Chargeback – usługa karty kredytowej

8 min. czytania

Przeglądając różne oferty kont osobistych i kart kredytowych na ogół znajdziemy i nich informacje o usłudze chargeback. Nie każdy jednak wie, na czym ona polega. W dzisiejszym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić, czym jest chargeback i jak można z niego skorzystać.

Chargeback umożliwia obciążenie zwrotne oraz zwrot środków w przypadku transakcji niezrealizowanych, oraz transakcji błędnie zrealizowanych, jeśli wykonane zostały za pomocą karty płatniczej. Jest to rodzaj procedury reklamacyjnej, która obowiązuje w wielu bankach. Przyjrzyjmy się zatem jak korzystać z tej usługi.

Czym jest usługa chargeback?

Zacznijmy od tego, że procedura obciążenia zwrotnego czyli chargeback to usługa związana z transakcjami dokonywanymi za pomocą karty płatniczej. Polega ona na obciążeniu zwrotnym z konta sprzedawcy na konto właściciela karty, którą dokonano płatności.

Dzięki chargeback nasze płatności kartą są bezpieczniejsze. Korzystanie z tej usługi jest szczególnie przydatne w przypadku jakichkolwiek problemów z dokonywaną transakcją, w tym z brakiem realizacji zakupionej usługi czy dostawy towaru, a także przy podwójnym naliczeniu transakcji. Usługa ta pomoże ci odzyskać pieniądze właśnie w takich sytuacjach.

Kiedy uruchomić procedurę chargeback?

Procedura chargeback jest przydatna w wielu sytuacjach. Powinniśmy prosić bank o jej uruchomienie zawsze, gdy:

– nie doszło do wynajęcia samochodu zagranicą gdy korzystaliśmy z karty kredytowej,
– bankomat nie wypłaci nam całej, żądanej kwoty,
– dojdzie do podwójnego zaksięgowania transakcji,
– sprzedawca nie wywiąże się z umowy np. gdy biuro podróży odwoła wyjazd, za który wcześniej zapłaciliśmy,
– nie otrzymamy zamówionego przez Internet przedmiotu, za który zapłaciliśmy kartą w sklepie internetowym,
– dojdzie do obciążenia naszego konta za usługę, której nie zamawialiśmy.

Pamiętajmy, aby jak zgłosić reklamację i uruchomić procedurę zwrotu tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej od razu po otrzymaniu wyciągu z banku. Czas uruchomienia procedury zależy od powodu naszej reklamacji. Zazwyczaj jest to maksymalnie 120 dni od dnia wykonania transakcji bezgotówkowej.

Usługa obciążenia zwrotnego już nie raz pomogła klientom biur podróży w odzyskaniu pieniędzy za wycieczki, które nie doszły do skutku. Na przykład, gdy biuro podróży ogłasza upadłość, bank powinien wysyłać swoim klientom informacje o możliwości odzyskania pieniędzy dzięki usłudze obciążenia zwrotnego. Również w przypadku upadku linii lotniczych powinno się szybko odzyskać środki wydane za pomocą karty płatniczej na bilety lotnicze. Poza tym ta usługa przydaje się w przypadku wydarzeń sportowych oraz koncertów.

Na czym polega usługa chargeback?

Polacy coraz częściej płacą za zakupy kartą płatniczą. Liczba takich transakcji cały czas rośnie a trend ten zdaje się cały czas utrzymywać. W rezultacie Polska jest jednym z krajów w Europie, w którym społeczeństwo chętnie posługuje się pieniądzem elektronicznym. Dane pokazują również, że Polacy posiadają ok 40 mln kart płatniczych.

Dużą popularnością cieszą się w naszym kraju płatności zbliżeniowe, a właściciele sklepów i punktów usługowych wychodzą temu naprzeciw i umożliwiają klientom dokonywanie płatności zbliżeniowych. Klienci szczególnie cenią sobie szybkość i bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Jednak dzięki tej usłudze nasze pieniądze mogą być jeszcze lepiej chronione. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której nie mamy możliwości dochodzenia swoich roszczeń bezpośrednio u sprzedawcy.

Za przykład niech posłuży nam biuro podróży, w którym wykupiliśmy wymarzone wczasy. W takim przypadku najczęściej z góry płacimy za usługę, której wykonanie nastąpi w późniejszym terminie. Jednak, jeśli z jakichś powodów biuro podróży nie wywiąże się z umowy i z naszych wakacji zostaną nici, możemy uruchomić procedurę chargeback, a wówczas bank zwróci nam pieniądze.

Procedurą objęte są transakcje, jakie wykonujemy kartą, płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym, a także wypłacając gotówkę z bankomatu. Nie dotyczy jednak transakcji dokonanych we wpłatomatach oraz płatności i przelewów z kart.

Jak poprawnie korzystać z usługi chargeback?

Aby procedura chargeback została uruchomiona, musimy złożyć wniosek w banku, który wystawił naszą kartę. To on będzie kontaktował się z organizacją, która odpowiada za jej wydanie. W ten sposób bank zrealizuje usługę chargeback Visa lub chargeback Mastercard.

Choć na pozór procedura chargeback wydaje się prosta, to nie do końca wygląda to tak w praktyce. Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy coś w sklepie internetowym, a opłatę za zakupy wykonaliśmy za pomocą karty płatniczej. Niestety zamówiony przedmiot nigdy do nas nie dotarł, a sprzedawca nie odpowiada na nasze próby kontaktu. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uruchomić procedury chargeback.

Jak wygląda ta usługa w banku?

Z usługi chargeback mogą z powodzeniem korzystać klienci banku. Jak tylko zgłosimy w banku reklamację, to jest ona rejestrowana. Kolejnym krokiem jest uruchomienie procedury chargeback w stosunku do organizacji płatniczej. Bank na podstawie naszej reklamacji inicjuje jej rozpoczęcie we własnym imieniu. Składając reklamację w banku, musimy dostarczyć wszelkie informacje związane z właścicielem karty oraz samą transakcją.

W jakich bankach dostępna jest usługa obciążenia zwrotnego?

Na co dzień banki nie przekazują swoim klientom szczegółów związanych z chargeback, w związku z czym sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą z takiej procedury skorzystać. A taka wiedza może uchronić nas przed utratę sporej sumy pieniędzy. Aby znaleźć informacje o chargeback w danym banku, zazwyczaj trzeba się sporo naszukać.

Na temat zwrotnego obciążenia informują następujące banki:

– ING Bank Śląski,
– Citi Bank,
– Nest Bank,
– mBank,
– Alior Bank,
– Getin Noble Bank,
– Santander Bank,
– Bank Millennium.

Jak wygląda procedura obciążenia zwrotnego w poszczególnych bankach

W ING rozpoczyna się, gdy tylko złożymy reklamację, czy to osobiście w jednej z wielu placówek banku, czy telefonicznie. Pamiętajmy, że chargeback jest usługą darmową, jeśli tylko wystawcą naszej karty jest MasterCard lub VISA, bez względu czy reklamowana płatność została dokonana kartą debetową, kredytową czy przedpłaconą.

W Banku Millennium reklamację, która rozpocznie procedurę zwrotu, możemy złożyć w ciągu 4 miesięcy, w zależności od rodzaju transakcji. Z kolei w Citibank musimy wypełnić specjalny formularz oświadczenia reklamacyjnego, który rozpocznie całą procedurę. Złożenie reklamacji w Alior Bank może odbyć się na jeden ze sposobów: w placówce banku, poprzez infolinię, poprzez bankowość internetową, poprzez wysłanie zgłoszenia reklamacyjnego na adres korespondencyjny banku.

W przypadku mBanku wystarczy jeden telefon na infolinię, aby zapoczątkować procedurę obciążenia zwrotnego.

Banki nie informują klientów o możliwości skorzystania z chargeback

Dlaczego tak się dzieje? Procedura chargeback związana jest z kosztami oraz wymaga czasu związanego z załatwieniem wszystkich formalności. Bank odpowiada za przyjęcie reklamacji oraz kontakt z organizację wydającą karty płatnicze MasterCard lub VISA.

Dodatkowo pracownicy banku muszą skompletować dokumenty, które potwierdzą, że dana transakcja była niedokonana lub przeprowadzono ją błędnie. Chociaż chargeback to powszechna procedura reklamacyjna, to informacji na jej temat musimy zazwyczaj poszukiwać głęboko w regulaminie.

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie organizacje płatnicze pozwalają na skorzystanie z usługi chargeback. Oznacza to, że nie ma takiej usługi jak chargeback PayU czy chargeback PayPal. Jest to związane z tym, że w przypadku tej usługi, kupujący zwraca się z prośbą do wystawcy karty płatniczej o wycofanie płatności. To odbywa się poza systemami PayPal czy PayU. Pamiętajmy zatem, że chargeback dotyczy tylko i wyłącznie banków i to od odpowiedzi banku na reklamację klienta zależy, czy pieniądze trafią z powrotem na nasze konto.

Jak to wygląda uruchomienie tej procedury zwrotu krok po kroku?

  1. Skontaktuj się z bankiem, który wydał ci kartę płatniczą – osobiście lub poprzez infolinię i poinformuj pracownika banku o chęci rozpoczęcia procedury chargeback.
  2. Złóż reklamację, podając imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, którą dokonałeś transakcji oraz datę przeprowadzenia transakcji.
  3. Poczekaj, aż bank przyjmie reklamację. Gdy to nastąpi bank, przekaże niezbędne dokumenty do centrum rozliczeniowego, które z kolei skontaktuje się ze sprzedawcą.
  4. Uznanie roszczenia – środki najpierw są blokowane na koncie wystawcy karty, a następnie zostają zwrócone klientowi, gdy tylko jego reklamacja zostanie uznana.

Zanim jednak bank odda nam pieniądze, może poprosić nas o dostarczenie dodatkowej dokumentacji. Mogą to być kopie umów, voucherów, biletów, czy kopie maili lub listów, za pomocą których próbowaliśmy się skontaktować ze sprzedawcą.

Podsumowanie

Procedura chargeback może nam niejednokrotnie pomóc w odzyskaniu pieniędzy z nieudanych transakcji przeprowadzonych kartami płatniczymi. Poprawia ona ochronę naszych środków finansowych i bezpieczeństwo transakcji. Żeby jednak w pełni korzystać z naszych praw, musimy być świadomi, że usługa chargeback w ogóle istnieje.

Foto: Shutterstock
8 min. czytania

Przeglądając różne oferty kont osobistych i kart kredytowych na ogół znajdziemy i nich informacje o usłudze chargeback. Nie każdy jednak wie, na czym ona polega. W dzisiejszym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić, czym jest chargeback i jak można z niego skorzystać.

Chargeback umożliwia obciążenie zwrotne oraz zwrot środków w przypadku transakcji niezrealizowanych, oraz transakcji błędnie zrealizowanych, jeśli wykonane zostały za pomocą karty płatniczej. Jest to rodzaj procedury reklamacyjnej, która obowiązuje w wielu bankach. Przyjrzyjmy się zatem jak korzystać z tej usługi.

Czym jest usługa chargeback?

Zacznijmy od tego, że procedura obciążenia zwrotnego czyli chargeback to usługa związana z transakcjami dokonywanymi za pomocą karty płatniczej. Polega ona na obciążeniu zwrotnym z konta sprzedawcy na konto właściciela karty, którą dokonano płatności.

Dzięki chargeback nasze płatności kartą są bezpieczniejsze. Korzystanie z tej usługi jest szczególnie przydatne w przypadku jakichkolwiek problemów z dokonywaną transakcją, w tym z brakiem realizacji zakupionej usługi czy dostawy towaru, a także przy podwójnym naliczeniu transakcji. Usługa ta pomoże ci odzyskać pieniądze właśnie w takich sytuacjach.

Kiedy uruchomić procedurę chargeback?

Procedura chargeback jest przydatna w wielu sytuacjach. Powinniśmy prosić bank o jej uruchomienie zawsze, gdy:

– nie doszło do wynajęcia samochodu zagranicą gdy korzystaliśmy z karty kredytowej,
– bankomat nie wypłaci nam całej, żądanej kwoty,
– dojdzie do podwójnego zaksięgowania transakcji,
– sprzedawca nie wywiąże się z umowy np. gdy biuro podróży odwoła wyjazd, za który wcześniej zapłaciliśmy,
– nie otrzymamy zamówionego przez Internet przedmiotu, za który zapłaciliśmy kartą w sklepie internetowym,
– dojdzie do obciążenia naszego konta za usługę, której nie zamawialiśmy.

Pamiętajmy, aby jak zgłosić reklamację i uruchomić procedurę zwrotu tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej od razu po otrzymaniu wyciągu z banku. Czas uruchomienia procedury zależy od powodu naszej reklamacji. Zazwyczaj jest to maksymalnie 120 dni od dnia wykonania transakcji bezgotówkowej.

Usługa obciążenia zwrotnego już nie raz pomogła klientom biur podróży w odzyskaniu pieniędzy za wycieczki, które nie doszły do skutku. Na przykład, gdy biuro podróży ogłasza upadłość, bank powinien wysyłać swoim klientom informacje o możliwości odzyskania pieniędzy dzięki usłudze obciążenia zwrotnego. Również w przypadku upadku linii lotniczych powinno się szybko odzyskać środki wydane za pomocą karty płatniczej na bilety lotnicze. Poza tym ta usługa przydaje się w przypadku wydarzeń sportowych oraz koncertów.

Na czym polega usługa chargeback?

Polacy coraz częściej płacą za zakupy kartą płatniczą. Liczba takich transakcji cały czas rośnie a trend ten zdaje się cały czas utrzymywać. W rezultacie Polska jest jednym z krajów w Europie, w którym społeczeństwo chętnie posługuje się pieniądzem elektronicznym. Dane pokazują również, że Polacy posiadają ok 40 mln kart płatniczych.

Dużą popularnością cieszą się w naszym kraju płatności zbliżeniowe, a właściciele sklepów i punktów usługowych wychodzą temu naprzeciw i umożliwiają klientom dokonywanie płatności zbliżeniowych. Klienci szczególnie cenią sobie szybkość i bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Jednak dzięki tej usłudze nasze pieniądze mogą być jeszcze lepiej chronione. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, w której nie mamy możliwości dochodzenia swoich roszczeń bezpośrednio u sprzedawcy.

Za przykład niech posłuży nam biuro podróży, w którym wykupiliśmy wymarzone wczasy. W takim przypadku najczęściej z góry płacimy za usługę, której wykonanie nastąpi w późniejszym terminie. Jednak, jeśli z jakichś powodów biuro podróży nie wywiąże się z umowy i z naszych wakacji zostaną nici, możemy uruchomić procedurę chargeback, a wówczas bank zwróci nam pieniądze.

Procedurą objęte są transakcje, jakie wykonujemy kartą, płacąc za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym, a także wypłacając gotówkę z bankomatu. Nie dotyczy jednak transakcji dokonanych we wpłatomatach oraz płatności i przelewów z kart.

Jak poprawnie korzystać z usługi chargeback?

Aby procedura chargeback została uruchomiona, musimy złożyć wniosek w banku, który wystawił naszą kartę. To on będzie kontaktował się z organizacją, która odpowiada za jej wydanie. W ten sposób bank zrealizuje usługę chargeback Visa lub chargeback Mastercard.

Choć na pozór procedura chargeback wydaje się prosta, to nie do końca wygląda to tak w praktyce. Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy coś w sklepie internetowym, a opłatę za zakupy wykonaliśmy za pomocą karty płatniczej. Niestety zamówiony przedmiot nigdy do nas nie dotarł, a sprzedawca nie odpowiada na nasze próby kontaktu. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uruchomić procedury chargeback.

Jak wygląda ta usługa w banku?

Z usługi chargeback mogą z powodzeniem korzystać klienci banku. Jak tylko zgłosimy w banku reklamację, to jest ona rejestrowana. Kolejnym krokiem jest uruchomienie procedury chargeback w stosunku do organizacji płatniczej. Bank na podstawie naszej reklamacji inicjuje jej rozpoczęcie we własnym imieniu. Składając reklamację w banku, musimy dostarczyć wszelkie informacje związane z właścicielem karty oraz samą transakcją.

W jakich bankach dostępna jest usługa obciążenia zwrotnego?

Na co dzień banki nie przekazują swoim klientom szczegółów związanych z chargeback, w związku z czym sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą z takiej procedury skorzystać. A taka wiedza może uchronić nas przed utratę sporej sumy pieniędzy. Aby znaleźć informacje o chargeback w danym banku, zazwyczaj trzeba się sporo naszukać.

Na temat zwrotnego obciążenia informują następujące banki:

– ING Bank Śląski,
– Citi Bank,
– Nest Bank,
– mBank,
– Alior Bank,
– Getin Noble Bank,
– Santander Bank,
– Bank Millennium.

Jak wygląda procedura obciążenia zwrotnego w poszczególnych bankach

W ING rozpoczyna się, gdy tylko złożymy reklamację, czy to osobiście w jednej z wielu placówek banku, czy telefonicznie. Pamiętajmy, że chargeback jest usługą darmową, jeśli tylko wystawcą naszej karty jest MasterCard lub VISA, bez względu czy reklamowana płatność została dokonana kartą debetową, kredytową czy przedpłaconą.

W Banku Millennium reklamację, która rozpocznie procedurę zwrotu, możemy złożyć w ciągu 4 miesięcy, w zależności od rodzaju transakcji. Z kolei w Citibank musimy wypełnić specjalny formularz oświadczenia reklamacyjnego, który rozpocznie całą procedurę. Złożenie reklamacji w Alior Bank może odbyć się na jeden ze sposobów: w placówce banku, poprzez infolinię, poprzez bankowość internetową, poprzez wysłanie zgłoszenia reklamacyjnego na adres korespondencyjny banku.

W przypadku mBanku wystarczy jeden telefon na infolinię, aby zapoczątkować procedurę obciążenia zwrotnego.

Banki nie informują klientów o możliwości skorzystania z chargeback

Dlaczego tak się dzieje? Procedura chargeback związana jest z kosztami oraz wymaga czasu związanego z załatwieniem wszystkich formalności. Bank odpowiada za przyjęcie reklamacji oraz kontakt z organizację wydającą karty płatnicze MasterCard lub VISA.

Dodatkowo pracownicy banku muszą skompletować dokumenty, które potwierdzą, że dana transakcja była niedokonana lub przeprowadzono ją błędnie. Chociaż chargeback to powszechna procedura reklamacyjna, to informacji na jej temat musimy zazwyczaj poszukiwać głęboko w regulaminie.

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie organizacje płatnicze pozwalają na skorzystanie z usługi chargeback. Oznacza to, że nie ma takiej usługi jak chargeback PayU czy chargeback PayPal. Jest to związane z tym, że w przypadku tej usługi, kupujący zwraca się z prośbą do wystawcy karty płatniczej o wycofanie płatności. To odbywa się poza systemami PayPal czy PayU. Pamiętajmy zatem, że chargeback dotyczy tylko i wyłącznie banków i to od odpowiedzi banku na reklamację klienta zależy, czy pieniądze trafią z powrotem na nasze konto.

Jak to wygląda uruchomienie tej procedury zwrotu krok po kroku?

  1. Skontaktuj się z bankiem, który wydał ci kartę płatniczą – osobiście lub poprzez infolinię i poinformuj pracownika banku o chęci rozpoczęcia procedury chargeback.
  2. Złóż reklamację, podając imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, którą dokonałeś transakcji oraz datę przeprowadzenia transakcji.
  3. Poczekaj, aż bank przyjmie reklamację. Gdy to nastąpi bank, przekaże niezbędne dokumenty do centrum rozliczeniowego, które z kolei skontaktuje się ze sprzedawcą.
  4. Uznanie roszczenia – środki najpierw są blokowane na koncie wystawcy karty, a następnie zostają zwrócone klientowi, gdy tylko jego reklamacja zostanie uznana.

Zanim jednak bank odda nam pieniądze, może poprosić nas o dostarczenie dodatkowej dokumentacji. Mogą to być kopie umów, voucherów, biletów, czy kopie maili lub listów, za pomocą których próbowaliśmy się skontaktować ze sprzedawcą.

Podsumowanie

Procedura chargeback może nam niejednokrotnie pomóc w odzyskaniu pieniędzy z nieudanych transakcji przeprowadzonych kartami płatniczymi. Poprawia ona ochronę naszych środków finansowych i bezpieczeństwo transakcji. Żeby jednak w pełni korzystać z naszych praw, musimy być świadomi, że usługa chargeback w ogóle istnieje.

Foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

28 − 27 =

error: