Faktoring – co to takiego, jego wady i zalety

8 min. czytania

Co to takiego ten faktoring? Z czym to się je i do czego służy? Jak się okazuje, to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Co roku coraz większa ilość firm decyduje się na współpracę z faktorami. Wydawać by się mogło, że ten sposób finansowania będzie sposobem na całe zło, z jakim musi borykać się polska przedsiębiorczość. Mimo tego, że faktoring to coraz częściej spotykane zjawisko na naszym rynku to wciąż jest jeszcze całe mnóstwo osób wiedzących na ten temat za mało.

Historia tego zjawiska sięga czasów kolonizacji Ameryki. To właśnie wtedy osadnicy sprzedawali przybyszom tytoń, bawełnę, przyprawy i wiele innego asortymentu, który trafiał na rynek europejski. Czas, w jakim towar docierało Europy był znacznie dłuższy niż dziś. To jak w tamtym czasie radziły sobie strony transakcji? Banki wypłacały zaliczki amerykańskim firmom, dzięki temu biznes mógł kwitnąć a amerykańscy producenci nie musieli oczekiwać na zapłatę należności od kontrahentów. Dziś sposób działania faktoringu jest niemalże taki sam, nieco tylko ewoluował.

Faktoring – co to takiego jest?

Dziś na rynku możemy przebierać w ofertach usług faktoringowych. Mogą ich szukać w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych, bankach czy innych spółkach, które coraz szybciej wkraczają na rynek i wypełniają niszowe luki. Ale co to takiego jest? W telegraficznym skrócie – firmy trudniące się faktoringiem, wykupują faktury z odroczonym terminem płatności.

Firmy wykupujące te faktury nazywają się w tej operacji faktorami. To, jakie strony wyróżniamy w tym postępowaniu? Faktorantami nazywamy przedsiębiorstwo korzystające z usług faktoringowych. Ci, co świadczą usługi faktoringowe – to faktorzy. Natomiast kontrahentem faktorantów najczęściej są po prostu dłużnicy.

Jakie faktury są skupowane?

Oczywiście nieprzeterminowane, faktury dotyczące sprzedaży towarów i usług. Coraz częściej korzystają z tej formy finansowanie nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale coraz częściej małe i średnie. To dość prężnie rozwijająca się usługa, dzięki której nie ma konieczności oczekiwania na zapłatę za wykonaną usługę czy sprzedany towar.

Brutto faktoring

Zapłacimy za Twoje firmowe zakupy

 • Limit zakupowy do 100.000 zł
 • Propozycja dostępna w ciągu kilku minut
 • Proces całkowicie online
 • Bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń
Ocena faktoringu

BRUTTO umożliwia szybkie uregulowanie faktur kosztowych, pro-forma czy też zamówień, rozkładając koszty na niskie miesięczne raty. Finansowanie przyznawane nawet najmniejszym firmom, brak opłat stałych, prowizja jedynie za finansowanie danego zakupu. Złóż wniosek, a w ciągu kilku minut poznasz swój indywidualny limit finansowania zakupów. W ramach limitu zapłacimy za wydatki bezpośrednio Twojemu kontrahentowi.

W momencie skorzystania z faktoringu, faktorant otrzymuje nawet 90% jej wartości, zaraz po dokonaniu jej sprzedaży. To dość istotne, aby przedsiębiorstwo zachowało płynność finansową, 90% należności to już jest coś, spokojnie można funkcjonować, nie martwiąc się o najbliższą przyszłość.

Rodzaje faktoringu

Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów faktoringu. Faktoring pełny, niepełny i wiele innych. Zapotrzebowanie na tego typu usługi wciąż rośnie, dlatego też wciąż rośnie ilość rodzajów faktoringu. Niemalże każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją lub sprzedażą towarów, może znaleźć ofertę faktoringową odpowiednią dla naszych potrzeb.

Faktoring pełny to taki, który umożliwia finansowanie należności z tytułu usług lub sprzedaży towarów z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności kontrahenta z faktoranta na faktora. To bardzo dobry sposób nie tylko z tego powodu, że przedsiębiorstwa zachowują płynność finansową, ale też nie muszą już się przejmować zbytnio kondycją finansową kontrahentów.

Niestety zbyt często zdarza się, że nasi partnerzy biznesowi nie regulują swoich zobowiązań w określonym czasie i dzięki faktoringowi nie jesteśmy już ograniczeni możliwościami kontrahentów. Na naszym rynku finansowym najpopularniejszym jest pełny Faktoring, zwany też faktoringiem bez regresu.

Na czym polega faktoring niepełny, zwany też faktoringiem z regresem?

Daje on możliwości otrzymania natychmiastowego należności za wykonaną usługę czy sprzedany towar, jednak faktoranci nie przenoszą ryzyka możliwej niewypłacalności na faktorów.

Z uwagi na spore zapotrzebowanie powstał też faktoring mieszany. Na czym to polega? Przedsiębiorca może skorzystać z przeniesienia ryzyka niewypłacalności przez partnera biznesowego, jednak tylko do wysokości kwoty, która będzie określona w umowie. W przypadku, gdy zobowiązanie jest wyższe – przedsiębiorca ponosi ryzyko niewypłacalności, tak jak to wygląda w przypadku faktoringu niepełnego.

I w przypadku, gdy jednak nasz partner biznesowy nie chce dobrowolnie uregulować należności, będziemy musieli samodzielnie dochodzić swoich roszczeń i dodatkowo rozliczyć się z faktorem. To z pewnością mniej wygodna oferta, jednak jest sporo tańsza niż pełny faktoring.

eFaktoring Narodowy Fundusz Gwarancyjny

eFaktoring NFG

 • Limit do 25.000 zł
 • Finansowanie od 2,99 zł za 100 zł
 • Wypłata 100% FV w 15 minut
 • Bez informowania kontrahenta
Ogólna ocena

NARODOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY NFG to błyskawiczne finansowanie faktur już w 15 minut. Od 2,99 zł za sfinansowane 100 zł, z limitem nawet do 25.000 zł i bez informowania kontrahenta.

Możemy jeszcze rozróżnić kilka podkategorii faktoringu pełnego, niepełnego i mieszanego. Może to być faktoring krajowy, eksportowy i importowy. Faktoring krajowy przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, których działalność zarejestrowana jest w Polsce i na jej terytorium jest prowadzona.

Faktoring eksportowy znajduje zastosowanie w firmach, które proponują swoje usługi lub sprzedaż towarów poza granice naszego kraju. Natomiast przy faktoringu importowym faktor krajowy współpracuje z faktorem w kraju, z którego importowane są towary do naszego kraju. Dzięki temu zabezpieczone są obydwie strony postępowania, wystawiona jest gwarancja ochrony należności dla obydwu stron.

Kolejnym pojęciem w kwestii faktoringu jest faktoring odwrócony. Co to takiego? Nazywany też jest faktoringiem odwrotnym. To świetne rozwiązanie nie tylko dla usługodawców i sprzedawców towarów z odroczonym terminem płatności – cieszą się z takiego rozwiązania także nabywcy. Faktoring odwrócony umożliwia finansowanie faktur zaraz po otrzymaniu informacji o zaistnieniu wierzytelności.

Dobra strona faktoringu

Choć wciąż jeszcze mało powszechne, to bardzo dobre rozwiązanie finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu wielu przedsiębiorców nie traci płynności finansowej. Szybko mogą uzyskać środki pieniężne za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Przedsiębiorcy oszczędzają czas i całkiem sporo stresu. Z rzeczy ściśle związanych z prowadzeniem własnego biznesu możemy wymazać odzyskiwanie należności za usługi czy towary.

Natomiast instytucje zajmujące się faktoringiem świadczą jeszcze dodatkowe usługi, pośrednicząc między podmiotami gospodarczymi. Do tych usług należą: monitoring należności, pomoc w ściąganiu należności, prowadzenie rozliczeń.

Finea

Faktoring

 • Odnawialny limit w wysokości do 50.000 zł
 • Finansowanie faktur
 • Bezpłatne wypełnienie wniosku online
 • Zdalne zawarcie umowy
Ogólna ocena

FINEA to firma oferująca przedsiębiorcom wszystkie odmiany faktoringu klasyczny, cichy oraz zakupowy. Jest to unikalna kombinacja usług, która pozwala finansować zarówno należności jak również zobowiązania, a przez to zaspokoić wszystkie potrzeby finansowe przedsiębiorców w każdej sytuacji. Faktoring zapewnia płynność finansową przedsiębiorcy.

To bardzo dobre rozwiązanie, aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu płynność finansową i uniknąć jakichkolwiek zatorów. Jak wynika ze statystyk określonych przez Krajowy Rejestr Długów, to jeden z głównych problemów polskich przedsiębiorców – odzyskiwanie należności za usługi i towary. Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Gospodarczej ponad połowa polskich przedsiębiorców oczekuje na swoje należności dłużej niż dwa miesiące, od terminu, kiedy zapłata była wymagalna.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Z tego typu usług mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, tak samo ogromne firmy, prosperujące od wielu lat jak i małe, jednoosobowe przedsiębiorstwa, dopiero, co pojawiające się na rynku. To rozwiązanie polecane dla każdego przedsiębiorcy. To sprzyja rozwojowi biznesu i zapobiega zatorom finansowym, które mogą się pojawiać w związku z brakiem regulowania należności przez kontrahentów.

Polski Związek Faktorów informuje, że w ubiegłym roku z usług instytucji zajmujących się faktoringiem skorzystało kilka tysięcy polskich przedsiębiorców. Na tą chwilę, z faktoringu najczęściej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, dystrybucją, transportem a także świadczeniem usług. Faktoring rozszerza swoją działalność także na sektor budowlany i obrót detaliczny.

Foto: Shutterstock
8 min. czytania

Co to takiego ten faktoring? Z czym to się je i do czego służy? Jak się okazuje, to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Co roku coraz większa ilość firm decyduje się na współpracę z faktorami. Wydawać by się mogło, że ten sposób finansowania będzie sposobem na całe zło, z jakim musi borykać się polska przedsiębiorczość. Mimo tego, że faktoring to coraz częściej spotykane zjawisko na naszym rynku to wciąż jest jeszcze całe mnóstwo osób wiedzących na ten temat za mało.

Historia tego zjawiska sięga czasów kolonizacji Ameryki. To właśnie wtedy osadnicy sprzedawali przybyszom tytoń, bawełnę, przyprawy i wiele innego asortymentu, który trafiał na rynek europejski. Czas, w jakim towar docierało Europy był znacznie dłuższy niż dziś. To jak w tamtym czasie radziły sobie strony transakcji? Banki wypłacały zaliczki amerykańskim firmom, dzięki temu biznes mógł kwitnąć a amerykańscy producenci nie musieli oczekiwać na zapłatę należności od kontrahentów. Dziś sposób działania faktoringu jest niemalże taki sam, nieco tylko ewoluował.

Faktoring – co to takiego jest?

Dziś na rynku możemy przebierać w ofertach usług faktoringowych. Mogą ich szukać w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych, bankach czy innych spółkach, które coraz szybciej wkraczają na rynek i wypełniają niszowe luki. Ale co to takiego jest? W telegraficznym skrócie – firmy trudniące się faktoringiem, wykupują faktury z odroczonym terminem płatności.

Firmy wykupujące te faktury nazywają się w tej operacji faktorami. To, jakie strony wyróżniamy w tym postępowaniu? Faktorantami nazywamy przedsiębiorstwo korzystające z usług faktoringowych. Ci, co świadczą usługi faktoringowe – to faktorzy. Natomiast kontrahentem faktorantów najczęściej są po prostu dłużnicy.

Jakie faktury są skupowane?

Oczywiście nieprzeterminowane, faktury dotyczące sprzedaży towarów i usług. Coraz częściej korzystają z tej formy finansowanie nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale coraz częściej małe i średnie. To dość prężnie rozwijająca się usługa, dzięki której nie ma konieczności oczekiwania na zapłatę za wykonaną usługę czy sprzedany towar.

Brutto faktoring

Zapłacimy za Twoje firmowe zakupy

 • Limit zakupowy do 100.000 zł
 • Propozycja dostępna w ciągu kilku minut
 • Proces całkowicie online
 • Bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń
Ocena faktoringu

BRUTTO umożliwia szybkie uregulowanie faktur kosztowych, pro-forma czy też zamówień, rozkładając koszty na niskie miesięczne raty. Finansowanie przyznawane nawet najmniejszym firmom, brak opłat stałych, prowizja jedynie za finansowanie danego zakupu. Złóż wniosek, a w ciągu kilku minut poznasz swój indywidualny limit finansowania zakupów. W ramach limitu zapłacimy za wydatki bezpośrednio Twojemu kontrahentowi.

W momencie skorzystania z faktoringu, faktorant otrzymuje nawet 90% jej wartości, zaraz po dokonaniu jej sprzedaży. To dość istotne, aby przedsiębiorstwo zachowało płynność finansową, 90% należności to już jest coś, spokojnie można funkcjonować, nie martwiąc się o najbliższą przyszłość.

Rodzaje faktoringu

Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów faktoringu. Faktoring pełny, niepełny i wiele innych. Zapotrzebowanie na tego typu usługi wciąż rośnie, dlatego też wciąż rośnie ilość rodzajów faktoringu. Niemalże każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją lub sprzedażą towarów, może znaleźć ofertę faktoringową odpowiednią dla naszych potrzeb.

Faktoring pełny to taki, który umożliwia finansowanie należności z tytułu usług lub sprzedaży towarów z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności kontrahenta z faktoranta na faktora. To bardzo dobry sposób nie tylko z tego powodu, że przedsiębiorstwa zachowują płynność finansową, ale też nie muszą już się przejmować zbytnio kondycją finansową kontrahentów.

Niestety zbyt często zdarza się, że nasi partnerzy biznesowi nie regulują swoich zobowiązań w określonym czasie i dzięki faktoringowi nie jesteśmy już ograniczeni możliwościami kontrahentów. Na naszym rynku finansowym najpopularniejszym jest pełny Faktoring, zwany też faktoringiem bez regresu.

Na czym polega faktoring niepełny, zwany też faktoringiem z regresem?

Daje on możliwości otrzymania natychmiastowego należności za wykonaną usługę czy sprzedany towar, jednak faktoranci nie przenoszą ryzyka możliwej niewypłacalności na faktorów.

Z uwagi na spore zapotrzebowanie powstał też faktoring mieszany. Na czym to polega? Przedsiębiorca może skorzystać z przeniesienia ryzyka niewypłacalności przez partnera biznesowego, jednak tylko do wysokości kwoty, która będzie określona w umowie. W przypadku, gdy zobowiązanie jest wyższe – przedsiębiorca ponosi ryzyko niewypłacalności, tak jak to wygląda w przypadku faktoringu niepełnego.

I w przypadku, gdy jednak nasz partner biznesowy nie chce dobrowolnie uregulować należności, będziemy musieli samodzielnie dochodzić swoich roszczeń i dodatkowo rozliczyć się z faktorem. To z pewnością mniej wygodna oferta, jednak jest sporo tańsza niż pełny faktoring.

eFaktoring Narodowy Fundusz Gwarancyjny

eFaktoring NFG

 • Limit do 25.000 zł
 • Finansowanie od 2,99 zł za 100 zł
 • Wypłata 100% FV w 15 minut
 • Bez informowania kontrahenta
Ogólna ocena

NARODOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY NFG to błyskawiczne finansowanie faktur już w 15 minut. Od 2,99 zł za sfinansowane 100 zł, z limitem nawet do 25.000 zł i bez informowania kontrahenta.

Możemy jeszcze rozróżnić kilka podkategorii faktoringu pełnego, niepełnego i mieszanego. Może to być faktoring krajowy, eksportowy i importowy. Faktoring krajowy przeznaczony jest dla tych przedsiębiorców, których działalność zarejestrowana jest w Polsce i na jej terytorium jest prowadzona.

Faktoring eksportowy znajduje zastosowanie w firmach, które proponują swoje usługi lub sprzedaż towarów poza granice naszego kraju. Natomiast przy faktoringu importowym faktor krajowy współpracuje z faktorem w kraju, z którego importowane są towary do naszego kraju. Dzięki temu zabezpieczone są obydwie strony postępowania, wystawiona jest gwarancja ochrony należności dla obydwu stron.

Kolejnym pojęciem w kwestii faktoringu jest faktoring odwrócony. Co to takiego? Nazywany też jest faktoringiem odwrotnym. To świetne rozwiązanie nie tylko dla usługodawców i sprzedawców towarów z odroczonym terminem płatności – cieszą się z takiego rozwiązania także nabywcy. Faktoring odwrócony umożliwia finansowanie faktur zaraz po otrzymaniu informacji o zaistnieniu wierzytelności.

Dobra strona faktoringu

Choć wciąż jeszcze mało powszechne, to bardzo dobre rozwiązanie finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu wielu przedsiębiorców nie traci płynności finansowej. Szybko mogą uzyskać środki pieniężne za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Przedsiębiorcy oszczędzają czas i całkiem sporo stresu. Z rzeczy ściśle związanych z prowadzeniem własnego biznesu możemy wymazać odzyskiwanie należności za usługi czy towary.

Natomiast instytucje zajmujące się faktoringiem świadczą jeszcze dodatkowe usługi, pośrednicząc między podmiotami gospodarczymi. Do tych usług należą: monitoring należności, pomoc w ściąganiu należności, prowadzenie rozliczeń.

Finea

Faktoring

 • Odnawialny limit w wysokości do 50.000 zł
 • Finansowanie faktur
 • Bezpłatne wypełnienie wniosku online
 • Zdalne zawarcie umowy
Ogólna ocena

FINEA to firma oferująca przedsiębiorcom wszystkie odmiany faktoringu klasyczny, cichy oraz zakupowy. Jest to unikalna kombinacja usług, która pozwala finansować zarówno należności jak również zobowiązania, a przez to zaspokoić wszystkie potrzeby finansowe przedsiębiorców w każdej sytuacji. Faktoring zapewnia płynność finansową przedsiębiorcy.

To bardzo dobre rozwiązanie, aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu płynność finansową i uniknąć jakichkolwiek zatorów. Jak wynika ze statystyk określonych przez Krajowy Rejestr Długów, to jeden z głównych problemów polskich przedsiębiorców – odzyskiwanie należności za usługi i towary. Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Gospodarczej ponad połowa polskich przedsiębiorców oczekuje na swoje należności dłużej niż dwa miesiące, od terminu, kiedy zapłata była wymagalna.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Z tego typu usług mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, tak samo ogromne firmy, prosperujące od wielu lat jak i małe, jednoosobowe przedsiębiorstwa, dopiero, co pojawiające się na rynku. To rozwiązanie polecane dla każdego przedsiębiorcy. To sprzyja rozwojowi biznesu i zapobiega zatorom finansowym, które mogą się pojawiać w związku z brakiem regulowania należności przez kontrahentów.

Polski Związek Faktorów informuje, że w ubiegłym roku z usług instytucji zajmujących się faktoringiem skorzystało kilka tysięcy polskich przedsiębiorców. Na tą chwilę, z faktoringu najczęściej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, dystrybucją, transportem a także świadczeniem usług. Faktoring rozszerza swoją działalność także na sektor budowlany i obrót detaliczny.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

+ 22 = 23

error: