Konta dla młodych

Zarządzania finansami, dobrze uczyć od najmłodszych lat. Mamy wówczas pewność, że nasze dzieci będą miały wrodzony szacunek do pieniądza i chętniej będą się nim posługiwać w sposób zdyscyplinowany i przemyślany. Przychodzi jednak taki wiek, kiedy porcelanowa świnka skarbonka jest niewystarczająca, do codziennych potrzeb w życiu młodego człowieka. Pojawiająca się potrzeba, aby pieniądze były zawsze blisko, a jednocześnie chęć zapewnienia im odpowiedniej ochrony, sprawia że warto rozważyć konta młodzieżowe, jako narzędzie do zarządzania finansami.

Bank PKO BP

Konto dla Młodych

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów
 • 0 zł za krajowe przelewy przez internet
 • Dla osób w wieku 18-26 lat
Ogólna ocena

BANK PKO BP oferuje darmowe konto dla osób do 26 lat. 0 zł za krajowe przelewy przez internet, 0 zł za krajowe przelewy przez internet i aplikację mobilną IKO.

Inteligo

Konto młodzieżowe

 • Konto dla dziecka od 13 roku życia
 • Dowolna ilość rachunków w ramach jednego konta
 • Do konta karta umożliwiająca płatności w internecie
 • Ponad 3 tysięcy bezpłatnych bankomatów
Ogólna ocena

INTELIGO oferuje konto od 13 roku życia, Visa Electron umożliwia płatności w internecie, kilka tysięcy bezpłatnych bankomatów.

ING Bank

Konto Mobi z Moim ING

 • Załóż konto i zyskaj 140 zł
 • 0 zł za kartę płatniczą
 • 0 zł za wypłaty kodami BLIK z bankomatów
 • 0 zł za przelewy
Ogólna ocena

ING BANK oferuje konto młodzieżowe dla osób do 26 lat. 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za kartę płatniczą Visa Zbliżeniową, 0 zł za wypłaty kodami BLIK z bankomatów w całej Polsce (telefonem), 0 zł za przelewy na telefon w aplikacji Moje ING, 0 zł za nielimitowaną ilość przelewów między kontem oszczędnościowym a osobistym, 0 zł za krajowe przelewy w złotówkach przez internet, 0 zł za wpłaty kodami BLIK we wpłatomatach.

Mbank

eKonto możliwości

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 0 zł za aktywne korzystanie z karty
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • Unikatowa karta z własnym zdjęciem lub projektem
Ogólna ocena

MBANK jest darmowym rachunkiem dla każdego, kto skończył co najmniej 13 lat, ale nie osiągnął jeszcze 25. roku życia. Konto dla młodych jest uruchamiane wraz z bezpłatną kartą płatniczą z własnym zdjęciem lub projektem. Ponadto bank gwarantuje 0 zł za wypłaty z bankomatów w całej Polsce.

Millenium Bank

Konto 360° Student

 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów
 • 0 zł za krajowe przelewy
 • Ubezpieczenie do konta
Ogólna ocena

MILLENNIUM BANK oferuje konto za darmo, dostępne 24/7. 0 zł za prowadzenie konta, kartę do konta, wypłaty z bankomatów, przelewy krajowe w złotych przez internet i mobilne, przelewy na e-mail lub telefon, realizację zleceń stałych i polecenia zapłaty. W ramach ubezpieczenia dostępna bezpłatna pomoc techniczna i medyczna.

Getin Bank

Konto Proste Zasady

 • Brak opłat za prowadzenie konta
 • Możliwość wyboru karty
 • 10% zniżki do Cinema City
 • Konto od 18 do 26 lat
Ogólna ocena

GETIN BANK oferuje konto bez opłat za jego prowadzenie, od 18 do 26 lat i możliwość wyboru karty.

W odróżnieniu od klasycznego konta osobistego dla osoby dorosłej, konta młodzieżowe mogą mieć pewne ograniczenia. Niektóre z nich, to na przykład maksymalna kwota jednorazowej wypłaty z bankomatu lub transakcji bezgotówkowej. Ograniczenia te są wprowadzane odgórnie przez bank i mają na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony pieniędzy młodego człowieka.

Konta młodzieżowe dają wiele korzyści

Przede wszystkim dostęp do swoich pieniędzy, bezpiecznie ulokowanych na indywidualnym rachunku w banku. Obsługa internetowa takiego konta, oferowana w standardzie przez każdy bank, to kolejne udogodnienie, którego nie można pominąć. Realizowanie przelewów online, a także podgląd historii transakcji. Każda z tych rzeczy jest dużym udogodnieniem dla człowieka, który uczy się obracania własnymi pieniędzmi.

Konta młodzieżowe mogą być zakładane na nieco innych warunkach, niż standardowe konta osobiste

Przede wszystkim w większości banków nie ma opłat za ich prowadzenie. Opłata może jednak występować, kiedy zechcemy wyrobić kartę płatniczą do tego konta. Najczęściej kilku złotowa opłata będzie doliczana do rachunku, jeśli w trakcie jednego okresu rozliczeniowego, nie zostanie wykonana suma transakcji na określoną wartość. Pomimo tego, uważamy że jak najbardziej warto zakładać dzieciom konta młodzieżowe.

Oswajając je od najmłodszych lat ze sposobem działania takich narzędzi i banków, sprawiamy że w przyszłości lepiej czują się w świecie wielkich finansów, nabierają również pewności siebie, jeśli chodzi o kontakt z instytucjami finansowymi, bardziej krytycznym okiem patrząc na ich oferty.

Jak widać, posiadanie konta młodzieżowego wiąże się z wieloma zaletami, których do tej pory mogliście być nieświadomi. Najważniejszym atutem takiego konta jest budowanie świadomości u młodych osób, jak należy postępować ze swoimi finansami, aby starczały im na dłużej. Konto młodzieżowe to również niezaprzeczalna wygoda i bezpieczeństwo. Stały dostęp do pieniędzy, przechowywanych bezpiecznie w banku, to argument za tym, aby takie konto założyć swojemu dziecku.

Jego obecność może być szczególnie korzystna podczas samodzielnych wyjazdów na wakacje, stypendia zagraniczne lub wycieczki szkolne. Dla rodziców to również większe możliwości czuwania nad tym, jak dziecko postępuje ze swoimi pieniędzmi i czy nie wydaje ich na rzeczy, które nie są zbyt rozsądne.

Czy korzystanie z konta młodzieżowego jest tak wygodne jak z konta osobistego dla osoby dorosłej?

Oczywiście że tak. Młody użytkownik konta również otrzymuje do niego kartę płatniczą, którą może wykorzystywać do bez prowizyjnych wypłat gotówki z wybranych bankomatów, a dodatkowo może czuwać nad swoimi pieniędzmi, nadzorując wszystkie transakcje za pomocą internetowego konta bankowego. W wielu bankach wprowadzono nawet specjalne aplikacje mobilne, przeznaczone do instalacji na tabletach i smartfonach.

One jeszcze bardziej ułatwiają sprawdzanie wydatków, a także obserwowanie czy na koncie pojawiły się nowe wpływy.

Konto młodzieżowe może być ciekawym pomysłem na prezent dla nastolatka, a nawet dziecka w wieku szkoły podstawowej. Jest nie tylko narzędziem, które pozwoli poczuć mu się dorosłym, ale również będzie to dowodem naszego zaufania i wiary w dziecko, że sprawy finansowe nie są mu obce i potrafi nimi zarządzać samodzielnie.

To ważne dla budowania trwałych więzi między dzieckiem i rodzicami, a także uczeniem go otwartości w kwestiach związanych z jego finansami i ewentualnymi problemami, które czasami mogą się pojawić – na przykład przy większych lub nieprzewidzianych wydatkach.

Komentarze są wyłączone.

error: