Konta dla cudzoziemców

Do Polski w coraz większej liczbie przyjeżdżają obcokrajowcy. Szukają tu pracy i są zadowoleni z zarobków wyższych, niż w ich rodzimym kraju. Polscy pracodawcy mają wobec swoich zagranicznych pracowników takie same oczekiwania, jak wobec rodzimych Polaków. Jednym z nich jest posiadanie konta bankowego, na które będą mogli dokonać wypłaty wynagrodzenia. Wprawdzie mali przedsiębiorcy zazwyczaj nie robią problemów z wypłatą wynagrodzenia w gotówce, ale sami obcokrajowcy wolą dysponować rachunkiem bankowym, który pozwala im wygodniej i bezpieczniej zarządzać swoimi finansami.

PKO BP - konta dla obcokrajowców

Konto za Zero dla obcokrajowców

  • 0 zł za prowadzenie konta
  • 0 zł za kartę wydaną do konta
  • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów
  • 0 zł za krajowe przelewy internetowe
Ocena konta

PKO BP oferuje konta dla obcokrajowców. 0 zł za wypłaty gotówki z ponad 3000 bankomatów PKO Banku Polskiego, 0 zł za krajowe przelewy internetowe.

W Polsce konta dla obcokrajowców oferuje wiele banków. Czym one się różnią? Czy korzystanie z nich wiąże się z jakimiś opłatami? Które konto będzie najlepsze dla obcokrajowca na stałe zamieszkującego w Polsce lub przebywającego tu tylko tymczasowo? Aby przekonać się o tym, warto przeczytać nasz artykuł. Można się z niego dowiedzieć, co powinno mieć najlepsze konta dla obcokrajowców i w jakich bankach taka usługa jest prowadzona.

Ważne jest również to, że niektóre banki stawiają wobec swoich klientów wysokie wymagania, jeśli chodzi o otworzenie konta dla obcokrajowca.

Po co obcokrajowcowi konto?

No właśnie, ktoś może zapytać czy konta dla obcokrajowców są im rzeczywiście potrzebne w Polsce. Zazwyczaj ktoś taki ma własny rachunek bankowy, prowadzony w kraju swojego zamieszkania. To prawda, jeśli jednak taka osoba przybywa do Polski w celu podjęcia pracy, to jego pracodawca może wymagać posiadania konta w banku polskim. Będzie ono wykorzystywane do wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca ponosiłby bowiem zbyt wysokie koszta, chcąc dokonać przelewu wynagrodzenia na konto w zagranicznym banku.

Dodatkowo, przy takich operacjach zawsze następuje automatyczne przewalutowanie z waluty polskiej na walutę kraju, w którym konto jest założone. To oznaczałoby również stratę dla pracownika. Polskie konta dla obcokrajowców są prowadzone w złotówkach i pracodawca wykonując na nie wypłatę wynagrodzenia, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Obcokrajowiec, będący właścicielem takiego konta może w pełni nim zarządzać, wg własnych pomysłów zajmując się zagospodarowaniem swoich pieniędzy.

Może on na przykład we własny zakresie transferować je za granicę, na posiadany przez siebie rodzimy rachunek bankowy, może również ulokować je na lokacie otwartej w tym samym lub innym polskim banku.

Obcokrajowcy bardzo często decydują się na pozostawienie zarobionych pieniędzy na rachunkach w banku polskim, z prostego powodu. Zazwyczaj jest tu wyższe oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych, niż w ich bankach za granicą. Również sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce jest stabilna, zatem są oni znacznie spokojniejsi o swoje pieniądze, niż wtedy gdyby znajdowały się w bankach zagranicznych, na przykład na Ukrainie.

Co dają konta dla obcokrajowców?

Poza powyższymi powodami, przemawiającymi za tym że konta dla obcokrajowców to naprawdę doskonała decyzja, jest również cała masa innych argumentów, które wskazują na otwarcie i aktywne korzystanie z takiego konta. Nie zapominajmy że obcokrajowiec mieszkający w Polsce, ponosi takie same koszta życia jak Polak. Musi płacić za czynsz wynajmowanego mieszkania, kupować sobie produkty spożywcze, odzież, a także opłacać rachunki za prąd, gaz, wodę lub telefon.

Chcąc to wszystko robić za pomocą zagranicznego konta, mógłby stracić sporo pieniędzy na opłaty za przelewy zagraniczne, a także na samym przewalutowaniu po niekorzystnym kursie bankowym.

Polskie konta dla obcokrajowców są prowadzone w złotówkach, a przelewy wykonywane na inne rachunki polskie mają status krajowych, zatem są bezpłatne. W skali miesiąca może to dla obcokrajowca oznaczać oszczędność nawet 100 złotych. To naprawdę duża kwota, szczególnie jeśli zarobki takiej osoby nie są zbyt wygórowane. Zatem posiadanie konta dla obcokrajowców ułatwia wykonywanie codziennych czynności, z których nie można zrezygnować. Czyni również życie obcokrajowca łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Pieniądze zarobione w Polsce może przechowywać na koncie, mając do nich dostęp za pomocą karty płatniczej oraz bankowości elektronicznej. W razie jakichkolwiek problemów z obsługą konta, może się udać do placówki banku, gdzie uzyska niezbędną pomoc od pracowników. Na co osoba poszukująca konta dla obcokrajowców powinna zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, jakie możliwości daje wybrany rachunek.

Czy jest w nim szansa uzyskania karty płatniczej do płatności bezgotówkowych oraz czy można tą kartą wypłacać pieniądze z bankomatów. Następnie warto się również upewnić ile bankomatów jest w pobliżu miejsca zamieszkania obcokrajowca lub w pobliżu jego miejsca pracy. To właśnie w tych miejscach zachodzi najczęściej potrzeba wypłaty pieniędzy.

Konto dla rezydenta i obcokrajowca na pobyt tymczasowy

Banki stosują własne procedury otwierania konta dla obcokrajowców. Najłatwiej tę czynność będzie wykonać obcokrajowcowi, który ma status rezydenta, czyli dysponuje dokumentami legalizującymi jego pobyt w Polsce na stałe. Nie oznacza to jednak że obcokrajowcy przebywający w Polsce tymczasowo, nie mogą takiego konta otworzyć. To bardzo cenny klient dla banku, dlatego coraz większa ich liczba wprowadza do swojej oferty produkty, dedykowane właśnie tej grupie klientów.

Z uwagi na konieczność dokładnego zweryfikowania danych osobowych, obcokrajowcy nie mogą liczyć na to, że otworzą konto bankowe przez internet. W tym celu będą musieć udać się do jednej z placówek wybranego bank i na miejscu dokonać wszystkich formalności.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać na taką wizytę? Przede wszystkim paszport. Jest to najważniejszy dokument, na podstawie którego będzie można założyć konta dla obcokrajowców będących obywatelami Unii Europejskiej. Natomiast jeśli wnioskodawca nie jest z terenu UE, oprócz paszportu powinien zabrać ze sobą kartę pobytu stałego lub tymczasowego. Dopiero mając przy sobie te dokumenty, pracownik banku będzie mógł potwierdzić tożsamość i przystąpić do procedury otwierania konta.

Konto będzie uruchomione już przy pierwszej wizycie i obcokrajowiec, który aktywuje je tego samego dnia, będzie mógł w pełni korzystać z jego możliwości.

Natomiast nieco dłużej będzie trzeba poczekać na otrzymanie karty płatniczej do konta. Zostanie ona dostarczona drogą korespondencyjną na adres zamieszkania obcokrajowca w Polsce – ten sam, który został podany we wniosku. Zazwyczaj następuje to po około 7 dniach od otwarcia rachunku. W tym czasie wypłaty gotówkowe z bankomatów, a także płatności bezgotówkowe w sklepach będzie można wykonywać np. dzięki technologii BLIK, wykorzystując do tego swój telefon komórkowy z modułem NFC.

Wygodna obsługa konta dla obcokrajowców

Z czym obcokrajowcy mogą mieć największy problem, jeśli chodzi o korzystanie z polskiego konta dla obcokrajowców? Oczywiście z rozumieniem języka polskiego. Jest to najważniejsze w sytuacji, kiedy samodzielnie obsługują system transakcyjny banku, chcąc na przykład zlecać przelewy lub zakładać nowe rachunki i lokaty. Dlatego jednym z ważniejszych kryteriów wyboru konta dla obcokrajowców, powinna być pełna, anglojęzyczna wersja serwisu transakcyjnego.

O tym czy taka wersja w danym banku występuje, można się przekonać uruchamiając wersję demo wybranego konta i samodzielnie się przekonując, czy dobrze sobie rodzimy z użytkowaniem konta w języku innym niż polski.

Jeśli będziemy zadowoleni z konta, nie pozostaje nic innego jak tylko udać się do placówki banku i złożyć wniosek o otwarcie konta dla obcokrajowców. O co należy zapytać jeszcze pracownika, który będzie nas obsługiwał? Przede wszystkim o opłaty związane z użytkowaniem konta. Przez wiele lat zostaliśmy przyzwyczajeni przez banki do tego, że konta osobiste są prowadzone zupełnie bez żadnych opłat. Od pewnego czasu zaczęło się to jednak zmieniać.

Banki stopniowo zaczynają wprowadzać nowe opłaty za prowadzenie rachunków i kart płatniczych. Czasami są to bardzo niewielkie kwoty, nie przekraczające kilku złotych miesięcznie. Dobrze mieć jednak świadomość tego, że takie opłaty mogą się pojawić oraz jak ewentualnie można ich uniknąć. Bo to że taka szansa istnieje, to nie negują tego nawet same banki. Czasami wystarczy tylko wykonać w miesiącu obrót na określoną kwotę, aby nasze konto pozostało w pełni bezpłatne lub nie były naliczane opłaty za kartę płatniczą.

Banki coraz częściej oferują również wiele dodatkowych osób, które mogą być częścią konta dla obcokrajowców. Niektóre z takich usług, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla obcokrajowca to np. ubezpieczenia. Oferta ubezpieczeń w bankach jest bardzo szeroka i powstała dzięki współpracy banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Klient takiego banku może liczyć na korzystne promocje i zniżki, jeśli chodzi o zakup polisy turystycznej, ubezpieczenia komunikacyjnego, majątkowego lub zdrowotnego.

Warto bliżej przyjrzeć się takim ofertom, ponieważ dla niektórych osób mogą one być naprawdę korzystne, pozwalając w przyszłości zaoszczędzić nie małą kwotę pieniędzy.

Bonusy za aktywne korzystanie z konta dla obcokrajowców

Banki starają się nie zmieniać sposobu traktowania klienta będącego rezydentem i tego, który na tymczasowym pobycie w Polsce otwiera u nich konto. Lojalność wobec banku i aktywne korzystanie z jego produktów najczęściej spotyka się z próbą wynagrodzenia tego. Banki chętnie przygotowują dla swoich klientów indywidualne oferty, na przykład na kredyt gotówkowy z promocyjnym oprocentowaniem lub otworzenie karty kredytowej na preferencyjnych warunkach.

Trzeba przyznać oczywiście, że na takie propozycje największe szanse mają klienci rezydenci, ale warto czasami zaglądać do specjalnych zakładek w systemie transakcyjnym, gdzie takie oferty od banku możemy znaleźć. Zazwyczaj skorzystanie z nich nie będzie już wymagało ponownego udania się do placówki. Niezbędnych formalności będzie można dokonać poprzez autoryzację internetową, przepisując w odpowiednie miejsce kod wysłany w wiadomość SMS od banku.

Z pewnością jest to dużą oszczędność czasu dla zapracowanego obcokrajowca.

Komentarze są wyłączone.

error: