Indywidualne Konto Emerytalne

IKE

Jaka będzie wysokość Twojej emerytury? Jest to jedno z najbardziej denerwujących pytań, jakie można komuś zadać na przestrzeni ostatnich lat. Niskie kwoty świadczeń emerytalnych sprawiają, że wiele osób już za młodu poszukuje sposobu, aby skutecznie zabezpieczyć późniejsze lata swojego życia. Jedną z możliwości, którą warto rozważyć są IKE. IKE to Indywidualne Konta Emerytalne.

IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Oszczędzanie bez zobowiązań
Można odliczyć od podstawy opodatkowania
Wpłaty można dokonać w dowolnym momencie
Bez podatku Belki

Ocena konta

IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to najefektywniejszy i najbardziej motywujący sposób oszczędzania bez zobowiązań. Zainwestowane środki można odliczyć od podstawy opodatkowania i uzyskać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, a zyski nie są objęte „podatkiem Belki”.

Jak działają IKE?

W rzeczywistości są to indywidualne rachunki, na które można wpłacać co roku 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Środki te następnie są inwestowane w sposób, zależny od strategii obranej przez bank, fundusz inwestycyjny, towarzystwo ubezpieczeniowe lub dom maklerski, który dane konto IKE prowadzi.

Czy warto inwestować pieniądze na IKE?

Nie ulega wątpliwości, że dostatnie życie na emeryturze, wymaga podjęcia odpowiednich działań już teraz. Odkładanie i inwestowanie nadwyżek finansowych to dobry pomysł, aby w przyszłości zasilić emerytury wypłacane przez ZUS. Taki cel mają właśnie IKE. Inwestując pieniądze teraz, w przyszłości klient może mieć dostęp do znacznie większych środków – dodatkowej emerytury.

Jednak to nie jedyna korzyść, oferowana przez IKE. Osoby aktywnie uczestniczące w IKE, tj. wpłacające środki na konto, mają prawo do ulgi podatkowej. Ulga podatkowa IKE oznacza, że klient funduszu zostanie zwolniony z 19% podatku, którym są objęte zyski z inwestycji (odsetki). Jest to tak zwany podatek Belki. W przypadku wieloletniego inwestowania dużych sum, oszczędności dokonane w ten sposób mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

To z pewnością przyciąga wielu klientów, szukających dodatkowych sposób dofinansowania swojej przyszłej emerytury.

Jak wybierać dobre IKE?

Na rynku znajdziemy od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu różnych IKE. Spora liczba z nich, to nowo założone fundusze, na temat których trudno znaleźć wiarygodne informacje. Pozostałe, to „starzy gracze”, dla których znalezienie archiwalnych danych i analiz nie będzie trudne. Jednak z naszą pomocą, nie muszą Państwo samodzielnie prześwietlać ich historii. Robimy to za Was, przygotowując analizy, publikując raporty i dokonując szczegółowych opisów najlepszych IKE na polskim rynku.

Emerytura jest tym, o czym wielu z nas myśli przez wiele lat swojego życia

Planujemy to, jak będziemy spędzać lata swojej starości, licząc na godziwe wypłaty świadczeń. Aby srogo się nie rozczarować tym, jaka rzeczywiście będzie wartość wypłaty emerytury, warto już od najmłodszych lat robić przygotowania na ten czas i zabezpieczać się na wiele możliwych sposobów. Jednym z nich jest opisywane tutaj indywidualne konto emerytalne. Pojawienie się ich na rynku, początkowo było związane z nieufnością. Nieufnością, która towarzyszy niemal każdemu nowemu produktowi bankowemu.

Na całe szczęście, IKE zdobywają już coraz większą popularność w świadomej części podatników. Wiedza o tym, że sama emerytura z ZUS może być za mała, aby pokryć wszystkie nasze potrzeby, skłania do dodatkowego oszczędzania. IKE idealnie się do tego nadają, gdyż oferują możliwość pomniejszenia rocznego dochodu o wartość wpłaconych składek. To bardzo ważne szczególnie dla osób zarabiających duże sumy, które mogą wejść w tak zwany drugi próg podatkowy i płacić wyższy podatek dochodowy, na poziomie 32 procent.

IKE pozwala tego uniknąć, zyskując jednocześnie pewność, że emerytura będzie bardziej kolorowa i oferowała nam znacznie wyższe sumy świadczeń.

Założenie IKE nie jest samo w sobie trudne

Wszystko polega na wybraniu najlepszej oferty i wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Należy w nim podać wszystkie najważniejsze dane osobowe. Wpłaty na rachunek IKE odbywają się standardowo, z poziomu swojego konta bankowego. Jest to szybka, wygodna i bezpieczna forma płatności, która dodatkowo pozwala na łatwe udokumentowanie wszystkich poniesionych wydatków – będzie to konieczne przy wypełnianiu rozliczenia rocznego.

Indywidualne Konta Emerytalne to sposób, by cieszyć się w przyszłości wszystkimi planami, które wspólnie tworzyliście. O pieniądze niezbędne do ich realizacji nie musicie się martwić, otrzymując emeryturę z kilku różnych źródeł. Zapewni Wam ona dostatek i pewność, że każdy kolejny dzień będzie tak samo piękny i radosny jak dotychczasowe.