Karty kredytowe dla firm

Karty kredytowe są dość dobrze znane osobom prywatnym. Chętnie posługujemy się nimi w codziennym życiu, płacąc za zakupy spożywcze, zakupy w sklepach internetowych, a także za wycieczki z biur podróży czy bilety samolotowe. Dokładnie wczytując się w oferty banków, można zauważyć że coraz większa liczba posiada w nich karty kredytowe dla firm. Czym one różnią się od kart kredytowych dla osób fizycznych? Czy każda firma może liczyć na otrzymanie takiej karty i do czego będzie ją wykorzystywać?

Revolut - karty

Karta dla firm

  • Bezpłatne konto w ciągu kilku minut
  • Wymieniana i wysyłanie pieniędzy w 28 walutach
  • Karty przedpłacone dla członków zespołu
  • Oszczędzanie na wydatkach służbowych
Ocena karty kredytowej

REVOLUT umożliwia płacenie kartą i wypłacanie pieniędzy z bankomatów w ponad 150 walutach. Wysyłaj pieniądze bez przeszkód na cały świat. Włącz zabezpieczenia transakcji oparte na geolokalizacji i płać bezpiecznie online kartami wirtualnymi. Oszczędzaj czas dzięki integracjom procesów z popularnymi aplikacjami jak Xero czy Slack. Revolut to same zalety dla Twojego biznesu.

Idea Bank - karta kredytowa dla firm

Karta kredytowa dla firm

  • Kwota do 50.000 zł
  • Do 60 dni bez odsetek
  • Wniosek i decyzja kredytowa przez internet
  • Bez konieczności wizyty w oddziale banku
Ocena karty kredytowej

IDEA BANK oferuje kartę kredytową dla firm do kwoty 50.000 zł z 60 dniowym okresem bez odsetek. Bez zaświadczeń z ZUS i US. Bezpieczny i prosty sposób zarządzania finansami. Karta kredytowa jest niezastąpiona podczas spotkań i podróży służbowych.

Karta kredytowa dla firm – jak ją uzyskać?

Każda karta kredytowa jest w rzeczywistością formą kredytu udzielonego przez bank. Doskonale wiemy że banki nie udzielają kredytów pierwszej lepszej osobie, tylko analizują dokładnie jej zdolność kredytową. Taka sama procedura jest zachowana wtedy, jeśli zostają złożone wnioski o karty kredytowe dla firm. Firma, która chce posiadać taką kartę będzie musiała dostarczyć komplet wymaganych dokumentów. Składa się na nie oczywiście szczegółowy wniosek, a także dokumenty finansowe.

Może to być księga przychodów i rozchodów lub wyciągi z konta firmowego – zależnie od tego, czego życzy sobie bank. Po dokonaniu analizy i potwierdzeniu zdolności kredytowej, bank może wydać decyzję pozytywną, przychylając się do wnioskowanej kwoty karty kredytowej lub składając własną propozycję.

Od momentu podpisania umowy o kartę kredytową, bank potrzebuje około 7 do 10 dni na jej przygotowanie i dostarczenie do klienta. W tym momencie wystarczy już tylko aktywować kartę, aby móc w pełni cieszyć się jej możliwościami. Korzystanie z karty kredytowej dla firm odbywa się tak samo, jak korzystanie z normalnej karty kredytowej dla osób prywatnych. Kartą taką możemy płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, jak również przez internet.

Możliwe jest również ustawianie własnych limitów na takiej karcie, tak aby zabezpieczyć się przed nieautoryzowanymi transakcjami.

Jak karty kredytowe dla firm pomagają prowadzić biznes?

Czy firmowe karty kredytowe rzeczywiście są tak przydatne w prowadzeniu działalności? Okazuje się że tak. O ile w przypadku jednoosobowych działalności nie ma problemu, aby firmowe wydatki były opłacane kartą kredytową na osobę prywatną – właściciela, o tyle w większych firmach może to stanowić poważny problem w księgowaniu takich wydatków, dokumentowaniu ich i zaliczaniu w koszta firmy. Jedynym rozwiązaniem okazuje się być uzyskanie karty kredytowej dla firmy, dzięki czemu wszystkie dokonane nią płatności mają charakter firmowy.

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której firma często deleguje pracowników do pracy w innych miastach lub poza granicami. Zamiast wyposażać ich w gotówkę, której używanie zawsze stanowi problem, może ich wyposażyć w firmowe karty kredytowe, którymi zapłacą za transport, podróż, hotel, wyżywienie i inne wydatki. Dzięki temu że wszystkie płatności dokonane kartą są widoczne w jej historii, nie ma żadnych problemów z ich dokumentowaniem i nadzorowaniem.

Firma przez cały czas używania karty kredytowej przez pracownika ma nad nią kontrolę i w razie potrzeby, zdalnie może mu ją zablokować lub zmniejszyć bądź zwiększyć limity. Również w przypadku kradzieży karty nie jest to jeszcze stratą dla firmy, tak jak wówczas gdy zginie większa kwota gotówki.

Delegacje i podróże służbowe to tylko jeden z powodów, dla których karty kredytowe dla firm są niezbędne. Ale są również inne powody, skłaniające do ich posiadania. To na przykład kupowanie biletów lotniczych. Większość firm lotniczych sprzedaje bilety wyłącznie online, a płatności można dokonać kartami kredytowymi. Karta kredytowa dla firm może być wydawana w większej liczbie egzemplarzy niż dla osób prywatnych.

Zależnie od wielkości firmy, ilości zatrudnianych pracowników i rzeczywistych potrzeb, kart takich może być od kilku do kilkudziesięciu, korzystających z jednego wspólnego limitu lub każda z takich kart może mieć przyznany własny kredyt do wykorzystania.

Jak zarządzać firmowymi kartami kredytowymi?

Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, dotyczące skutecznego i wygodnego zarządzają kartami kredytowymi dla firm. Czy rzeczywiście stanowi to tak duży problem? Okazuje się że nie. W czasach, kiedy każdy bank oferuje dostęp do konta bankowego przez internet, w taki sam sposób możemy zarządzać kartami kredytowymi. Wszystko co należy zrobić, to zalogować się do własnego konta.

Na liście kart uzyskamy widok wszystkich wydanych kart kredytowych, a po kliknięciu w wybraną, będziemy mogli szczegółowo nią zarządzać, zmieniać limity, a także sprawdzać wydatki.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, dla każdej karty kredytowej można zmniejszać wartość kredytu oraz zarządzać limitami wypłat gotówkowych, liczbą dziennych transakcji, a także pozostałymi parametrami, zmieniając nawet kod PIN dla wybranej karty. Wszystkie zmiany są wprowadzane natychmiastowo, bez zbędnej zwłoki. Jest to niesamowicie wygodne i pozwala sprawować lepszą i pełniejszą kontrolę nad firmowymi pieniędzmi niż wtedy, kiedy pracownicy pobierają gotówkę z kasy i muszą się nią rozliczać.

Karty kredytowe dla firm mogą mieć różną postać

Przywykliśmy już do tego, że karta kredytowa to kawałek plastiku z zaokrąglonymi narożnikami, chipem i nadrukiem. Karta taka z pewnością jest wygodna w posługiwaniu się, ale to nie jedyna postać, pod którą może występować. Coraz częściej spotyka się również karty kredytowe w nieco innych odmianach. Takie, które nie mają fizycznej postaci, a są tylko narzędziem zainstalowanym w naszym telefonie.

W czasach kiedy komunikacja NFC jest obsługiwana przez niemal każdy smartfon, wcale nie trzeba mieć przy sobie karty kredytowej dla firm, aby móc nią płacić. Wystarczy specjalna aplikacja w telefonie sparowana z kartą kredytową zapisaną w systemie bankowym. Od tego momentu można płacić za zakupu przykładając telefon do czytnika i potwierdzając operacje kodem PIN na terminalu lub wystukując go na ekranie swojego telefonu.

Warto korzystać z tego narzędzia w każdej sytuacji – jest bardzo przydatne kiedy zapomnimy zabrać ze sobą portfela lub w innych okolicznościach. Zazwyczaj zdarza się bowiem tak, że niezależnie od wszystkiego, telefon komórkowy zawsze mamy blisko siebie. Inna postać, w jakiej karty kredytowe dla firm również mogą występować, to niewielkie breloczki i przywieszki do kluczy. Jeszcze kilka lat temu popularnym rozwiązaniem było stosowanie specjalnych naklejek na telefony komórkowe.

Była to niewielka karta z chipem, umieszczana pod obudową. Dziś rozwiązanie to zostało zastąpione wbudowanymi modułami NFC, ale takie małe karty w dalszym ciągu są stosowane i mogą być z powodzeniem przypięte do kluczy. To taka sama karta kredytowa, tylko występująca w miniaturowej postaci. Rozważając podpisanie umowy na karty kredytowe dla firm, warto zwrócić uwagę na to, w jakiej postaci będą one udostępnione.

Na pewno ma to duży wpływ na wygodę i bezpieczeństwo ich użytkowania. Kiedy poruszamy temat bezpieczeństwa, poświęćmy mu jeszcze trochę uwagi.

Karty kredytowe same w sobie są bezpieczne w użytkowaniu. Płacenie nimi wymaga potwierdzenia kodem PIN, który powinien być znany wyłącznie jej użytkownikowi. Jeżeli taką kartą kredytową posługuje się pracownik, powinien on mieć realną możliwość samodzielnego zdefiniowania takiego kodu PIN. Dzięki temu będzie on dla niego łatwiejszy do zapamiętania, można również uniknąć przypadków, kiedy kod zostanie pomylony.

Co się dzieje kiedy trzykrotnie podamy błędy kod PIN do karty kredytowej?

Jeśli robimy to płacąc w sklepie, karta zostanie zablokowana. Wówczas pracownik sklepu powinien ją zatrzymać. Jeśli błędny kod podamy trzy razy wybierając pieniądze w bankomacie, karta również zostanie w nim zatrzymana. Być może większość z Państwa dziwi się temu, jak kartą kredytową wypłacać pieniądze z bankomatu? Jest to oczywiście możliwe do realizacji. W przypadku nagłego braku gotówki, wszystko co trzeba zrobić to udać się do najbliższego bankomatu, wczytać w nim kartę i pobrać gotówkę w takiej kwocie, która jest nam potrzebna.

Ubezpieczenie firmowych kart kredytowych

W wielu przypadkach składając wniosek o firmowe karty kredytowe, możemy być pytani czy chcemy skorzystać z ich ubezpieczenia. Na czym takie ubezpieczenie kart kredytowych polega i czy warto się decydować na nie? Łatwo jest sobie wyobrazić sytuacje, w której tymczasowe problemy finansowe firmy nie pozwalają na terminowe spłacenie wyciągu jednej lub kilku kart. W takich przypadkach aby nie płacić wysokich odsetek, konieczne jest zawarcie ugody z bankiem.

Ale nie zawsze banki są chętne na taki krok, nie chcąc się pozbawiać wysokiego wynagrodzenia, dla którego przecież prowadzą swoją działalność.

Co można w takiej sytuacji zrobić? Jeśli karty kredytowe zostały wcześniej ubezpieczone, to należy skorzystać z takiego ubezpieczenia. Polega ono na skontaktowaniu się z ubezpieczycielem i złożeniu wniosku o wypłatę odszkodowania. W jakich przypadkach takie ubezpieczenie może działać? To jest dokładnie opisane w OWU każdej polisy. Czasami wystarczy udokumentować nieopłacone przez klienta faktury, będące przyczyną utraty płynności finansowej firmy.

Ubezpieczenie może również zacząć działać wtedy, kiedy jeden z pracowników wykorzystał karty kredytowe niezgodnie z ich przeznaczeniem i używał ich do wydatków osobistych. W takim przypadku wypłata odszkodowania może być uzależniona od wcześniejszego zgłoszenia takiej sprawy na policję.

Miesięczny koszt składki ubezpieczeniowej nie jest wysoki i wynosi zazwyczaj kilka złotych. Warto również dodać, że wszystkie wydatki związane z wydatkami na karty kredytowe dla firm mogą być zaliczane do kosztów firmowych i pomniejszać zaliczkę na podatek dochodowy. Dobrze jest korzystać z takich przywilejów, szczególnie jeśli prowadzi się dużą firmę, która posiada kilka lub więcej kart kredytowych i rachunków bankowych, a prowadzenie każdego z nich wiąże się z jakimiś wydatkami.

Możliwość częściowego odliczenia wydatków na pewno przyniesie firmie wymierne korzyści, pozostawiając część pieniędzy w firmowym budżecie.

Komentarze są wyłączone.

error: