Jak wybrać odpowiednią lokatę dla dziecka? Czy w ogóle warto?

8 min. czytania

W dzisiejszych czasach dość szybko możemy zacząć uczyć dzieci oszczędzania. Niemalże w każdym baku znajdziemy propozycje przewidziane dla nastolatków a dokładniej dla młodzieży od 13 roku życia. Wówczas młody człowiek według prawa zyskuje częściową moc prawną i może już posiadać własny rachunek bankowy. Zamiast dawać dziecku kieszonkowe do ręki czy do skarbonki, możemy mu po prostu zrobić przelew. W ten sposób dziecko uczy się zarządzać własnym budżetem.

A co z młodszymi dziećmi? Konta nie możemy mu założyć, a odkładać na przyszłość zawsze warto. Możemy spróbować założyć dziecku lokatę. Możemy to zrobić sami, bez udziału latorośli. Jeśli dziecko jest młodsze niż 13 lat, to my za nie podpisujemy wszystkie dokumenty. Wystarczy nasz dowód, legitymacja szkolna dziecka i jego akt urodzenia.

Cieszymy się coraz większą świadomością w dziedzinie finansowej

Niby trudno powiązać koniec z końcem, ale jeśli tylko można to warto coś nie coś odłożyć. Zwłaszcza w tym momencie, gdy wielu z nas może się cieszyć programem prorodzinnym Rodzina+. W niektórych domach całość jest wydatkowana na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, inni natomiast systematycznie odkładają, może nie całość, ale chociaż część tego dodatkowego zastrzyku gotówki.

Tylko czy lokaty w dzisiejszych czasach są opłacalne? Może są jakieś inne sposoby na odłożenie na przyszłość dziecka?

Czym jest lokata? Jakie rodzaje lokat spotkamy na rynku?

Przede wszystkim lokata jest zwykle terminowa. To oznacza, że klient wpłaca określony kapitał finansowy na określony w umowie termin. Pieniądze przez ten czas mamy zamrożone w depozycie. Po tym czasie nasz kapitał wraz z naliczonymi odsetkami w zależności od tego, jaki rodzaj lokaty mamy, albo zostaje nam wypłacony, albo przechodzi na dalszy okres.

Lokaty możemy podzielić na kilka sposobów, na kilka rodzajów. Są lokaty odnawialne – takie, które po zakończeniu pierwotnego terminu, automatycznie same się wznawiają i nieodnawialne – które po zakończonym okresie obowiązywania umowy wygasają, a zgromadzone środki są nam zwracane.

Inaczej możemy podzielić lokaty z uwagi na termin na jaki je zakładamy. Może być lokata długo-, średnio- i krótkoterminowa.

Lokaty możemy jeszcze podzielić na te ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Zwykle wysokość oprocentowania przedstawiana jest w skali rocznej – to znaczy mniej więcej tyle, ile byśmy zarobili na danej lokacie, gdybyśmy przetrzymali te pieniądze na niej przez rok. Niestety oprocentowanie lokat w dzisiejszych czasach jest niewielkie i uzależnione od aktualnych stóp procentowych NBP.

Jaki rodzaj lokaty wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego co chcemy uzyskać i na jaki czas możemy zamrozić gotówkę. Zanim decydujemy się na konkretny produkt, warto zapoznać się z kilkoma ofertami, sprawdzić co proponują banki i wybrać tą propozycję, która wyda nam się najciekawsza.

A może konto oszczędnościowe zamiast lokaty?

Konto oszczędnościowe może być ciekawą alternatywą dla lokaty, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie oprocentowanie lokat terminowych jest tak mizerne, że niewielka jest różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą. Czasami nawet rachunek oszczędnościowy może być lepiej oprocentowany.

Poza tym zakładając lokatę zamrażamy określoną kwotę na określony czas. Owszem, możemy skorzystać z tych pieniędzy w dowolnym momencie jednak musimy się liczyć z tym, że jeśli zlikwidujemy lokatę przed upływem terminu, utracimy wypracowane odsetki. To ograniczenie może okazać się minusem dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem.

Rachunek oszczędnościowy jest o tyle praktyczniejszy, że nie musimy na starcie wpłacać określonej kwoty, nie jesteśmy związani żadnymi terminami i dodatkowo w każdej chwili możemy gromadzić na nim dodatkowe, wolne środki i zawsze mamy dostęp do tych pieniędzy bez ryzyka utraty czegokolwiek.

Dlatego właśnie chcąc zacząć oszczędzać dla swojego dziecka może warto rozpocząć od konta oszczędnościowego. W związku z jego otwarciem nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów a być może znajdziemy bank w którym konto takie będzie jeszcze oprocentowane. Rachunek taki możemy otworzyć logując się do swojego konta internetowego.

Co by nie mówić lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym wymaga od nas nieco dyscypliny i samozaparcia. Takie pieniądze często kuszą. Tak więc jeśli nie ufamy sobie na tyle, to może jednak lokata będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli mamy już jakąś określoną kwotę, którą chcemy ulokować na dłuższy czas to poszukajmy dobrej lokaty.

Raz, że będzie jakoś tam oprocentowana, a dwa, że perspektywa utraty wypracowanych odsetek może mas powstrzymać przed dobraniem się do tych pieniędzy wcześniej.

Produkty przeznaczone specjalnie dla nieletnich

Czy taka lokata to konieczność, jeśli chcemy odłożyć pieniądze dla dziecka? Nie ma takiej potrzeby. Zakładamy, że wiemy jakie pieniądze mamy na koncie, jakie rachunki i jakie lokaty. Chcemy zacząć oszczędzać dla dziecka? Możemy po prostu założyć kolejną lokatę z własnego konta osobistego. W niektórych bankach możemy nawet taką lokatę odpowiednio nazwać, żebyśmy wiedzieli, że to właśnie ta, przeznaczona dla dziecka.

W ten sposób unikniemy wielu zbędnych formalności, jakie byłyby wymagane przy otwieraniu lokaty przeznaczonej dla małoletniego. Gdybyśmy jednak uparli się, że chcemy założyć lokatę dziecku, to co wtedy? Musimy się nieco postarać, bo nie wszystkie banki mają taki produkt w swojej ofercie.

A jeśli już znajdziemy taki produkt, to zapewne będziemy musieli niestety pofatygować się osobiście do siedziby banku. Plusem może okazać się to, że do lokaty zwykle nie ma konieczności założenia konta osobistego. Produkty takie znajdziemy w: Alior Banku, ING Banku, Millennium Banku czy Santander Banku.

Jeśli nasze dziecko ma już ukończone 13 lat wówczas będzie musiało udać się z nami do banku i samodzielnie podpisywać swoje pierwsze dokumenty. Natomiast jeśli nasze dziecko jest młodsze, to wszystkie dokumenty podpisujemy my jako prawni opiekunowie.

Ale zgromadzone na tej lokacie środki należą wyłącznie do dziecka a rodzic jedynie sprawuje opiekę i może dysponować środkami do momentu gdy dziecko osiągnie 13 lat. Po uzyskaniu tego wieku dziecko osiąga pewną moc prawną i może już samodzielnie zarządzać swoim majątkiem mimo tego, że wciąż będzie jeszcze potrzebowało aprobaty rodzica. Dopiero w wieku 18 lat latorośl może w pełni dysponować środkami zdeponowanymi na lokacie.

Czy da się na tym zarobić i gdzie szukać najlepszych ofert?

Zysk z lokat od wielu już lat nie jest duży. Także trudno tu mówić o tym, czy na lokacie można zarobić. Zwłaszcza takiej dedykowanej dla dzieci i młodzieży. To ile zarobimy na lokacie jest uwarunkowane tylko i wyłącznie oprocentowaniem depozytu. Dlatego przy wyborze odpowiedniego produktu właśnie na oprocentowanie należy zwrócić szczególną uwagę.

Warto też pamiętać, że w propozycjach jest podawana wysokość oprocentowania w skali roku. Dlatego jeśli zakładamy lokatę na okres krótszy lub dłuższy niż rok to musimy to uwzględnić w obliczeniach. A szczególnie pomocne w tym mogą się okazać takie narzędzia jak kalkulator lokat czy kalkulator odsetkowy. Możemy z nich korzystać bezpłatnie. Dzięki nim możemy dokładnie dowiedzieć się ile zarobimy na konkretnym produkcie.

Jeśli nie mamy pojęcia z jakiej oferty skorzystać, czym się kierować przy wyborze możemy się wspomóc rankingiem lokat. Nie musimy się fatygować do banków, nie musimy nawet wchodzić na ich strony internetowe, żeby zapoznać się z ofertami. W kilka minut będziemy mogli porównać większość dostępnych produktów i wybrać ten który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Nie zawsze musimy wybierać produkty w banku w którym jesteśmy stałymi klientami. Często stali klienci są traktowani nieco gorzej niż ci, którzy dopiero mogą nimi zostać. Dlatego nie musimy wybierać lokaty w swoim banku. Możemy poszukać lepszych ofert na zewnątrz.

Czy to się w ogóle opłaca?

Ogólnie lokaty w dzisiejszych czasach nie grzeszą oprocentowaniem. Także jeśli liczymy na nie wiadomo jakie zyski, to możemy o nich zapomnieć. Z pewnością lokata oznacza spokój i bezpieczeństwo. Nie musimy się martwić o to, że z jakiegoś powodu utracimy zgromadzone środki. No chyba, że sami je wypłacimy.

Lokata gwarantuje nam, że z pewnością odzyskamy zainwestowane pieniądze a dodatkowo jeszcze możemy wypracować jakieś odsetki. Co prawda wśród ofert dedykowanych nieletnim nie możemy zbytnio poszaleć z promocyjnymi ofertami, ale zawsze jakoś tam są oprocentowane. To niskie oprocentowanie może niejednokrotnie, skutecznie zniechęcić do tego typu oszczędzania.

Takie lokaty dla dzieci zwykle należą do długoterminowych. Najkrótszy okres to 12 miesięcy, a najdłuższy okres na jaki możemy założyć lokatę to 5 lat.

Taka lokata może być dobrym rozwiązaniem jeśli mamy do dyspozycji większe pieniądze i chcielibyśmy uniknąć inflacji. Taka długoterminowa lokata to dużo spokoju i pewności przez długi czas. Nie musimy co chwilę przeszukiwać ofert, żeby znaleźć tą właściwą dla siebie. Ale czy taka lokata to korzystne rozwiązanie? Każdy podejdzie do tego indywidualnie. Wszystko zależy od tego czego akurat potrzebujemy i czego szukamy.

Foto: Shutterstock
8 min. czytania

W dzisiejszych czasach dość szybko możemy zacząć uczyć dzieci oszczędzania. Niemalże w każdym baku znajdziemy propozycje przewidziane dla nastolatków a dokładniej dla młodzieży od 13 roku życia. Wówczas młody człowiek według prawa zyskuje częściową moc prawną i może już posiadać własny rachunek bankowy. Zamiast dawać dziecku kieszonkowe do ręki czy do skarbonki, możemy mu po prostu zrobić przelew. W ten sposób dziecko uczy się zarządzać własnym budżetem.

A co z młodszymi dziećmi? Konta nie możemy mu założyć, a odkładać na przyszłość zawsze warto. Możemy spróbować założyć dziecku lokatę. Możemy to zrobić sami, bez udziału latorośli. Jeśli dziecko jest młodsze niż 13 lat, to my za nie podpisujemy wszystkie dokumenty. Wystarczy nasz dowód, legitymacja szkolna dziecka i jego akt urodzenia.

Cieszymy się coraz większą świadomością w dziedzinie finansowej

Niby trudno powiązać koniec z końcem, ale jeśli tylko można to warto coś nie coś odłożyć. Zwłaszcza w tym momencie, gdy wielu z nas może się cieszyć programem prorodzinnym Rodzina+. W niektórych domach całość jest wydatkowana na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, inni natomiast systematycznie odkładają, może nie całość, ale chociaż część tego dodatkowego zastrzyku gotówki.

Tylko czy lokaty w dzisiejszych czasach są opłacalne? Może są jakieś inne sposoby na odłożenie na przyszłość dziecka?

Czym jest lokata? Jakie rodzaje lokat spotkamy na rynku?

Przede wszystkim lokata jest zwykle terminowa. To oznacza, że klient wpłaca określony kapitał finansowy na określony w umowie termin. Pieniądze przez ten czas mamy zamrożone w depozycie. Po tym czasie nasz kapitał wraz z naliczonymi odsetkami w zależności od tego, jaki rodzaj lokaty mamy, albo zostaje nam wypłacony, albo przechodzi na dalszy okres.

Lokaty możemy podzielić na kilka sposobów, na kilka rodzajów. Są lokaty odnawialne – takie, które po zakończeniu pierwotnego terminu, automatycznie same się wznawiają i nieodnawialne – które po zakończonym okresie obowiązywania umowy wygasają, a zgromadzone środki są nam zwracane.

Inaczej możemy podzielić lokaty z uwagi na termin na jaki je zakładamy. Może być lokata długo-, średnio- i krótkoterminowa.

Lokaty możemy jeszcze podzielić na te ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Zwykle wysokość oprocentowania przedstawiana jest w skali rocznej – to znaczy mniej więcej tyle, ile byśmy zarobili na danej lokacie, gdybyśmy przetrzymali te pieniądze na niej przez rok. Niestety oprocentowanie lokat w dzisiejszych czasach jest niewielkie i uzależnione od aktualnych stóp procentowych NBP.

Jaki rodzaj lokaty wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego co chcemy uzyskać i na jaki czas możemy zamrozić gotówkę. Zanim decydujemy się na konkretny produkt, warto zapoznać się z kilkoma ofertami, sprawdzić co proponują banki i wybrać tą propozycję, która wyda nam się najciekawsza.

A może konto oszczędnościowe zamiast lokaty?

Konto oszczędnościowe może być ciekawą alternatywą dla lokaty, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie oprocentowanie lokat terminowych jest tak mizerne, że niewielka jest różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą. Czasami nawet rachunek oszczędnościowy może być lepiej oprocentowany.

Poza tym zakładając lokatę zamrażamy określoną kwotę na określony czas. Owszem, możemy skorzystać z tych pieniędzy w dowolnym momencie jednak musimy się liczyć z tym, że jeśli zlikwidujemy lokatę przed upływem terminu, utracimy wypracowane odsetki. To ograniczenie może okazać się minusem dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem.

Rachunek oszczędnościowy jest o tyle praktyczniejszy, że nie musimy na starcie wpłacać określonej kwoty, nie jesteśmy związani żadnymi terminami i dodatkowo w każdej chwili możemy gromadzić na nim dodatkowe, wolne środki i zawsze mamy dostęp do tych pieniędzy bez ryzyka utraty czegokolwiek.

Dlatego właśnie chcąc zacząć oszczędzać dla swojego dziecka może warto rozpocząć od konta oszczędnościowego. W związku z jego otwarciem nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów a być może znajdziemy bank w którym konto takie będzie jeszcze oprocentowane. Rachunek taki możemy otworzyć logując się do swojego konta internetowego.

Co by nie mówić lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym wymaga od nas nieco dyscypliny i samozaparcia. Takie pieniądze często kuszą. Tak więc jeśli nie ufamy sobie na tyle, to może jednak lokata będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli mamy już jakąś określoną kwotę, którą chcemy ulokować na dłuższy czas to poszukajmy dobrej lokaty.

Raz, że będzie jakoś tam oprocentowana, a dwa, że perspektywa utraty wypracowanych odsetek może mas powstrzymać przed dobraniem się do tych pieniędzy wcześniej.

Produkty przeznaczone specjalnie dla nieletnich

Czy taka lokata to konieczność, jeśli chcemy odłożyć pieniądze dla dziecka? Nie ma takiej potrzeby. Zakładamy, że wiemy jakie pieniądze mamy na koncie, jakie rachunki i jakie lokaty. Chcemy zacząć oszczędzać dla dziecka? Możemy po prostu założyć kolejną lokatę z własnego konta osobistego. W niektórych bankach możemy nawet taką lokatę odpowiednio nazwać, żebyśmy wiedzieli, że to właśnie ta, przeznaczona dla dziecka.

W ten sposób unikniemy wielu zbędnych formalności, jakie byłyby wymagane przy otwieraniu lokaty przeznaczonej dla małoletniego. Gdybyśmy jednak uparli się, że chcemy założyć lokatę dziecku, to co wtedy? Musimy się nieco postarać, bo nie wszystkie banki mają taki produkt w swojej ofercie.

A jeśli już znajdziemy taki produkt, to zapewne będziemy musieli niestety pofatygować się osobiście do siedziby banku. Plusem może okazać się to, że do lokaty zwykle nie ma konieczności założenia konta osobistego. Produkty takie znajdziemy w: Alior Banku, ING Banku, Millennium Banku czy Santander Banku.

Jeśli nasze dziecko ma już ukończone 13 lat wówczas będzie musiało udać się z nami do banku i samodzielnie podpisywać swoje pierwsze dokumenty. Natomiast jeśli nasze dziecko jest młodsze, to wszystkie dokumenty podpisujemy my jako prawni opiekunowie.

Ale zgromadzone na tej lokacie środki należą wyłącznie do dziecka a rodzic jedynie sprawuje opiekę i może dysponować środkami do momentu gdy dziecko osiągnie 13 lat. Po uzyskaniu tego wieku dziecko osiąga pewną moc prawną i może już samodzielnie zarządzać swoim majątkiem mimo tego, że wciąż będzie jeszcze potrzebowało aprobaty rodzica. Dopiero w wieku 18 lat latorośl może w pełni dysponować środkami zdeponowanymi na lokacie.

Czy da się na tym zarobić i gdzie szukać najlepszych ofert?

Zysk z lokat od wielu już lat nie jest duży. Także trudno tu mówić o tym, czy na lokacie można zarobić. Zwłaszcza takiej dedykowanej dla dzieci i młodzieży. To ile zarobimy na lokacie jest uwarunkowane tylko i wyłącznie oprocentowaniem depozytu. Dlatego przy wyborze odpowiedniego produktu właśnie na oprocentowanie należy zwrócić szczególną uwagę.

Warto też pamiętać, że w propozycjach jest podawana wysokość oprocentowania w skali roku. Dlatego jeśli zakładamy lokatę na okres krótszy lub dłuższy niż rok to musimy to uwzględnić w obliczeniach. A szczególnie pomocne w tym mogą się okazać takie narzędzia jak kalkulator lokat czy kalkulator odsetkowy. Możemy z nich korzystać bezpłatnie. Dzięki nim możemy dokładnie dowiedzieć się ile zarobimy na konkretnym produkcie.

Jeśli nie mamy pojęcia z jakiej oferty skorzystać, czym się kierować przy wyborze możemy się wspomóc rankingiem lokat. Nie musimy się fatygować do banków, nie musimy nawet wchodzić na ich strony internetowe, żeby zapoznać się z ofertami. W kilka minut będziemy mogli porównać większość dostępnych produktów i wybrać ten który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Nie zawsze musimy wybierać produkty w banku w którym jesteśmy stałymi klientami. Często stali klienci są traktowani nieco gorzej niż ci, którzy dopiero mogą nimi zostać. Dlatego nie musimy wybierać lokaty w swoim banku. Możemy poszukać lepszych ofert na zewnątrz.

Czy to się w ogóle opłaca?

Ogólnie lokaty w dzisiejszych czasach nie grzeszą oprocentowaniem. Także jeśli liczymy na nie wiadomo jakie zyski, to możemy o nich zapomnieć. Z pewnością lokata oznacza spokój i bezpieczeństwo. Nie musimy się martwić o to, że z jakiegoś powodu utracimy zgromadzone środki. No chyba, że sami je wypłacimy.

Lokata gwarantuje nam, że z pewnością odzyskamy zainwestowane pieniądze a dodatkowo jeszcze możemy wypracować jakieś odsetki. Co prawda wśród ofert dedykowanych nieletnim nie możemy zbytnio poszaleć z promocyjnymi ofertami, ale zawsze jakoś tam są oprocentowane. To niskie oprocentowanie może niejednokrotnie, skutecznie zniechęcić do tego typu oszczędzania.

Takie lokaty dla dzieci zwykle należą do długoterminowych. Najkrótszy okres to 12 miesięcy, a najdłuższy okres na jaki możemy założyć lokatę to 5 lat.

Taka lokata może być dobrym rozwiązaniem jeśli mamy do dyspozycji większe pieniądze i chcielibyśmy uniknąć inflacji. Taka długoterminowa lokata to dużo spokoju i pewności przez długi czas. Nie musimy co chwilę przeszukiwać ofert, żeby znaleźć tą właściwą dla siebie. Ale czy taka lokata to korzystne rozwiązanie? Każdy podejdzie do tego indywidualnie. Wszystko zależy od tego czego akurat potrzebujemy i czego szukamy.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

+ 3 = 4

error: