Konta oszczędnościowe

Zamierzasz otworzyć w swoim banku konto oszczędnościowe? Chcesz wcześniej dowiedzieć się, na jakich zasadach taki rachunek funkcjonuje i jakie można zyskać korzyści, z jego stosowania? Konta oszczędnościowe to jeden z podstawowych produktów, oferowanych przez wszystkie banki w kraju. Konta oszczędnościowe to forma rachunku osobistego, przeznaczonego do regularnego lub sporadycznego odkładania pieniędzy. Czy takie konto ma jakieś charakterystyczne cechy, o których powinna wiedzieć osoba, zamierzająca je użytkować?

Millenium Bank

Konto oszczędnościowe Profit

 • Oprocentowanie do 100.000 zł do 2,70%
 • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta
 • Możliwość dopłat w każdej chwili
 • Możliwość wypłat bez utraty odsetek
Ogólna ocena

MILLENIUM BANK oferuje rachunek oszczędnościowy, który pozwala w wygodny i nowoczesny sposób lokować oszczędności na bardzo atrakcyjnych warunkach. Atrakcyjne oprocentowanie nawet 2,50% w skali roku, a odsetki będą kapitalizowane co miesiąc.

Getin Bank

Konto oszczędnościowe

 • Najlepszy sposób na oszczędzanie
 • Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,7%
 • Swoboda wpłat i wypłat
 • Stały dostęp do środków
Ogólna ocena

GETIN BANK oferuje rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem 2,7% w skali roku. Klient zakładający konto ma stały dostęp do środków oraz swobodę wpłat i wypłat.

Inteligo - konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe

 • 0 zł za prowadzenie rachunku
 • 0 zł za polecenia przelewu
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów
 • Aplikacja mobilna
Ogólna ocena

INTELIGO oferuje rachunek oszczędnościowy, 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego, 0 zł za przelewy z pośrednictwem usługi bankowości elektronicznej, 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów PKO Banku Polskiego i BZ WBK, aplikacja mobilna IKO w ramach usługi bankowości elektronicznej.

Mbank

eMax walutowy

 • Rachunek w EURO
 • Wypłaty i wpłaty bez utraty odsetek
 • Transakcje zagraniczne bez kosztów przewalutowania
 • Otwieranie lokat w tej samej walucie co rachunek oszczędnościowy
Ogólna ocena

MBANK oferuje rachunek oszczędnościowy w euro. Klient nie płaci za jego uruchomienie i prowadzenie, a ponadto może korzystać z dodatkowych możliwości: wypłat i wpłat bez utraty odsetek, transakcji i wypłat zagranicznych bez kosztów przewalutowania, wygodnego otwierania lokat w tej samej walucie co rachunek oszczędnościowy oraz możliwości realizowania przelewów zagranicznych (SEPA oraz SWIFT).

Przelewy z konta oszczędnościowego

Standardem jest, że przelewy zewnętrzne, czyli takie, które wychodzą poza bank i są realizowane wprost z konta oszczędnościowego, są dodatkowo płatne. Jaka jest opłata za jeden taki przelew? To zależy od banku, ale średnia opłata waha się w granicach 1 złoty za polecenie przelewu. Zależnie od posiadanej oferty banku, kilka przelewów w miesiącu, realizowanych z konta może być bezpłatnych. Jak więc wykorzystywać pieniądze, które są zgromadzone na takim koncie, aby nie płacić za to dodatkowych kosztów?

Metoda jest prosta. Należy wykonać przelew własny, z konta oszczędnościowego na podstawowe konto osobiste, które regularnie wykorzystujemy do płatności. Stosując ten zabieg unikamy dodatkowych opłat.

Oprocentowanie

Obecnie mamy do czynienia z historycznie niskimi stopami kredytowymi. Ma to swoje odzwierciedlenie również w nisko oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Średnie oprocentowanie na tego rodzaju rachunkach to dziś w granicach 1,5 do 2 procent. Jednak jeszcze kilka lat temu, nie było problemem aby znaleźć konto oszczędnościowe, oferujące oprocentowanie ponad 5 procent. Czy sytuacja może ulec poprawie? Oczywiście tak. Wtedy, kiedy stopy procentowe ulegną zwiększeniu.

Niestety wraz z tym, wzrośnie koszt kredytów i pożyczek, które również są powiązane z wysokością stóp kredytowych.

Naliczanie odsetek

Kolejna ważna sprawa, która ma decydujące znaczenie jeśli chodzi o wygodę użytkowania konta oszczędnościowego, to naliczanie i kapitalizacja odsetek. Konta oszczędnościowe korzystają z dwóch podstawowych modeli – naliczanie codzienne lub na koniec okresu rozliczeniowego. Przy naliczaniu codziennym, klient banku ma możliwość monitorowania tego, jak jego oszczędności się powiększają. Jest to dodatkową motywacją, jeśli chodzi o jeszcze częstsze i bardziej rygorystyczne oszczędzanie na takim koncie.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe mogą być traktowane jak wirtualna skarbonka, której wcale nie trzeba rozbijać, aby mieć dostęp do zgromadzonych w niej pieniędzy. Oszczędności przechowywane na kontach oszczędnościowych są bezpieczne i mamy do nich nieograniczony dostęp, dzięki kontu bankowemu z obsługą internetową. Właśnie przez internet najłatwiej będzie nam otworzyć konto oszczędnościowe. Operacja taka może zostać wykonana wprost z systemu transakcyjnego lub po wypełnieniu specjalnego wniosku.

Możemy również otworzyć konto oszczędnościowe w banku, w którym nie posiadamy jeszcze żadnego rachunku. Pamiętajmy jednak o tym, że przy takiej czynności mogą być problemy z realizowaniem przelewów na inny rachunek. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, przelewy takie są płatne. Aby więc uniknąć dodatkowej opłaty, wypadałoby otworzyć w nowym banku nowe konto osobiste. Czy ta czynność jest uzasadniona tylko tym, aby zarobić jedną dziesiątą więcej na wyższym oprocentowaniu? To pozostawiamy Waszej decyzji.

Czy konta oszczędnościowe mają jakieś wady?

Bardzo ważne pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która na takim koncie oszczędza pieniądze. Główna zaleta konta oszczędnościowego – czyli elastyczny i prosty dostęp do zgromadzonych na nim pieniędzy, może być jednocześnie główną wadą, sprawiającą że niektóre osoby mogą nie wytrwać w regularnym odkładaniu. Pokusa jaką jest łatwość wypłaty pieniędzy z konta oszczędnościowego, która nie skutkuje utratą odsetek, może być trudna do przezwyciężenia.

Mimo wszystko, jest to z pewnością znacznie wygodniejszy sposób oszczędzania, niż lokata ze swoimi wieloma ograniczeniami – jak na przykład utrata odsetek, jeśli zerwiemy ją przed czasem.

Komentarze są wyłączone.

error: