągu kilku chwil, od razu pozwalając ci z niego aktywnie korzystać.

Numer konta walutowego będziesz mógł przepisać lub skopiować i szybko udostępnić swojemu pracodawcy. To właśnie na ten numer konta będzie wpływało twoje wynagrodzenie, w walucie takiej samej, jaka jest uznawana w danym kraju. Owszem, możesz pracodawcy podać numer swojego polskiego konta osobistego, ale jest to niekorzystne z kilku powodów.

Przede wszystkim bank przyjmując przelew w funtach, euro lub dolarach, automatycznie dokona jego przewalutowania na złotówki – najczęściej po kursie znacznie mniej korzystnym niż ten z kantorów. Oznacza to mniejszy wpływ na konto.

Po drugie, przelewy międzynarodowe z przewalutowaniem trwają nieco dłużej, niż przelewy międzynarodowe walutowe. Zatem jeśli zależy ci na szybkości każdej transakcji, to konta walutowe są odpowiednią propozycją dla ciebie. Po trzecie, jeśli będziesz chciał płacić pieniędzmi, które zarobiłeś za granicą, wydając je nie w Polsce, to musisz się liczyć z kolejnym przewalutowaniem, tym razem ze złotówek na inną walutę. Każda taka transakcja sprawia, że twoje oszczędności będą topnieć jeszcze szybciej.

Można tego uniknąć w bardzo prosty sposób, otwierając właśnie konta walutowe. Konto takie jest stworzone do operowania pieniędzmi w walucie innej niż PLN – i to zupełnie bezkosztowo. Ale to tylko jedno z wielu zastosowań kont walutowych.

Pamiętajmy że są one dostępne dla każdego z nas i wcale nie musimy decydować się na konta walutowe w tym samym banku, w którym mamy główne konto osobiste. Może się bowiem okazać, że oferta na konta walutowe w konkurencyjnym banku będzie wyraźnie lepsza i to właśnie w nim będziemy chcieli założyć taki rachunek. Czy będzie się to wiązać z koniecznością osobistego odwiedzenia oddziału, czy może uda nam się załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu, przez internet?

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej polskich instytucji bankowych automatyzuje proces otwierania kont, nie zmuszając klientów do osobistego stawiennictwa się w swoich oddziałach. Dla banków takie rozwiązanie również jest wygodniejsze, ponieważ pozwala ograniczyć liczbę pracowników, zmniejszając tym samym koszta prowadzenia działalności.

Autoryzacja i potwierdzenie danych osobowych wnioskodawcy może w tej sytuacji następować przez profil zaufany lub za pomocą cyfrowego podpisu. Jest to rozwiązanie, które zapewnia maksymalne bezpieczeństwo transakcji, a jednocześnie pozwala wygodnie otwierać nowe rachunki bankowe, oszczędzając przy tym sporą ilość swojego czasu. Jeśli chcesz móc w taki sposób otwierać konta walutowe, powinieneś poszukać banków, które dają taką możliwość.

Takie banki pomoże ci znaleźć nasza przeglądarka i porównywarka ofert, prezentując wszystkie propozycje konta walutowego w czytelnej i bardzo przystępnej formie.

Podróżowanie i konta walutowe

Każdy kto lubi podróżować, na pewno spotkał się nieraz z problemem wymiany walut. Czy to w Polsce, czy za granicą. Zawsze się to wiąże z pewnymi kłopotami. Należy szukać kantoru, porównywać kursy, liczyć gotówkę, a następnie dbać o nią i przechowywać w kilku miejscach, aby przypadkiem nie zostały nam skradzione wszystkie pieniądze, przeznaczone na wyjazd. Czyż nie lepiej, wygodniej i bezpieczniej będzie przechowywać takie pieniądze na koncie?

Mieć do nich dostęp za pomocą karty płatniczej, zabezpieczonej kodem PIN zapisanym w naszej pamięci. Nawet w przypadku kradzieży karty, pieniądze zgromadzone na koncie w dalszym ciągu są bezpieczne – pod warunkiem że kodu PIN nie wpisaliśmy flamastrem na swojej karcie.

Konta walutowego od samego początku swojego istnienia, znacząco poprawiają komfort zwiedzania świata. Czy to prywatnie, czy służbowo. Przekonuje się o tym coraz większa liczba osób, co widać po rosnącej ilości nowo otwieranych kont. Dziś nikogo już nie dziwi klient banku, który poza rachunkiem osobistym posiada również konto oszczędnościowe, lokatę i kilka kont walutowych, prowadzonych w euro, dolarach, funtach oraz frankach.

Każde z tych kont może być użyte do innego wyjazdu, pozwalając od razu zgromadzić na nim pieniądze, które zechcemy tam wydawać. Warto ponownie również przypomnieć o tym, że konta walutowe chronią nasze finanse przez kosztownymi przewalutowaniami, w trakcie których możemy stracić naprawdę nie małą sumę zgromadzonych na koncie oszczędności.

O czym pamiętać należy, kiedy wybieramy konta walutowe do celów turystycznych?

Przede wszystkim o tym, czy bank może nam do takiego konta wydać kartę płatniczą. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych problemów, ale niektóre banki mogą za to żądać dodatkowej opłaty. Będzie to kwota od kilku do nawet kilkunastu złotych, którą jednak warto ponieść – szczególnie jeśli podróże zagraniczne są stałym elementem twojego życia zawodowego lub prywatnego. Dla bezpieczeństwa, można również pokusić się o wyłączenie płatności zbliżeniowych dla swojej karty.

Wówczas nawet jeśli zostanie ona nam skradziona, a my zauważymy to po pewnym czasie, złodziej nie będzie mógł jej wykorzystać do opłacania nawet najdrobniejszych zakupów.

Płatności zbliżeniowe można wyłączyć zazwyczaj dzwoniąc na infolinię banku. Niektóre banki dają również taką możliwość w swoim systemie transakcyjnym. Kolejną ciekawą opcją obsługi kart do konta walutowego, jest możliwość jej tymczasowego zastrzeżenia. Wybierasz się któregoś dnia na swoim wyjeździe na zwiedzanie zatłoczonego miasta? Zamierzasz tam podróżować metrem lub tramwajami? Pamiętaj że w takich miejscach często grasują kieszonkowcy.

Logując się do swojego konta bankowego, np. przy pomocy aplikacji zainstalowanej na swoim telefonie, będziesz mógł tymczasowo zablokować swoją kartę. Wystarczy do tego jedno kliknięcie. Jeżeli po powrocie zechcesz ponownie, aktywnie korzystać z karty, pozostanie ci tylko odblokować ją w taki sam sposób. Warto zwracać uwagę na takie funkcje oferowane przez bank, kiedy wybiera się konta walutowe.

Konta walutowe dla firm

Do tej pory sporo miejsca poświęciliśmy używaniu kont walutowych przez klientów indywidualnych. Nie zapominamy jednak również o firmach, dla których konta walutowe okazują się niebywale dużą pomocą w prowadzeniu biznesu. Praktycznie każda firma, która jest nastawiona na mniejszą lub większą współpracę z klientami zagranicznymi, powinna dysponować kontem walutowym. I to nie jednym, ale kilkoma, prowadzonymi w najczęściej stosowanych walutach w biznesie.

Jest wiele powodów, dla których przedsiębiorcy powinni się zdecydować na taki krok. O części z nich napisaliśmy powyżej i dotyczy to obniżenia kosztów prowadzenia firmy.

Ale inne to zwiększenie wiarygodności firmy w oczach jej zagranicznych kontrahentów. Będą oni chętniej współpracować z firmą, która pozwala im dokonywać wpłat na rachunek prowadzony w rodzimej walucie klienta. Oznacza to brak dodatkowych opłat za przewalutowanie, a tym samym okazanie szacunku swojemu klientowi. Również przelewy będą księgowane szybciej na konta walutowe, co ma niebagatelne znaczenie wówczas, kiedy klientowi zależy na szybkiej wysyłce towaru.

Konto walutowe jest jednym z tych narzędzi, którego nie może zabraknąć w żadnej firmie, niezależnie czy działa ona w handlu, produkcji lub usługach.

Dzięki temu że otwarcie i prowadzenia konta walutowego jest najczęściej darmowe lub objęte niewielkimi opłatami, to utrzymywanie go jest dla firmy niewielkim wydatkiem, który nie zapominajmy – ma ona prawo wliczyć w swoje koszta prowadzonej działalności. Przyglądając się z bliska ofertom niektórych banków jeśli chodzi o konta walutowe, można zauważyć ciekawą rzecz. A mianowicie niektóre konta walutowe mogą być objęte niewielkim oprocentowaniem.

Jest to o tyle ciekawe, że w ofertach na konta walutowe dla klientów indywidualnych najczęściej tego nie spotkamy.

Z czego zatem wynika ta różnica? Możliwe że z ilości zgromadzonej na takich kontach gotówki. Firmy mając większy obrót finansowy, mogą przechowywać na kontach walutowych większe sumy pieniędzy. To oczywiście oznacza dodatkowe zyski dla banku. Aby zachęcić swoich firmowych klientów do aktywnego korzystania z takich kont, a także otwierania w ich ramach walutowych kont oszczędnościowych, mogą się decydować na objęcie ich oprocentowaniem.

To zawsze szansa na dodatkowe zyski dla firmy, które tak naprawdę nic jej nie kosztują.

Komentarze są wyłączone.

error: