Bank nie chce udzielić kredytu

11 min. czytania

Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu? Na całe szczęście to nie jest jedyna opcja. Już nie tylko banki udzielają pożyczek. Choć najchętniej korzystalibyśmy jednak z usług banków. One wciąż uchodzą za najbardziej wiarygodne i bezpieczne źródło finansowania. Jednak pomału ten stereotyp zamiera. Prywatne firmy pożyczkowe są coraz lepiej wyposażone, ich produkty są coraz to lepszej jakości, często stanowią nawet konkurencję dla ofert bankowych. Ich atrakcyjność znacząco wzrasta, chociażby z uwagi na łatwość dostępności.

Nie ma potrzeby wypełniania wielu dokumentów, przedkładania przeróżnych zaświadczeń o dochodach, o zatrudnieniu i jeszcze nie wiadomo o czym. Często to jedyne rozwiązanie właśnie w momencie, gdy bank nie chce nam udzielić pożyczki, czy nasza historia kredytowa nie wygląda najlepiej.

Bank proponuje nam dość szeroki wachlarz usług i produktów

Możemy skorzystać z pożyczek, kredytów, tak dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. W ofercie mamy kredyty dedykowane dla zakupu samochodu czy kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy budowę domu. Możemy też skorzystać z takich produktów jak karta kredytowa. To wszystko brzmi świetnie. Ale co zrobić, gdy jednak bank nie jest zbyt skory do współpracy z nami, nie chce nam udzielić pożyczki.

Na całe szczęście pojawiła się na rynku i już całkiem mocno zakorzeniła inna opcja, a mianowicie prywatne firmy pożyczkowe. Co ciekawsze cieszą się one coraz to większą popularnością. Zwłaszcza, że one z otwartymi ramionami przyjmują osoby, które w bankach spotkały się z negatywną decyzją. Ale nie tylko. Proponowane rozwiązania w firmach pozabankowych są bardzo często konkurencyjne dla ofert bankowych. Niekoniecznie trzeba mieć problem z uzyskaniem pożyczki w banku, żeby zwrócić uwagę na promocję w firmach pozabankowych.

Jedną z ciekawych propozycji jest na przykład oferta firm pozabankowych. Skorzystać z niej mogą zarówno osoby fizyczne, czyli każdy obywatel, w odpowiednim wieku, z odpowiednim obywatelstwem, jak i przedsiębiorca – taki, który prowadzi działalność do kilku czy kilkunastu lat i taki, który dopiero co zarejestrował swoją firmę. W tym przypadku nawet nie musi odchodzić zza biurka, wszelkich formalności możemy dokonać on-line.

Na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę pozabankową?

Pożyczkę gotówkową w banku możemy wziąć na dowolny cel. Nie musimy się nikomu tłumaczyć na co potrzebujemy, a później co gorsza, nie musimy przedkładać rachunków z realizacji pożyczki. Cel jest dowolny, więc możemy wydać na co chcemy, możemy nawet za całość iść na lody. Bylebyśmy tylko w terminie regulowali raty, żeby nie trafić na listy dłużników. Takie pożyczki dostępne są praktycznie w każdym banku, możemy z nich korzystać stacjonarnie – czyli w oddziale banku albo przez internet – nie ruszając się zza biurka. Co kto woli.

Ile pieniędzy możemy pożyczyć?

To bardzo indywidualna kwestia i zależy od wielu czynników. Począwszy od tego, ile pieniędzy w ogóle potrzebujemy, na jakiej wysokości raty możemy sobie pozwolić, żeby nie obciążyć nadto domowego lub firmowego budżetu, a kończąc na naszej zdolności kredytowej, która przy pożyczkach bankowych jest skrupulatnie badana.

Biorąc pod uwagę dochód na wysokości minimalnego wynagrodzenia, możemy liczyć na pożyczkę od 10.000 do 25.000 zł. Na zdecydowanie wyższe kwoty mogą liczyć ci, których dochód jest zdecydowanie wyższy. Wówczas pożyczka może sięgnąć nawet do 100.000 zł.

Powinniśmy też wziąć pod uwagę koszt związany z obsługa pożyczki

Im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym większy będzie koszt całkowity pożyczki. Faktem też jest, że przy dłuższym okresie spłaty jest niższa wysokość miesięcznej raty i nie stanowi ona tak dużego obciążenia dla budżetu. Także wybór długości okresu spłaty w dużej mierze zależy od naszej kondycji finansowej. Warto też pamiętać o tym, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Często zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, które pociągają za sobą wydatki. Taki wątek też powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na wyższe czy niższe raty.

Dla kogo pożyczka bankowa?

Z reguły jest tak, że chcąc zaciągnąć pożyczkę w banku musimy spełnić dużo więcej warunków niż w firmach pozabankowych. Z wymogami tymi możemy się zapoznać jeszcze prze przystąpieniem do oferty czy to na stronie banku, czy udając się bezpośrednio do placówki. Biorąc pod uwagę te właśnie wymogi, nietrudno dojść do wniosku, że to właśnie z uwagi na nie, coraz większą popularnością cieszą się produkty prywatnych firm pożyczkowych.

Częstą przeszkodą w przyznaniu pożyczki w banku może okazać się właśnie ta nieszczęsna zdolność kredytowa i historia kredytowa – dwie zmory niektórych pożyczkobiorców. Banki nie udzielają pożyczek w takim zawrotnym tempie jak prywatne firmy pożyczkowe. One niestety skrupulatnie sprawdzają naszą zdolność kredytową. Od jej kondycji w dużej mierze zależy, na jak wysoką pożyczkę możemy liczyć, jeśli w ogóle możemy na coś liczyć.

Zdolność kredytowa

Na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej bank wnioskuje, czy będziemy w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie w określonej wysokości, w określonym czasie. Bo pamiętać należy, że do spłaty mamy nie tylko samo zobowiązanie, ale także wszelkie koszty wiązane z jego obsługa – czyli odsetki, prowizje i koszty inne.

Analizę zdolności kredytowej można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje. Jednym z nich jest analiza ilościowa. Polega ona na porównaniu wszelkich źródeł dochodu potencjalnego klienta, jego obecny stan zadłużenia i koszty utrzymania. Drugi rodzaj – to analiza jakościowa. Tu, oprócz tych poprzednich pozycji badany jest też wiek potencjalnego klienta, jego stan cywilny i wykształcenie, ilość osób, które posiada na utrzymaniu, kilka informacji o zatrudnieniu, jakie stanowisko zajmuje i jaki ma staż pracy i status mieszkaniowy.

Analizie zostanie poddana też nasza historia kredytowa

To nie mniej nie więcej jak zbadanie naszych poczynań z poprzednimi zobowiązaniami. Czy mieliśmy już zaciągnięte jakieś zobowiązania, czy mamy na tą chwilę. Jak wychodziła nam spłata, czy odbywała się terminowo, czy może miewaliśmy jakieś opóźnienia w spłacie. Po prostu rzecz ujmując, czy jesteśmy rzetelnymi klientami. I niestety – statystyki są okrutne. Całkiem sporo osób nie przechodzi tej selekcji.

Tu warto też wspomnieć, że zobowiązania, które mają znaczący wpływa na naszą historię kredytową, to nie tylko kredyty i pożyczki. To mogą być rachunki za prąd, telefon, czy inne rzeczy opłacone z opóźnieniem albo w ogóle nie opłacone. To będą też karty kredytowe – nie ma potrzeby nawet, żeby z nich korzystać. Wystarczy samo posiadanie. To wszystko ma wpływ na ocenę naszej historii i zdolności kredytowej.

Gdzie banki uzyskują taka informację na nasz temat?

Banki korzystają z Biura Informacji Kredytowej BIK. Ale nie tylko. Zaglądają też do Biura Informacji Gospodarczej, Krajowego Rejestru Długów. Korzystają też z wiadomości zawartych w BIG InfoMonitor czy ERIF BIG.

W bankach zdarzają się też takie oferty, korzystając z których, nie musimy przedkładać żadnych dodatkowych zaświadczeń. Zwykle obejmują one pożyczki na niższe kwoty, takie na przykład do 10.000 zł, w zależności od oferty. Wystarczy, że bank sprawdzi nas w BIK i jeśli tam nie znajdzie niczego konkretnego na nasz temat, wtedy jest spora szansa, że dostaniemy pożyczkę od ręki.

Nieco inaczej sprawy się mają, jeśli chodzi o stałych klientów. W ich przypadku, jeśli starają się o pożyczkę w swoim banku, mogą liczyć na wyższe kwoty. Chociażby z tego względu, że bank bez najmniejszego problemu może prześledzić historię rachunku, zaobserwować jakie mamy dochody i porównać je z wydatkami. W takim przypadku sprawa jest dużo prostsza.

W jakich sytuacjach spotkamy się z odmową w banku?

Niestety, jak już było wspomniane, że całkiem nierzadką sytuacją jest odmowa udzielenia pożyczki czy kredytu przez bank – nawet swoim stałym klientom. Bank zanim zdecyduje się udzielić pożyczki, bardzo skrupulatnie sprawdza swojego potencjalnego klienta i właśnie dlatego, przez sito kontroli, przechodzi niewielu. Bank może odmówić nawet osobie, która by się wydawać mogła pod względem zaciąganych zobowiązań zupełnie czysta. Taka która ma fajny dochód, nigdy nie zaciągała zobowiązań, bo nie miała takiej potrzeby.

Teraz zdarzyła się sytuacja, w której potrzebuje zastrzyku gotówki, a tu spotyka się z odmowa. Dlaczego? Bo najzwyczajniej w świecie, nie zaciągając wcześniej żadnych zobowiązań, nie wyrobiła sobie żadnej historii kredytowej. Bank nie jest w stanie ocenić jakim będziemy pożyczkobiorcą, czy będziemy terminowo regulować zobowiązanie.

Warto poznać te wszystkie aspekty, jeszcze przed podjęciem decyzji o pożyczce bankowej, chociażby po to, żeby uniknąć późniejszych rozczarować i nie spotkać się z odmową. Jeśli będziemy posiadali taką wiedzę wcześniej to, jeśli nie spełniamy któregoś z warunków, możemy poszukać innych rozwiązań, nie tracąc czasu i oszczędzając sobie stresu.

W takich trudniejszych przypadkach, gdy bank niestety wydał negatywną decyzję pożyczkową w stosunku do nas, pozostaje nam tylko skorzystać z oferty innego pożyczkodawcy, jakim na przykład będzie prywatna firma pożyczkowa bądź rodzina czy inna osoba prywatna. To są tak zwane pożyczki społecznościowe. Jednak wiadomo, jak to wygląda.

Zdecydowanie częściej wybieramy opcję pożyczki od firm pozabankowych

Wolimy takie rozwiązanie niż iść po prośbie do „ciotki”. To dobre rozwiązanie. Mamy jasno określone zasady, wiemy co, gdzie i w jakiej kwocie mamy spłacać. A do tego nikt z rodziny nie dowie się, że mamy jakiekolwiek kłopoty finansowe. No chyba, że zaciągając to zobowiązanie wpadniemy w jeszcze większe kłopoty. To prędzej czy później wszyscy się dowiedzą.

Obecnie na rynku pożyczkowym mamy ogromny wachlarz firm. Jedne znikają, pojawiają się nowe, jest w czym wybierać. Z reguły dopuszczają one opcję pożyczki przez internet, ale i w większości obsługują klientów w sposób tradycyjny – stacjonarnie. Możemy tu znaleźć i chwilówkę, i pożyczkę ratalną.

Chwilówki to zazwyczaj niewielkie kwoty, sięgające maksymalnie do 5.000 zł, no i okres spłaty takiej pożyczki jest bardzo krótki, bo maksymalnie i tylko w kilku firmach może on sięgać 60 dni. Zwykle wynosi on 30 dni. Większe kwoty otrzymują stali klienci, natomiast nowi mogą sięgnąć po 1.500 -3.000 zł, ale za to zazwyczaj pierwsza pożyczka w danej firmie jest zupełnie gratis, to znaczy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Pożyczki ratalne swoim charakterem bardzo przypominają te w bankach

Możemy wówczas pożyczyć więcej pieniędzy, na przykład będzie nawet 25.000 zł, które będziemy spłacać w miesięcznych ratach. Okres spłaty może wynosić kilka lat. A jakie warunki musimy spełnić, żeby móc zaciągnąć pożyczkę ratalną w firmie pozabankowej? To również zależy w dużej mierze od tego, która firmę wybierzemy. Z pewnością musimy być pełnoletni. Jednak jednej firmie wystarczy, że mamy ukończone 18 lat, w innej wiek może być podwyższony do 21 lat.

Zdarza się też, że zakreślona zostaje górna granica wieku, na przykład w okolicach 75 lat. W każdym bądź razie potrzebujemy mieć aktualny dowód osobisty. Musimy posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Niektóre firmy sprawdzają też naszą wiarygodność w bazach dłużników, także pozytywna historia kredytowa w takich przypadkach też może się przydać. Jeśli będziemy chcieli pożyczyć nieco więcej, z pewnością firma poprosi nas o udokumentowanie naszego dochodu, czy stałego zatrudnienia.

Jednak, gdy nie posiadamy stałego zatrudnienia, ale otrzymujemy rentę czy alimenty, to też jest uznawane za stały, pewny dochód. Warto w tym miejscu wykazać też inne, posiadane dochody, takie jak umowy zlecenia czy o dzieło, czy dochód z działalności gospodarczej czy rolniczej, czy nawet umowy wynajmu. Na całe szczęście nie potrzebujemy posiadać żadnego zabezpieczenia majątkowego ani też poręczycieli.

Przed dokonaniem konkretnego wyboru, należy dokładnie zapoznać się z ofertą

Nie decydujmy się na pierwszą, lepszą propozycję. Zwłaszcza, że teraz możemy porównywać oferty, wykorzystując w tym celu porównywarki finansowe, zapoznając się z opiniami klientów. Jeśli trochę się skupimy, możemy trafić na ofertę, zbliżoną warunkami do tych propozycji bankowych. Na większości stron firm pożyczkowych znajduje się kalkulator pożyczkowy, za pomocą którego możemy szczegółowo wyliczyć jaki będzie całkowity koszt pożyczki, w jakiej wysokości będzie miesięczna rata. Wystarczy tylko, że określimy jaką kwotę chcemy pożyczyć i w jakim okresie mamy zamiar to spłacić.

Także odmowa ze strony banku nie przekreśla naszych szans na pozyskanie dodatkowych środków. Jak się okazuje, to nie są sytuacje bez wyjścia. Wystarczy pomyśleć, poświęcić trochę czasu na poszukiwania i przeglądanie stron internetowych a z pewnością znajdziemy coś, skrojonego właśnie na naszą miarę. Ciekawą propozycję pożyczki ratalnej znajdziemy na tej stronie. Tam spotkamy się z dogodnymi warunkami pożyczkowymi, a i nasz wniosek będzie rozpoznany w stosunkowo krótkim czasie.

Foto: Pixabay
11 min. czytania

Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu? Na całe szczęście to nie jest jedyna opcja. Już nie tylko banki udzielają pożyczek. Choć najchętniej korzystalibyśmy jednak z usług banków. One wciąż uchodzą za najbardziej wiarygodne i bezpieczne źródło finansowania. Jednak pomału ten stereotyp zamiera. Prywatne firmy pożyczkowe są coraz lepiej wyposażone, ich produkty są coraz to lepszej jakości, często stanowią nawet konkurencję dla ofert bankowych. Ich atrakcyjność znacząco wzrasta, chociażby z uwagi na łatwość dostępności.

Nie ma potrzeby wypełniania wielu dokumentów, przedkładania przeróżnych zaświadczeń o dochodach, o zatrudnieniu i jeszcze nie wiadomo o czym. Często to jedyne rozwiązanie właśnie w momencie, gdy bank nie chce nam udzielić pożyczki, czy nasza historia kredytowa nie wygląda najlepiej.

Bank proponuje nam dość szeroki wachlarz usług i produktów

Możemy skorzystać z pożyczek, kredytów, tak dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców. W ofercie mamy kredyty dedykowane dla zakupu samochodu czy kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy budowę domu. Możemy też skorzystać z takich produktów jak karta kredytowa. To wszystko brzmi świetnie. Ale co zrobić, gdy jednak bank nie jest zbyt skory do współpracy z nami, nie chce nam udzielić pożyczki.

Na całe szczęście pojawiła się na rynku i już całkiem mocno zakorzeniła inna opcja, a mianowicie prywatne firmy pożyczkowe. Co ciekawsze cieszą się one coraz to większą popularnością. Zwłaszcza, że one z otwartymi ramionami przyjmują osoby, które w bankach spotkały się z negatywną decyzją. Ale nie tylko. Proponowane rozwiązania w firmach pozabankowych są bardzo często konkurencyjne dla ofert bankowych. Niekoniecznie trzeba mieć problem z uzyskaniem pożyczki w banku, żeby zwrócić uwagę na promocję w firmach pozabankowych.

Jedną z ciekawych propozycji jest na przykład oferta firm pozabankowych. Skorzystać z niej mogą zarówno osoby fizyczne, czyli każdy obywatel, w odpowiednim wieku, z odpowiednim obywatelstwem, jak i przedsiębiorca – taki, który prowadzi działalność do kilku czy kilkunastu lat i taki, który dopiero co zarejestrował swoją firmę. W tym przypadku nawet nie musi odchodzić zza biurka, wszelkich formalności możemy dokonać on-line.

Na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę pozabankową?

Pożyczkę gotówkową w banku możemy wziąć na dowolny cel. Nie musimy się nikomu tłumaczyć na co potrzebujemy, a później co gorsza, nie musimy przedkładać rachunków z realizacji pożyczki. Cel jest dowolny, więc możemy wydać na co chcemy, możemy nawet za całość iść na lody. Bylebyśmy tylko w terminie regulowali raty, żeby nie trafić na listy dłużników. Takie pożyczki dostępne są praktycznie w każdym banku, możemy z nich korzystać stacjonarnie – czyli w oddziale banku albo przez internet – nie ruszając się zza biurka. Co kto woli.

Ile pieniędzy możemy pożyczyć?

To bardzo indywidualna kwestia i zależy od wielu czynników. Począwszy od tego, ile pieniędzy w ogóle potrzebujemy, na jakiej wysokości raty możemy sobie pozwolić, żeby nie obciążyć nadto domowego lub firmowego budżetu, a kończąc na naszej zdolności kredytowej, która przy pożyczkach bankowych jest skrupulatnie badana.

Biorąc pod uwagę dochód na wysokości minimalnego wynagrodzenia, możemy liczyć na pożyczkę od 10.000 do 25.000 zł. Na zdecydowanie wyższe kwoty mogą liczyć ci, których dochód jest zdecydowanie wyższy. Wówczas pożyczka może sięgnąć nawet do 100.000 zł.

Powinniśmy też wziąć pod uwagę koszt związany z obsługa pożyczki

Im dłuższy okres spłaty wybierzemy, tym większy będzie koszt całkowity pożyczki. Faktem też jest, że przy dłuższym okresie spłaty jest niższa wysokość miesięcznej raty i nie stanowi ona tak dużego obciążenia dla budżetu. Także wybór długości okresu spłaty w dużej mierze zależy od naszej kondycji finansowej. Warto też pamiętać o tym, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Często zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, które pociągają za sobą wydatki. Taki wątek też powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na wyższe czy niższe raty.

Dla kogo pożyczka bankowa?

Z reguły jest tak, że chcąc zaciągnąć pożyczkę w banku musimy spełnić dużo więcej warunków niż w firmach pozabankowych. Z wymogami tymi możemy się zapoznać jeszcze prze przystąpieniem do oferty czy to na stronie banku, czy udając się bezpośrednio do placówki. Biorąc pod uwagę te właśnie wymogi, nietrudno dojść do wniosku, że to właśnie z uwagi na nie, coraz większą popularnością cieszą się produkty prywatnych firm pożyczkowych.

Częstą przeszkodą w przyznaniu pożyczki w banku może okazać się właśnie ta nieszczęsna zdolność kredytowa i historia kredytowa – dwie zmory niektórych pożyczkobiorców. Banki nie udzielają pożyczek w takim zawrotnym tempie jak prywatne firmy pożyczkowe. One niestety skrupulatnie sprawdzają naszą zdolność kredytową. Od jej kondycji w dużej mierze zależy, na jak wysoką pożyczkę możemy liczyć, jeśli w ogóle możemy na coś liczyć.

Zdolność kredytowa

Na podstawie oceny naszej zdolności kredytowej bank wnioskuje, czy będziemy w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie w określonej wysokości, w określonym czasie. Bo pamiętać należy, że do spłaty mamy nie tylko samo zobowiązanie, ale także wszelkie koszty wiązane z jego obsługa – czyli odsetki, prowizje i koszty inne.

Analizę zdolności kredytowej można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje. Jednym z nich jest analiza ilościowa. Polega ona na porównaniu wszelkich źródeł dochodu potencjalnego klienta, jego obecny stan zadłużenia i koszty utrzymania. Drugi rodzaj – to analiza jakościowa. Tu, oprócz tych poprzednich pozycji badany jest też wiek potencjalnego klienta, jego stan cywilny i wykształcenie, ilość osób, które posiada na utrzymaniu, kilka informacji o zatrudnieniu, jakie stanowisko zajmuje i jaki ma staż pracy i status mieszkaniowy.

Analizie zostanie poddana też nasza historia kredytowa

To nie mniej nie więcej jak zbadanie naszych poczynań z poprzednimi zobowiązaniami. Czy mieliśmy już zaciągnięte jakieś zobowiązania, czy mamy na tą chwilę. Jak wychodziła nam spłata, czy odbywała się terminowo, czy może miewaliśmy jakieś opóźnienia w spłacie. Po prostu rzecz ujmując, czy jesteśmy rzetelnymi klientami. I niestety – statystyki są okrutne. Całkiem sporo osób nie przechodzi tej selekcji.

Tu warto też wspomnieć, że zobowiązania, które mają znaczący wpływa na naszą historię kredytową, to nie tylko kredyty i pożyczki. To mogą być rachunki za prąd, telefon, czy inne rzeczy opłacone z opóźnieniem albo w ogóle nie opłacone. To będą też karty kredytowe – nie ma potrzeby nawet, żeby z nich korzystać. Wystarczy samo posiadanie. To wszystko ma wpływ na ocenę naszej historii i zdolności kredytowej.

Gdzie banki uzyskują taka informację na nasz temat?

Banki korzystają z Biura Informacji Kredytowej BIK. Ale nie tylko. Zaglądają też do Biura Informacji Gospodarczej, Krajowego Rejestru Długów. Korzystają też z wiadomości zawartych w BIG InfoMonitor czy ERIF BIG.

W bankach zdarzają się też takie oferty, korzystając z których, nie musimy przedkładać żadnych dodatkowych zaświadczeń. Zwykle obejmują one pożyczki na niższe kwoty, takie na przykład do 10.000 zł, w zależności od oferty. Wystarczy, że bank sprawdzi nas w BIK i jeśli tam nie znajdzie niczego konkretnego na nasz temat, wtedy jest spora szansa, że dostaniemy pożyczkę od ręki.

Nieco inaczej sprawy się mają, jeśli chodzi o stałych klientów. W ich przypadku, jeśli starają się o pożyczkę w swoim banku, mogą liczyć na wyższe kwoty. Chociażby z tego względu, że bank bez najmniejszego problemu może prześledzić historię rachunku, zaobserwować jakie mamy dochody i porównać je z wydatkami. W takim przypadku sprawa jest dużo prostsza.

W jakich sytuacjach spotkamy się z odmową w banku?

Niestety, jak już było wspomniane, że całkiem nierzadką sytuacją jest odmowa udzielenia pożyczki czy kredytu przez bank – nawet swoim stałym klientom. Bank zanim zdecyduje się udzielić pożyczki, bardzo skrupulatnie sprawdza swojego potencjalnego klienta i właśnie dlatego, przez sito kontroli, przechodzi niewielu. Bank może odmówić nawet osobie, która by się wydawać mogła pod względem zaciąganych zobowiązań zupełnie czysta. Taka która ma fajny dochód, nigdy nie zaciągała zobowiązań, bo nie miała takiej potrzeby.

Teraz zdarzyła się sytuacja, w której potrzebuje zastrzyku gotówki, a tu spotyka się z odmowa. Dlaczego? Bo najzwyczajniej w świecie, nie zaciągając wcześniej żadnych zobowiązań, nie wyrobiła sobie żadnej historii kredytowej. Bank nie jest w stanie ocenić jakim będziemy pożyczkobiorcą, czy będziemy terminowo regulować zobowiązanie.

Warto poznać te wszystkie aspekty, jeszcze przed podjęciem decyzji o pożyczce bankowej, chociażby po to, żeby uniknąć późniejszych rozczarować i nie spotkać się z odmową. Jeśli będziemy posiadali taką wiedzę wcześniej to, jeśli nie spełniamy któregoś z warunków, możemy poszukać innych rozwiązań, nie tracąc czasu i oszczędzając sobie stresu.

W takich trudniejszych przypadkach, gdy bank niestety wydał negatywną decyzję pożyczkową w stosunku do nas, pozostaje nam tylko skorzystać z oferty innego pożyczkodawcy, jakim na przykład będzie prywatna firma pożyczkowa bądź rodzina czy inna osoba prywatna. To są tak zwane pożyczki społecznościowe. Jednak wiadomo, jak to wygląda.

Zdecydowanie częściej wybieramy opcję pożyczki od firm pozabankowych

Wolimy takie rozwiązanie niż iść po prośbie do „ciotki”. To dobre rozwiązanie. Mamy jasno określone zasady, wiemy co, gdzie i w jakiej kwocie mamy spłacać. A do tego nikt z rodziny nie dowie się, że mamy jakiekolwiek kłopoty finansowe. No chyba, że zaciągając to zobowiązanie wpadniemy w jeszcze większe kłopoty. To prędzej czy później wszyscy się dowiedzą.

Obecnie na rynku pożyczkowym mamy ogromny wachlarz firm. Jedne znikają, pojawiają się nowe, jest w czym wybierać. Z reguły dopuszczają one opcję pożyczki przez internet, ale i w większości obsługują klientów w sposób tradycyjny – stacjonarnie. Możemy tu znaleźć i chwilówkę, i pożyczkę ratalną.

Chwilówki to zazwyczaj niewielkie kwoty, sięgające maksymalnie do 5.000 zł, no i okres spłaty takiej pożyczki jest bardzo krótki, bo maksymalnie i tylko w kilku firmach może on sięgać 60 dni. Zwykle wynosi on 30 dni. Większe kwoty otrzymują stali klienci, natomiast nowi mogą sięgnąć po 1.500 -3.000 zł, ale za to zazwyczaj pierwsza pożyczka w danej firmie jest zupełnie gratis, to znaczy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Pożyczki ratalne swoim charakterem bardzo przypominają te w bankach

Możemy wówczas pożyczyć więcej pieniędzy, na przykład będzie nawet 25.000 zł, które będziemy spłacać w miesięcznych ratach. Okres spłaty może wynosić kilka lat. A jakie warunki musimy spełnić, żeby móc zaciągnąć pożyczkę ratalną w firmie pozabankowej? To również zależy w dużej mierze od tego, która firmę wybierzemy. Z pewnością musimy być pełnoletni. Jednak jednej firmie wystarczy, że mamy ukończone 18 lat, w innej wiek może być podwyższony do 21 lat.

Zdarza się też, że zakreślona zostaje górna granica wieku, na przykład w okolicach 75 lat. W każdym bądź razie potrzebujemy mieć aktualny dowód osobisty. Musimy posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Niektóre firmy sprawdzają też naszą wiarygodność w bazach dłużników, także pozytywna historia kredytowa w takich przypadkach też może się przydać. Jeśli będziemy chcieli pożyczyć nieco więcej, z pewnością firma poprosi nas o udokumentowanie naszego dochodu, czy stałego zatrudnienia.

Jednak, gdy nie posiadamy stałego zatrudnienia, ale otrzymujemy rentę czy alimenty, to też jest uznawane za stały, pewny dochód. Warto w tym miejscu wykazać też inne, posiadane dochody, takie jak umowy zlecenia czy o dzieło, czy dochód z działalności gospodarczej czy rolniczej, czy nawet umowy wynajmu. Na całe szczęście nie potrzebujemy posiadać żadnego zabezpieczenia majątkowego ani też poręczycieli.

Przed dokonaniem konkretnego wyboru, należy dokładnie zapoznać się z ofertą

Nie decydujmy się na pierwszą, lepszą propozycję. Zwłaszcza, że teraz możemy porównywać oferty, wykorzystując w tym celu porównywarki finansowe, zapoznając się z opiniami klientów. Jeśli trochę się skupimy, możemy trafić na ofertę, zbliżoną warunkami do tych propozycji bankowych. Na większości stron firm pożyczkowych znajduje się kalkulator pożyczkowy, za pomocą którego możemy szczegółowo wyliczyć jaki będzie całkowity koszt pożyczki, w jakiej wysokości będzie miesięczna rata. Wystarczy tylko, że określimy jaką kwotę chcemy pożyczyć i w jakim okresie mamy zamiar to spłacić.

Także odmowa ze strony banku nie przekreśla naszych szans na pozyskanie dodatkowych środków. Jak się okazuje, to nie są sytuacje bez wyjścia. Wystarczy pomyśleć, poświęcić trochę czasu na poszukiwania i przeglądanie stron internetowych a z pewnością znajdziemy coś, skrojonego właśnie na naszą miarę. Ciekawą propozycję pożyczki ratalnej znajdziemy na tej stronie. Tam spotkamy się z dogodnymi warunkami pożyczkowymi, a i nasz wniosek będzie rozpoznany w stosunkowo krótkim czasie.

Foto: Pixabay
  1. Izabela-Odpowiedz
    7 sierpnia 2020 o 20:47

    Witam potrzebuję pożyczki 5000euro pracuję i mieszkam w Holandii jestem Polką bardzo pilnie potrzebuję takiej gotówki próbowałam już wszędzie wszyscy odmawiają mam dobre zarobki 2000 euro miesięcznie ze splatami nie będę miała zadnego problemu

Dodaj komentarz

67 + = 75

error: